REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Terroryzm w sieci

REKLAMA

REKLAMA

Eksperci od spraw bezpieczeństwa ostrzegają, że terroryści coraz częściej przeprowadzają szkolenia i zbierają pieniądze przez Internet, a to tylko wierzchołek góry lodowej – na co dzień nasze dzieci a nawet my sami jesteśmy zagrożeni prześladowaniem w sieci.

Al-Kaida zamierza nawet stworzyć "sieciowy uniwersytet dżihadu", rekrutujący i szkolący potencjalnych terrorystów w Wielkiej Brytanii, dzięki czemu uniknęliby oni ryzykownych wyjazdów do obozów w Pakistanie.

REKLAMA

Występując na zamkniętej konferencji dotyczącej zagrożenia terrorystycznego w Wielkiej Brytanii, eksperci z Jane’s Intelligence Group przypomnieli, że społeczność internetowa rozrasta się, a ludzie młodsi, bardziej podatni na wpływy nieświadomie sponsorują terroryzm.

REKLAMA

Terrorystyczne ugrupowania w Iraku, Pakistanie i Afganistanie nadal używają Google Maps jako źródła informacji przy ustalaniu celu ataków. Bojownik-snajper o imieniu Juba, który twierdził, że zabił 140 amerykańskich żołnierzy, cieszył się wielką popularnością pod pseudonimem "Bagdadzki Snajper" na serwisie społecznościowym Facebook.

Przypuszcza się, że został zabity przez siły koalicji. Komisja Europejska obiecała zaostrzyć legislację w całej Unii, by lepiej wykrywać szkolenie w internecie młodych muzułmanów do terroryzmu.

Ale terroryści to nie wszystko...

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sieciowi prześladowcy w dzisiejszym Internecie są w stanie zdobyć o nas mnóstwo informacji. Dotarcie do takich materiałów ułatwiamy im często sami, zdradzając szczegóły dotyczące różnych aspektów swojego życia w społecznościowych serwisach internetowych. Zjawisko to doczekało się już swojej nazwy – Social Phishing.

Poważne zagrożenie pojawia się w momencie gdy przestępca zgromadzi już dostateczną ilość informacji na nasz temat. Najczęstszym celem tego typu działań jest szykanowanie ofiary i wywoływanie na niej psychicznej presji. W skrajnych przypadkach dochodzi do prób wyłudzenia haraczu w zamian za zaprzestanie prześladowania. W czasach Web 2.0 gdzie prawie każdy z nas ma w sieci co najmniej kilka swoich zdjęć, filmów czy prywatnych danych coraz łatwiej jest zdobyć materiał do fotomontażu lub rozpuścić serie plotek.

Lokalizacja i ukaranie sprawcy nie zawsze jest łatwe. Sprytni dręczyciele używają często narzędzi do maskowania swoich adresów IP, przez co namierzenie ich staje się bardzo trudne.

W sieci znaleźć można mnożące się przykłady takich zachowań jak chociażby sprawa młodego Amerykanin, który zdołał przejąć kontrolę nad kamerą internetową kobiety, którą wybrał na swoją ofiarę. Za pomocą narzędzi typu LogMeIn oraz Web Cam Spy Hacker uzyskał dostęp do notebooka ofiary, następnie za pośrednictwem wbudowanej kamery wykonał 20 000 ujęć – również gdy kobieta chodziła nago po mieszkaniu. Później przestępca udostępnił zdjęcia na stronie WWW.

Molestowanie w Internecie - Cyberstalking

REKLAMA

Niekiedy za pośrednictwem Internetu przesyłane są groźby seksualnego napastowania czy przemocy fizycznej. Prześladowcy najnowszej generacji działają znikąd. Policja twierdzi, że używanie Internetu z celowym zamiarem, by dokuczyć, poniżyć i sterroryzować wybraną osobę, jest czymś w rodzaju futurystycznego zagrożenia, wiszącego nad głową ludzkości.

Eksperci twierdzą, że problem rośnie wraz z dostępnością internetu, a prześladowca już może dosięgnąć człowieka wybranego celowo lub całkowicie przypadkowo. Ofiarą stanie się polityk, któremu anonimowy człowiek grozi śmiercią. Poczucie anonimowości i całkowitego bezpieczeństwa utraci kobieta, gdy w Internecie ukażą się jej roznegliżowane zdjęcia, prawdziwe lub spreparowane techniką komputerową.

Większość agencji wymiaru sprawiedliwości nie ma wyposażenia technicznego oraz odpowiedniej wiedzy potrzebnej do walki z elektronicznymi prześladowcami. To zwiększa poczucie bezkarności przestępców. Często na szczęście do ostatecznej identyfikacji prześladowców z Internetu policjanci dochodzą metodą tradycyjną.

Przeprowadzają wywiad z prześladowaną osobą i próbują znaleźć motyw postępowania anonimowego prześladowcy. Ofiara przeważnie zna swego stalkera lub co najmniej była z nim w krótkim kontakcie. Policję interesuje więc, czy naraziła się komuś w miejscu pracy lub w grupie znajomych, czy zerwała z partnerem lub była na tyle nieostrożna, że pozostawiła swe prawdziwe dane osobowe w internetowych pokojach do rozmów.

Sposoby obrony

Po pierwsze i najważniejsze bądźmy ostrożni umieszczając swoje dane w Internecie. Mnogość portali społecznościowych znacząco zwiększa zagrożenie i tu właśnie należy uważać – nie podawać numeru telefonu, adresu czy danych osobowych. Jeśli mimo usilnych starań padniemy ofiarą prześladowcy mamy prawo zgłosić przestępstwo, archiwizując oczywiście jego dowód.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA