REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak chronić firmowe komputery przed atakami na portalach społecznościowych?

Kaspersky Lab Polska
Jak chronić firmowe komputery przed atakami na portalach społecznościowych?
Jak chronić firmowe komputery przed atakami na portalach społecznościowych?

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicy, którzy odwiedzają portale społecznościowe w godzinach pracy, narażają firmę na znaczne straty. Portale te mogą być bowiem wykorzystane do różnego rodzaju ataków mających na celu zbieranie informacji, przechwytywania loginów i haseł, a także do reklamowania i spamowania.
 

REKLAMA

Pierwszym przykładem takiego działania jest robak internetowy Koobface. Jego nazwa to anagram słowa Facebook, serwisu który był atakowany przezeń najczęściej. Inne portale zmagające się z tym szkodnikiem to MySpace, Twitter, Bebo czy Hi5. Głównym celem robaka były newralgiczne dane, takie jak numery kart kredytowych. Jego działanie opierało się na infekowaniu kolejnych kont użytkowników, bazując na... zaufaniu. Okazało się bowiem, że jeżeli padniemy ofiarą robaka i nasze konto zostanie zarażone, do przyjaciół z naszej listy kontaktów będą wysyłane wiadomości i komentarze zawierające odnośniki do filmów na stronie przypominającej YouTube. Kiedy ktoś kliknie link, pojawi się prośba o pobranie najnowszej wersji programu Adobe Flash Player w celu odtworzenia filmu. Oczywiście będzie to koń trojański. Od tej pory nic nie będzie stało na przeszkodzie by wykradać hasła, numery kart kredytowych czy przyłączyć komputer do botnetu.

REKLAMA

Aby przejąć konto, Koobface początkowo infekował system i wykradał hasło oraz login potrzebne do zalogowania w portalu. Przeszukiwał w tym celu pliki cookie na komputerze ofiary, by następnie przejąć konto. Innym sposobem był phishing, a więc wysyłanie maili z linkiem prowadzącym do zainfekowanej strony, łudząco podobnej do oryginalnej. Użytkownik myślał, że wiadomość pochodzi od portalu i logował się poprzez wskazany odnośnik. Niestety, w tym momencie wszystkie dane były przesyłane do cyberprzestępcy, który wchodził w posiadanie kolejnego konta. Poniższy diagram pokazuje kolejne etapy zdobywania kont.

Omawiane wcześniej sposoby przejmowania kontroli są niczym w porównaniu do ostatnich osiągnięć robaka Koobface. Jego najnowsza wersja jest całkowicie zautomatyzowana i nie wymaga ingerencji człowieka w proces pozyskiwania konta. Szkodnik sam rejestruje konto i potwierdza rejestrację ze z pocztowej skrzynki Gmail. W kolejnym kroku tworzy profil ze zdjęciem, dołącza do grup i dodaje nowych znajomych.

REKLAMA

Należy być zatem nieufnym w stosunku do linków i zaproszeń jakie otrzymujemy od osób całkowicie nam obcych. Gorzej niestety sprawa się ma w przypadku otrzymania wiadomości z zainfekowanego konta naszego przyjaciela. Tutaj pomóc może rozwaga i niepobieranie plików z nieznanych źródeł. Ważny jest też uaktualniony program antywirusowy, który uchroni system przed infekcją nawet w przypadku próby pobrania niebezpiecznego pliku.

Kolejnym problemem portali społecznościowych są fikcyjne konta zakładane w celu reklamowania produktów lub spamowania. Tym razem za przykład może posłużyć portal Nasza-Klasa. Dwóch nastolatków napisało program, który automatycznie dodawał komentarz do każdej nowo opublikowanej fotografii w serwisie. Poza komplementem zamieszczano tam także reklamy i odnośniki do innych stron.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Jak usunąć aktualnie używane pliki?

W przeszłości wizerunek Naszej Klasy był też wykorzystywany do rozsyłania wspomnianego wcześniej phishingu. Użytkownicy otrzymywali e-mail, w którym widniała informacja o oczekującej na portalu wiadomości. W celu jej odczytania należało kliknąć odnośnik. W tym momencie następowało przekierowanie na fałszywą witrynę. Dalszy scenariusz jest niemal identyczny jak opisany wyżej przypadek robaka Koobface.

Należy podkreślić, że administratorzy portali społecznościowych zdają sobie sprawę z zagrożeń, na jakie są narażone ich użytkownicy. Praktycznie każdy z nich posiada odpowiednią zakładkę na stronie głównej, z odpowiednimi informacjami, z których dowiedzieć się można w jaki sposób ograniczyć dostęp do konta osobom trzecim lub jak rozpoznać fałszywą wiadomość.

Polecamy: Jak nie stać się ofiarą phishingu?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

REKLAMA

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

REKLAMA