REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest cyber helper?

Kaspersky Lab Polska
Czym jest cyber helper?
Czym jest cyber helper?

REKLAMA

REKLAMA

Współczesne szkodliwe programy działają i rozprzestrzeniają się w niezwykle szybkim tempie. Natychmiastowa reakcja na tego typu programy wymaga inteligentnego przetwarzania dużej ilości niestandardowych danych. Rozwiązaniem problemów ma być sztuczna inteligencja, a próbami jej wdrożenia takie aplikacje typu cyber helper.

REKLAMA

Główne podsystemy cyber helpera to jednostki analizujące pliki programów pod względem zawartości i zachowania. Dzięki nim może on analizować szkodliwe programy oraz uczyć się na wynikach swoich działań. Jeżeli analiza wyraźnie potwierdza, że dany obiekt jest szkodliwy, jest on przesyłany do laboratorium antywirusowego z mocnym zaleceniem umieszczenia go w antywirusowej bazie danych; następnie tworzony jest skrypt leczenia dla użytkownika.

REKLAMA

Pomimo analizy obiektu cyber helper nie zawsze jest w stanie podjąć kategoryczną decyzję odnośnie szkodliwości obiektu. W takiej sytuacji wszystkie zebrane dane początkowe i wyniki są przekazywane ekspertowi w celu analizy. Następnie ekspert dostarcza odpowiednie rozwiązanie. cyber helper nie bierze udziału w tym procesie, nadal jednak analizuje otrzymane dane i protokoły, generując raporty dla eksperta, tym samym wykonując lwią część jego pracy.

Po sformułowaniu żądania system po raz kolejny wyświetla je operatorowi w celu sprawdzenia, czy wszystkie dane wejściowe są poprawne.

Jednak “polityka nieinterweniowania” systemów sztucznej inteligencji w pracę analityka szkodliwego oprogramowania nie zawsze jest stosowana; znamy dziesiątki przypadków, gdy inteligentna maszyna wykryła błędy w działaniu człowieka dzięki odwołaniu się do zgromadzonego doświadczenia oraz wyników własnej analizy obiektu. W takich przypadkach maszyna może najpierw przerwać proces analityczny i decyzyjny i wysłać ekspertowi ostrzeżenie, zanim przejdzie do zablokowania skryptów wysłanych użytkownikowi, co z perspektywy maszyny mogłoby zaszkodzić systemowi użytkownika. Podobną kontrolę maszyna sprawuje nad własnymi działaniami. W czasie rozwijania skrypty leczenia są jednocześnie oceniane przez inny podsystem w celu wyeliminowania błędów.

Najprostszym przykładem takiego błędu jest zastąpienie przez szkodliwy program ważnego składnika systemu. Z jednej strony, konieczne jest zniszczenie szkodliwego programu, z drugiej - może to spowodować nieodwracalną szkodę w systemie.

Polecamy: Czy testy antywirusów są wiarygodne?

Cyber helper komunikuje się bezpośrednio z użytkownikiem: żądając protokołów, analizując je, pisząc skrypty skanowania wstępnego oraz przeprowadzenia analizy plików poddanych kwarantannie. Zgodne z wynikami swojej analizy maszyna może przeprowadzić leczenie zainfekowanego komputera. Co więcej, cyber helper pomaga ekspertom w ich pracy, znajdując i eliminując wszelkie niebezpieczne błędy, przeprowadzając wstępne analizy wszystkich plików umieszczonych w kwarantannie przez ekspertów oraz przetwarzając dane zawarte w kwarantannie przed dodaniem ich do bazy „czystych” plików.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Technologia, na której opiera się cyber helper, jak również jej zasada działania są chronione patentami firmy Kaspersky Lab.

Sztuczna inteligencja idealnie nadaje się do tego zadania, ponieważ potrafi przetwarzać dane o wiele szybciej niż człowiek. Cyber helper to efekt jednej z niewielu udanych prób przybliżenia się do celu, jakim jest stworzenie autonomicznej sztucznej inteligencji. Jako inteligentny twór jest zdolny do samodzielnego uczenia się i niezależnego definiowania swoich działań. Analitycy wirusów i inteligentne maszyny rewelacyjnie dopełniają się – dzięki współpracy działają efektywniej i zapewniają użytkownikom większą ochronę.

Polecamy: Jakie są wady i zalety chmury antywirusowej?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA