| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Jak się bronić przed oszustwami internetowymi?

Jak się bronić przed oszustwami internetowymi?

Oszustwa internetowe istniały niemal od początku Internetu. Każdego roku cyberprzestępcy wymyślają nowe techniki i taktyki mające na celu oszukanie użytkowników. W artykule wyjaśniamy, na czym polegają różne rodzaje oszustw, oraz podpowiadamy, jak się przed nimi chronić.

Dostajesz e-mail z banku, systemu płatności elektronicznych lub operatora poczty elektronicznej. Jeżeli nie korzystasz z usług danego banku, systemu płatności elektronicznych lub operatora poczty elektronicznej - taki e-mail jest z pewnością oszustwem i należy go usunąć.

Otrzymujesz e-mail z banku, systemu płatności elektronicznych lub operatora poczty elektronicznej, w którym posiadasz konto. W takim przypadku podczas czytania wiadomości zachowaj ostrożność: jeżeli nadawca prosi cię o podanie loginu lub hasła, wiadomość z pewnością jest fałszywa. Legalne firmy i organizacje nie proszą w taki sposób swoich klientów o zalogowanie się.

Istnieje jeszcze jeden łatwy sposób odróżnienia fałszywej wiadomości od autentycznej: wystarczy najechać kursorem na link. Zobaczysz wówczas rzeczywisty adres URL, do którego zostaniesz przeniesiony po kliknięciu odsyłacza. Przyjrzyj mu się uważnie: domena drugiego poziomu (cześć adresu, która bezpośrednio poprzedza ukośnik) powinna należeć do organizacji wysyłającej e-mail.

Na przykład, e-mail z PayPala będzie miał następujący odsyłacz: http://tekst.paypal.com/tekst. Natomiast odsyłacze zamieszczone poniżej lub wszystkie inne odsyłacze, które bezpośrednio przed ukośnikiem mają coś innego niż "paypal.com", są fałszywe.

http://paypal.confirmation.com/tekst,
http://tekst.pay-pal.com/tekst,
http://tekst.paypal.com.anything.com/tekst

Uważaj na e-maile z załącznikami. Nawet jeśli nie są to wiadomości phishingowe, których celem jest wyciągnięcie od ciebie twoich poufnych danych, ich załączniki mogą być szkodliwe.

Jeżeli masz jakieś wątpliwości, odwiedź oficjalną stronę organizacji, od której dostałeś maila. Zamiast klikać odsyłacz zawarty w mailu, wpisz ręcznie adres strony do przeglądarki. W ten sposób zagwarantujesz sobie bezpieczeństwo, unikniesz odwiedzenia sfałszowanej strony oraz sprawdzisz potrzebne informacje na oficjalnej stronie.

Pamiętaj, że oszustów interesuje nie tylko twoje konto w systemie bankowości online czy systemie płatności elektronicznych. Phisherzy nie pogardzą żadnymi informacjami osobistymi. Dlatego celem ich ataków często są systemy poczty elektronicznej, portale społecznościowe, gry online i praktycznie każdy system, który wymaga loginu i hasła.

Polecamy: Jak uruchamiać programy z klucza USB?

Masz konto na Facebooku, Twitterze, nk.pl czy innych popularnych portalach społecznościowych? Jeśli tak, wiesz już, jak wyglądają ich oficjalne powiadomienia mailowe. 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

inFakt

inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK