REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak działa systemowy Kosz i jak go skonfigurować?

Kamil Rogala
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czasami zdarza się nam usunąć pliki, które potem okazują się potrzebne. Szczęście w nieszczęściu, jeśli uda nam się zorientować w porę, zanim nie będzie za późno. Jeśli jednak dość szybko zorientowaliśmy się, że nasze pliki zniknęły, istnieje kilka sposobów na ich odzyskanie. Na początek poznajmy sposób działania systemowego Kosza.

REKLAMA

Pierwszym krokiem, a raczej receptą na późniejszy brak problemów, jest konfiguracja systemowego kosza. Jeśli usuwamy pliki poprzez tradycyjne kliknięcie i naciśnięcie klawisza Delete, pliki wylądują w koszu i można je odzyskać. Już lata temu, w systemie Windows 95 wprowadzono Kosz, jako zabezpieczenie przed nieodwracalną utratą niechcący usuniętych plików. Kosz pojawiał się we wszystkich wersjach systemu Windows, jednak w najnowszej „Siódemce” jest nieco inaczej. Otóż system przynajmniej raz dziennie automatycznie sporządza kopię utworzonych przez użytkownika i zmienionych przez niego plików. A jak korzystać z Kosza?

REKLAMA

Jeśli już usuniemy niepotrzebny plik w oknie Eksploratora używając np. klawisza Delete lub polecenie z menu kontekstowego – Usuń, system Windows nie skasuje go natychmiast, lecz przeniesie do ukrytego folderu Recycler (w przypadku systemu Windows XP) lub Recycle.Bin (w Windows Vista i 7) na tej samej partycji. System przydziela na wspomniany folder 10 procent łącznej powierzchni dysku. Przydzielony procent powierzchni dysku można zmienić, jednak lepiej pozostawić te parametry w standardowych rozmiarach. Jednak, jeśli usuwamy dużo plików w ten sposób, należy pamiętać, że Windows zacznie usuwać najstarsze z umieszczonych w Koszu plików, jeśli ten zacznie się przepełniać. Jeśli zaś rozmiar usuwanego pliku przekroczy pojemność Kosza, system poprosi o potwierdzenie usunięcia pliku, ostrzegając, że plik zostanie usunięty bezzwłocznie i nie będziemy mogli go przywrócić.

Zobacz również: Jak przywrócić system z ukrytej partycji w laptopie?

REKLAMA

Jeśli mimo wszystko chcemy zwiększyć pojemność domyślną Kosza, w tym celu klikamy prawym przyciskiem myszy jego ikonę na pulpicie i wskazujemy polecenie Właściwości. W Windows XP przechodzimy na kartę Globalne. Za pomocą suwaka możemy ustawić pojemność Kosza, jako procentową część pojemności całego dysku. W ten sposób ustawimy domyślną pojemność dla każdej partycji. Jeśli jednak chcemy ustawić odmienny rozmiar kosza dla każdej partycji, na samym początku musimy zaznaczyć opcję Konfiguruj dyski niezależnie. W następnym kroku wydajemy dyspozycje na poszczególnych kartach, natomiast pozostałe opcje możemy pozostawić bez zmian. A jak odzyskać nasze dane z kosza?

Odzyskiwanie danych z systemowego Kosza jest bardzo proste. W pierwszym kroku otwieramy Kosz klikając na niego dwukrotnie, następnie klikamy dany plik prawym przyciskiem i wskazujemy polecenie Przywróć w menu podręcznym. Wówczas system zapisze żądany dokument w pierwotnej lokalizacji. Ponadto, w systemie Windows 7 istnieje możliwość przywrócenia poprzednich wersji plików za pomocą narzędzi systemowych. Podczas zakładania punktu przywracania Windows 7 tworzy tzw. kopie w tle plików użytkownika, dodanych lub zmodyfikowanych od poprzedniego razu. Jeśli zauważymy brak potrzebnego nam pliku, możemy kliknąć prawym przyciskiem myszy jego folder nadrzędny i z menu wybrać polecenie Przywróć poprzednie wersje. Po wyszukaniu poprzednich wersji plików, klikamy dwukrotnie starszą wersję folderu na liście i sprawdzamy, czy zawiera poszukiwany plik. Na wszelki wypadek warto podjąć próbę otworzenia danego pliku w celu sprawdzenia, czy nadaje się do użytku. Jeśli wszystko z nim w porządku, kopiujemy go w wybrane miejsce. Po skopiowaniu przechodzimy do folderu, w którym plik znajdował się pierwotnie i wklejamy go za pomocą skrótu Ctrl+V. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak zarejestrować nowe biblioteki DLL w systemie Windows?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA