| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Jak działa systemowy Kosz i jak go skonfigurować?

Jak działa systemowy Kosz i jak go skonfigurować?

Czasami zdarza się nam usunąć pliki, które potem okazują się potrzebne. Szczęście w nieszczęściu, jeśli uda nam się zorientować w porę, zanim nie będzie za późno. Jeśli jednak dość szybko zorientowaliśmy się, że nasze pliki zniknęły, istnieje kilka sposobów na ich odzyskanie. Na początek poznajmy sposób działania systemowego Kosza.

Pierwszym krokiem, a raczej receptą na późniejszy brak problemów, jest konfiguracja systemowego kosza. Jeśli usuwamy pliki poprzez tradycyjne kliknięcie i naciśnięcie klawisza Delete, pliki wylądują w koszu i można je odzyskać. Już lata temu, w systemie Windows 95 wprowadzono Kosz, jako zabezpieczenie przed nieodwracalną utratą niechcący usuniętych plików. Kosz pojawiał się we wszystkich wersjach systemu Windows, jednak w najnowszej „Siódemce” jest nieco inaczej. Otóż system przynajmniej raz dziennie automatycznie sporządza kopię utworzonych przez użytkownika i zmienionych przez niego plików. A jak korzystać z Kosza?

Jeśli już usuniemy niepotrzebny plik w oknie Eksploratora używając np. klawisza Delete lub polecenie z menu kontekstowego – Usuń, system Windows nie skasuje go natychmiast, lecz przeniesie do ukrytego folderu Recycler (w przypadku systemu Windows XP) lub Recycle.Bin (w Windows Vista i 7) na tej samej partycji. System przydziela na wspomniany folder 10 procent łącznej powierzchni dysku. Przydzielony procent powierzchni dysku można zmienić, jednak lepiej pozostawić te parametry w standardowych rozmiarach. Jednak, jeśli usuwamy dużo plików w ten sposób, należy pamiętać, że Windows zacznie usuwać najstarsze z umieszczonych w Koszu plików, jeśli ten zacznie się przepełniać. Jeśli zaś rozmiar usuwanego pliku przekroczy pojemność Kosza, system poprosi o potwierdzenie usunięcia pliku, ostrzegając, że plik zostanie usunięty bezzwłocznie i nie będziemy mogli go przywrócić.

Zobacz również: Jak przywrócić system z ukrytej partycji w laptopie?

Jeśli mimo wszystko chcemy zwiększyć pojemność domyślną Kosza, w tym celu klikamy prawym przyciskiem myszy jego ikonę na pulpicie i wskazujemy polecenie Właściwości. W Windows XP przechodzimy na kartę Globalne. Za pomocą suwaka możemy ustawić pojemność Kosza, jako procentową część pojemności całego dysku. W ten sposób ustawimy domyślną pojemność dla każdej partycji. Jeśli jednak chcemy ustawić odmienny rozmiar kosza dla każdej partycji, na samym początku musimy zaznaczyć opcję Konfiguruj dyski niezależnie. W następnym kroku wydajemy dyspozycje na poszczególnych kartach, natomiast pozostałe opcje możemy pozostawić bez zmian. A jak odzyskać nasze dane z kosza?

Odzyskiwanie danych z systemowego Kosza jest bardzo proste. W pierwszym kroku otwieramy Kosz klikając na niego dwukrotnie, następnie klikamy dany plik prawym przyciskiem i wskazujemy polecenie Przywróć w menu podręcznym. Wówczas system zapisze żądany dokument w pierwotnej lokalizacji. Ponadto, w systemie Windows 7 istnieje możliwość przywrócenia poprzednich wersji plików za pomocą narzędzi systemowych. Podczas zakładania punktu przywracania Windows 7 tworzy tzw. kopie w tle plików użytkownika, dodanych lub zmodyfikowanych od poprzedniego razu. Jeśli zauważymy brak potrzebnego nam pliku, możemy kliknąć prawym przyciskiem myszy jego folder nadrzędny i z menu wybrać polecenie Przywróć poprzednie wersje. Po wyszukaniu poprzednich wersji plików, klikamy dwukrotnie starszą wersję folderu na liście i sprawdzamy, czy zawiera poszukiwany plik. Na wszelki wypadek warto podjąć próbę otworzenia danego pliku w celu sprawdzenia, czy nadaje się do użytku. Jeśli wszystko z nim w porządku, kopiujemy go w wybrane miejsce. Po skopiowaniu przechodzimy do folderu, w którym plik znajdował się pierwotnie i wklejamy go za pomocą skrótu Ctrl+V. 

Zobacz również: Jak zarejestrować nowe biblioteki DLL w systemie Windows?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Dankowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK