| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Wyszukujemy i usuwamy stare pliki (Windows)

Wyszukujemy i usuwamy stare pliki (Windows)

System operacyjny Windows z każdą kolejną edycją zajmuje coraz więcej miejsca. Jeśli chcemy zobaczyć jakie pliki nie były przez dłuższy czas używane i je usunąć musimy niestety użyć dodatkowego programu. Eksplorator Windows nie zapewnia nam takiej funkcjonalności, a zestawienie to jest nam niezbędne żeby usunąć wszystkie stare pliki, które od dawna nie są nam potrzebne.

Do sporządzenia raportu o plikach ( z określoną datą) użyjemy plikowego narzędzia o nazwie Forfiles.

Programik ten działa w trybie tekstowym. Jest on wbudowany standardowo w system Vista i 7, lecz możemy go także używać w Windows XP.

1. Wiedząc, że Forfiles działa w trybie tekstowym musimy w pierwszej kolejności uruchomić konsolę tekstową, w tym celu klikamy START -> Uruchom i wpisujemy cmd.

2. Chcąc przeszukać dany folder pod kątem starych plików musimy teraz wpisać polecenie:forfiles /s /p d:\teksty\ /d -01.01.2005/c "cmd /c echo @path"

3. Otrzymana lista plików pokazuje nam listę plików utworzonych wg. daty wpisanej w komendzie, w tym przypadku to data 1 stycznia 2005r.

4. Zastępując polecenie echo, poleceniem del, za jednym kliknięciem możemy usunąć wszystkie pliki które spełniają kryteria podane w komendzie.

5. Parametr /s nakazuje programowi uwzględnienie również podfolderów.

6. Parametr /d oznacza liczbę dni liczoną wstecz np. /d -365. Wówczas aplikacja wyświetli lub przetworzy wszystkie pliki, które zostały utworzone lub zmodyfikowane rok wcześniej od daty wyświetlającej się w systemie.

7. Polecenie forfiles /? Przywołuje pomoc i wyświetla pełną listę parametrów wraz z krótkim opisem.

Porady internetowe, newsy i ciekawostki - czytaj na internet.wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK