| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Jak zablokować wysyłanie danych przez aplikacje i programy?

Jak zablokować wysyłanie danych przez aplikacje i programy?

Na swoich dyskach twardych posiadamy mnóstwo oprogramowania: programy graficzne, odtwarzacze filmów i muzyki, komunikatory, programy pocztowe etc. Niestety mało kto jest świadomy tego, że programy te wysyłają mnóstwo danych statystycznych do sieci. Poznajmy najpopularniejsze programy posiadające taką funkcję. Czy da się to wyłączyć?

Każdy w komputerze instaluje różnorodne oprogramowanie, więc określenie wszystkich możliwości jest praktycznie niemożliwe. Dlatego też skupimy się na programach, które są niemal w każdym komputerze. Zacznijmy od odtwarzacza plików multimedialnych Windows Media Player. W najnowszej wersji tego programu producent zrezygnował z domyślnego wysyłania jednoznacznego identyfikatora do producenta.

Obecnie oprogramowanie wysyła tego typu dane tylko w przypadku, gdy włączona jest opcja Wyślij unikatowy identyfikator odtwarzacza do dostawców zawartości. Aby sprawdzić, czy dana opcja jest aktywna przywołujemy menu Narzędzia/Opcje, a następnie przechodzimy na kartę Prywatność, gdzie sprawdzamy, czy wymieniona wyżej opcja jest aktywna. Warto również sprawdzić aktywność opcji o nazwie: Aktualizuj moje pliki muzyczne, pobierając informacje o multimediach z Internetu. Opcja ta znajduje się w tym samym oknie konfiguracyjnym. Podsumowując: jeśli nie chcemy, aby Windows Media Player wysyłał ani pobierał jakichkolwiek informacji z Internetu, powinniśmy odznaczyć wszystkie opcje w zakładce Prywatność.

Polecamy: Wszystko o kupowaniu dysków twardych – awaryjność i kompatybilność

Kolejnym programem, a raczej pakietem programów, z którymi można spotkać się niemal w każdym komputerze jest Microsoft Office w wersji 2003, 2007, lub najnowszym 2010. W starszych wersjach pakietu Office menu pomocy ukryte za pytajnikiem zawiera opcje kontaktu z klientami. Znajdziemy tam przede wszystkim Program poprawy jakości obsługi klienta. W zależności od ustawień, podczas pracy możemy wysyłać do firmy Microsoft wszelakie statystyki dotyczące używania pakietu biurowego. Warto poznać te opcje i wyłączyć odpowiednie funkcje.

W najnowszym pakiecie Office 2010 wszelkie ustawienia zgromadzono w zakładce Centrum Zaufania. Aby dostać się do powyższych opcji klikamy ikonkę Office, a następnie Opcje programu. W najnowszym pakiecie Office opcje te kryją się kolejno pod menu Plik/Opcje. Następnie przechodzimy do Centrum zaufania/Ustawienia centrum zaufania/Opcje prywatności. W opcjach prywatności znajdziemy również inne opcje związane z wysyłaniem danych do Internetu. Są one co prawda włączone, ale usuwając zaznaczenie pól wyboru możne je dezaktywować. 

Sprawdź również: Najistotniejsze pojęcia związane z dyskami – dyski, talerze, głowice

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

Stowarzyszenie zajmuje się ochroną praw konsumentów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »