| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Energooszczędne karty graficzne – jak skutecznie oszczędzać energię?

Energooszczędne karty graficzne – jak skutecznie oszczędzać energię?

Jeszcze kilka lat temu topowym systemom komputerowym z wydajną, jak na ówczesne czasy kartą graficzną wystarczył zasilacz o mocy 300 W. Wtedy był to zasilacz o oszałamiającej mocy, dziś jednak niektóre komputery biurowe mają mocniejsze systemy zasilające. Obecnie karta graficzna potrzebuje tyle energii, co niegdyś cały komputer.

Sprawdź też: Światowe zapasy mikroprocesorów na poziomie najwyższym od lat – jak to wpłynie na ceny?

Powyżej opisany system pozwala na pracę w oknach o różnym stopniu złożoności. Dla przykładu, prosta strona WWW złożona w większej części z tekstu może być wyświetlana za pomocą karty wbudowanej. Jeśli jednak na fragmencie tejże strony pojawi się bardziej skomplikowana animacja, zostaje ona „przejęta” i wyświetlona przez kartę dodatkową. W momencie, gdy zamkniemy zakładkę z takim skomplikowanym graficznie elementem, wtedy karta dodatkowa zostanie wyłączona, a całe przygotowanie obrazu przejmie jednostka wbudowana. Dodatkowa karta graficzna może być wyłączona, ale programowa kontrola treści kierowanej do wyświetlania musi być w pogotowiu.

Niestety, oprócz ogromnych zalet takiego rozwiązania istnieją również spore wady. Okazało się, że przykładowe okna flashowe na stronie WWW są opracowywane przez kartę dodatkową nawet wtedy, kiedy ich treść przestanie się zmieniać. Oznacza to, że nawet gry praca energochłonnej karty nie jest już potrzebna, wyłączy się ona dopiero po zamknięciu zakładki lub przesunięciu okna z animacją poza obszar ekranu. Kolejną wadą jest transfer pamięci obrazu. Warto pamiętać, że pamięć obrazu karty zintegrowanej znajduje się z w zwykłej pamięci RAM komputera, która jest o wiele wolniejsza od tej, wbudowanej w kartę graficzną. W związku z tym kopiowanie bufora ramki do pamięci obrazu, mimo dodatkowej magistrali specjalnie do kopiowania, może spowolnić pracę całego systemu.

Istotą działania Optimusa są profile. Sprzęt jedynie stwarza możliwości, ale polecenia, które aplikacje i w jakich warunkach mają być obsługiwane przez poszczególne karty graficzne, są zapisane w profilach, które notabene są bardzo skomplikowane i szczegółowe. Praca każdej aplikacji na rozmaitych rodzajach laptopów musi zostać przeanalizowana i zoptymalizowana, a jest to proces bardzo czasochłonny. Wyniki tych testów są przetwarzane na odpowiednie profile pracy i rozpowszechniane za pomocą mechanizmu automatycznej aktualizacji przez Internet. Profile są rozprowadzane tylko przez jego serwery i nie wszystkie aplikacje muszą być zauważone i przeanalizowane. W razie braku profilu dodatkowa karta graficzna nie zostanie włączona. Dlatego tak ważna jest ciągła aktualizacja obejmująca nowe programy, sytuacje i kombinacje różnych czynników.

Jak wspominaliśmy, dodatkowa karta graficzna przystosowana do współpracy w ramach Optimusa musi szybko i efektywnie przetransferować wytworzony obraz ze swojego bufora ramki do pamięci obrazu karty wbudowanej, a jak wiemy, znajduje się ona w głównej pamięci RAM komputera. Transfer danych do tego miejsca odbywa się magistralą PCI Express. Warto również pamiętać, że tego typu możliwości posiadają tylko wybrane modele kart graficznych. W przypadku kart marki NVIDIA, modele kart graficznych z taką funkcją mają oznaczenie zakończone literą K.

Polecamy: Zamienniki i drukowanie kilku stron na jednym arkuszu – czy to się opłaca?

Liczba tego typu kart graficznych ciągle rośnie, a testy czasu pracy na bateriach są obiecujące. Miejmy nadzieję, że wszelkie zabiegi mające na celu maksymalizację czasu pracy na baterii będą rozwijane, a w przyszłości energooszczędna rozwiązania będą obecne w każdym przenośnym urządzeniu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Comperia.pl

Porównywarka finansowa nr 1

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK