REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wybór serwera a stabilne funkcjonowanie strony WWW

NetArt
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Bezawaryjne funkcjonowanie firmowej strony WWW jest kluczowe dla firm. Działanie strony internetowej przedsiębiorstwa uzależnione jest od stabilności serwera WWW. Dlatego jego właściwy wybór to priorytet dla każdej firmy, która tworzy firmowy serwis internetowy.

Na serwerze WWW znajduję się wszystkie elementy, które tworzą firmową stronę, zarówno skrypt strony, jak i bazy danych, a także grafiki, ikony, pliki wideo, pliki dźwiękowe itp. Serwer udostępnia te pliki przeglądarkom internetowym, dzięki czemu po wpisaniu adresu domeny (np. www.nazwa.pl) do przeglądarki Internautom wyświetla się kompletna strona WWW. Sprawnie działający firmowy serwis oznacza przede wszystkim dostępność oferty 24h na dobę przez 7 dni w tygodniu, a także możliwość stałego i szybkiego kontaktu z klientami oraz kontrahentami.
Odpowiedni wybór serwera przekłada się zatem na prawidłowe funkcjonowanie strony WWW firmy oraz sprawną komunikację z klientem, a co za tym idzie na budowę profesjonalnego wizerunku przedsiębiorstwa. Dlatego warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej usługi hostingowej dopasowanej do potrzeb przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Parametry serwera

Podczas wyboru serwera należy sprawdzić przede wszystkim parametry usługi. Powierzchnia dyskowa, transfer, liczba kont ftp, liczba baz danych, które można utworzyć w ramach serwera to podstawowe informacje, które mają decydujący wpływ na wybór usługi. Oto podstawowe parametry, które powinniśmy brać pod uwagę wybierając serwer WWW:

  • Powierzchnia dyskowa jest jednym z podstawowych parametrów serwera. Jest to ilość danych, które mogą znaleźć się na serwerze WWW. Wartość tą podaje się w bajtach (megabajtach, gigabajtach), np. serwer Active oferowany przez serwis nazwa.pl ma powierzchnię dyskową 25 GB (gigabajtów). Wartość ta obejmuje zarówno pliki konieczne do stworzenia strony WWW, jak i bazy danych oraz konta poczty elektronicznej. Ważnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę to możliwość dowolnego dysponowania powierzchnią dyskową w ramach serwera. Pozwala to na podział zgodny z potrzebami firmy (niektóre przedsiębiorstwa mają bardziej rozbudowaną stronę WWW, inne natomiast stawiają na komunikację z klientem za pośrednictwem poczty e-mail itp.).
  • Transfer to ilość danych, które mogą zostać przesłane do i z serwera w określonym okresie. Ze względu na wygodę klientów, transfer rozliczany jest zazwyczaj w skali roku. Niektórzy usługodawcy hostingowi podają jednak transfer w skali roku, a rozliczają go miesięcznie, przy czym niewykorzystana w danym miesiącu ilość danych możliwych do przesłania nie przechodzi na kolejny miesiąc. Tracą na tym klienci, gdyż bardzo często ruch na stronie WWW firmy jest sezonowy, jego natężenie zmienia się zależnie od pory roku, czy też prowadzonych przez firmę akcji reklamowych. Gdy transfer rozliczany jest miesięcznie, istnieje zagrożenie, że przez kilka miesięcy w roku przekraczany będzie dopuszczalny transfer, natomiast w pozostałych będzie nie będzie on w pełni wykorzystywany.
  • Maksymalna liczba domen przypisanych do serwera to liczba adresów internetowych, które można przekierować na jeden hosting. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór serwera, na który można delegować nieograniczoną liczbę domen. Pozwala to zarówno na przypisanie do jednego serwisu WWW kilku adresów internetowych, jak i na zamieszczenie na serwerze więcej niż jednej strony. Brak limitów to ogromna zaleta także w przypadku kont poczty elektronicznej. Jest to parametr szczególnie ważny dla firm, brak limitów pozwala na założenie konta e-mail dla każdego pracownika bez ograniczeń.

Parametry bezpieczeństwa określają zasady funkcjonowania serwera oraz możliwości wykorzystania usługi przez użytkowników. Odpowiedni ich dobór daje gwarancję poprawnego działania serwera. Brak określonych zasad funkcjonowania serwera w postaci parametrów bezpieczeństwa świadczy o nieprofesjonalnym podejściu hostingodawcy do klientów. Jawne parametry pozwalają nie tylko na świadomy zakup usługi, ale też na wykorzystywanie możliwości serwera w pełni. Niestety nie wszystkie firmy świadczące usługi hostingowe ujawniają tego typu informacje.

Przeczytaj również: Jak stworzyć firmową stronę WWW

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bezpieczeństwo serwera

Firmowe dane muszą być w odpowiedni sposób chronione. Dlatego wybierając usługodawcę warto zwrócić uwagę na gwarantowany przez niego poziom zabezpieczeń. Hostingodawca powinien zapewnić maksymalną ochronę przed spamem i wirusami. Warto sprawdzić czy w opisie usługi znajdują się zapisy o działaniu filtrów antywirusowych i antyspamowych. Ważne jest także by usługodawca zapewniał szyfrowaną transmisję danych na wielu poziomach (poczty WWW, strony internetowej, kont FTP). Brak takich zabezpieczeń ułatwia osobom niepowołanym przejęcie haseł do serwera, a co za tym idzie umożliwia wprowadzanie na nim zmian. Zabezpieczenie serwera jest niezmiernie ważne. Wprowadzenie niepożądanych zmian na stronie internetowej, skorzystanie z firmowej poczty elektronicznej w celach np. przestępstwa czy też skasowanie firmowych danych, może poważnie zagrozić wizerunkowi firmy lub wpłynąć negatywnie na jej sprzedaż.

Nieodpowiednio zabezpieczony serwer daje także możliwość wycieku firmowych danych, co może wiązać się z ujawnieniem tajemnicy handlowej.

Nie tylko zewnętrzne czynniki zagrażają bezpieczeństwu firmowych danych, które znajdują się na serwerze. Często zdarza się, że użytkownicy przypadkowo kasują dane znajdujące się na serwerze. Zabezpieczeniem przed skasowaniem istotnych dla firmy dokumentów są tzw. kopie bezpieczeństwa (backup’y). Z określoną częstotliwością (np. co 24h) dostawca usług hostingowych wykonuje kopię danych znajdujących się na serwerze. W przypadku skasowania istotnych dla przedsiębiorstwa danych możliwe jest ich odzyskanie. Przed wyborem usługodawcy warto więc sprawdzić jak często wykonywany jest backup, jak długo przechowywane są kopie oraz czy dostęp do nich jest płatny.

Oprogramowanie

Do obsługi serwera konieczne jest odpowiednie oprogramowanie. Warto zwrócić uwagę czy jest ono łatwe i intuicyjne w obsłudze, gdyż jest często wykorzystywane. Niektórzy usługodawcy na potrzeby swoich klientów tworzą specjalne oprogramowanie. Takie autorskie programy do obsługi serwera są dopasowane do danej usługi, dzięki czemu odpowiadają na potrzeby klientów z niej korzystających. Posiadają często rozwiązania zdecydowanie ułatwiające i usprawniające korzystanie z usługi, których nie posiada standardowe oprogramowanie. Działanie programów warto sprawdzić jeszcze podczas okresu testowego usługi. Najlepszym sposobem na sprawdzenie funkcjonalności oprogramowania, jest przeprowadzenie kilku testowych akcji (np. założenie bazy danych, przekierowanie domeny na serwer, założenie konta e-mail).

Polecamy serwis Mała firma

Test serwera

Okres testowy serwera to znakomita okazja nie tylko do sprawdzenia funkcjonalności oprogramowania, ale także sprawdzenie dopasowania parametrów usługi do potrzeb firmowej strony WWW. Standardowo usługodawcy hostingowi udostępniają 14 dniowy okres testowy serwera, a niektóre firmy pozwalają na korzystanie z serwera nawet przez pół roku za darmo. Klient, w trakcie kilku miesięcy użytkowania serwera, może zobaczyć jak często występują problemy techniczne oraz jaki jest czas reakcji specjalistów hostingodawcy na zgłoszony problem.

Serwer dla firmy

Parametry serwera to podstawowe kryterium, którym firma powinna kierować się podczas wyboru usługi. Warto przemyśleć, do czego usługa będzie wykorzystana i wybrać serwer najbardziej odpowiadający potrzebom firmy. Wybór serwera o odpowiedniej powierzchni dyskowej, wymaga zastanowienia się nad tym, jakie dane będą przechowywane na serwerze. Jeśli będą to pliki multimedialne, dźwiękowe, graficzne to konieczny będzie zakup serwera o większej powierzchni. Wysokość transferu także zależy od materiałów zgromadzonych na serwerze, ale też od częstotliwości aktualizacji strony WWW, natężenia kontaktu z klientami za pośrednictwem poczty e-mail itd.

Serwer a strona WWW

Parametry serwera WWW, jego stabilność i bezawaryjność wpływają na funkcjonowanie firmowej strony WWW, a ono przekłada się na efektywność działań marketingowch prowadzonych przez firmę. Ma to bezpośredni wpływ na wyniki sprzedażowe, finansowe przedsiębiorstwa. Decyzja o wyborze serwera jest ważna dla przedsiębiorstwa, dlatego warto dokonywać jej rozważnie.

Alicja Marciniak – Kierownik Sekcji Marketingu w NetArt

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA