REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego poprawność danych abonenta domeny jest tak ważna

Beata Masór
NetArt

REKLAMA

REKLAMA

Rejestracja domeny trwa bardzo krótko. Wystarczy wybrać odpowiednią nazwę, sprawdzić czy jest wolna i dokonać rejestracji. Ale podczas rejestracji domeny przedsiębiorstwa często popełniają błędy, które mogą rzutować na funkcjonowanie oraz zarządzanie usługą.

Kto to jest abonament domeny

REKLAMA

Abonent domeny to podmiot (firma lub osoba fizyczna), na rzecz którego zarejestrowana jest domena i którego dane zostały podane w zgłoszeniu. Rejestracja dokonywana jest na okres abonamentowy, który np. w przypadku domeny polskiej wynosi rok. Abonent w trakcie trwania tego okresu może w pełni dysponować domeną. Aby jednak prawo podmiotu do domeny było jednoznaczne i niepodważalne to dane Abonenta podane w procesie rejestracji domeny powinny być pełne, prawdziwe i aktualne.

Co to jest Whois

Dane podane w procesie rejestracji domeny polskiej zamieszczone są w bazie WHOIS operatora domeny, czyli Naukowej Akademickiej Sieci Komputerowej (w skrócie NASK). Wpisując nazwę domeny w wyszukiwarkę na stronie www.whois.pl, każdy może uzyskać informację na temat delegacji domeny, a także poznać dane Abonenta, o ile są udostępnione. Dane przedsiębiorstw, które rejestrują domeny są zawsze jawne. Osoby fizyczne podczas rejestracji domeny mogą wyrazić zgodę na publikację danych, bądź zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych, odmówić. W przypadku odmowy dane personalne są ukryte, a w informacjach na temat domeny widnieje adnotacja, że dane Abonenta są niedostępne.

Poprawność danych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bardzo ważna w procesie rejestracji domeny jest poprawność danych Abonenta.

Niestety często przedsiębiorstwa nie przykładają do tego należytej wagi. W pośpiechu rejestrując domenę, podają nieprawidłowe, niepełne lub nie do końca prawdziwe dane. Podczas rejestracji warto więc zwrócić uwagę, czy nazwa Abonenta to pełna nazwa firmy. Nawet jeśli przedsiębiorstwo zamiennie z pełną nazwą używa skrótu, to podczas rejestracji domeny powinno wprowadzić nazwę taką samą jak na dokumentach rejestracyjnych firmy (na zaświadczeniu o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, w wyciągu z KRS).

Przeczytaj także: Jak stworzyć firmową stronę WWW

REKLAMA

Podobnie jest z adresem przedsiębiorstwa, w danych Abonenta należy podać adres, na który firma jest zarejestrowana. Zdarza się natomiast, że zamiast niego firmy błędnie wpisują adres korespondencyjny lub adres aktualnej siedziby. Istotne w trakcie rejestracji domeny jest także podanie prawidłowego, zgodnego z zaświadczeniem o jego nadaniu, numeru REGON. Jeśli firma pomyli się w jego wprowadzaniu, sprostowanie może okazać się czasochłonne i trudne do przeprowadzenia.

Podczas rejestracji domeny warto zwrócić uwagę, by podawane dane kontaktowe (numer telefonu oraz adres e-mail) były aktualne. Często firmy podają ogólne dane np. numer telefonu do sekretariatu lub adres poczty elektronicznej biura obsługi klienta. Warto zastanowić się nad podaniem kontaktu do konkretnej osoby, która administruje domeną lub do właściciela firmy.

Dane firmy nie pracownika

Najczęstszym błędem popełnianym przez przedsiębiorstwa w procesie rejestracji domeny jest podawanie danych pracownika jako Abonenta usługi. Jest to bardzo poważne niedopatrzenie, które może rzutować na prawo firmy do dysponowania domeną.

Jeśli pracownik zwolni się lub firma zrezygnuje ze współpracy z nim, to jako Abonent może on dysponować firmową domeną – może to stanowić zagrożenie dla funkcjonowania strony WWW oraz poczty elektronicznej przedsiębiorstwa.

Oczywiście firma może w takiej sytuacji odzyskać domenę, ale jest to czasochłonne. Analogiczna sytuacja ma miejsce, gdy przedsiębiorstwo zleca przygotowanie strony WWW firmie zewnętrznej (np. agencji interaktywnej, webmasterowi), która w ramach realizacji projektu rejestruje domenę. W tym przypadku niezmiernie ważne jest, by zleceniodawca upewnił się, że to jego dane widnieją jako dane Abonenta domeny, a nie dane wykonawcy zlecenia.

Zgodnie z prawem

Dane Abonenta podawane podczas rejestracji domeny są bardzo istotne z punktu widzenia prawa. Registrant zobowiązany jest do podania danych zgodnych z prawdą oraz aktualnych, jeśli tego nie zrobi, jego prawo do zarządzania domeną jest wątpliwe. Ma to szczególne znaczenie, gdy firma chce sprzedać domenę. Podczas transakcji kupna-sprzedaży usługi dokonywana jest cesja domeny. W trakcie przeprowadzania cesji, rejestrator domeny jest zobowiązany do sprawdzenia poprawności danych obu stron transakcji. Jeśli dane Abonenta podane w trakcie rejestracji nie zgadzają się z dokumentami firmy przesłanymi na potrzeby cesji to zmiana Abonenta domeny nie może dojść do skutku. Dlatego tak ważne jest sumienne wypełnienie formularza z danymi Abonenta w trakcie rejestracji domeny.

Bezpieczeństwo usługi

REKLAMA

Kwestie dbałości o bezpieczeństwo zarejestrowanych już firmowych domen komentuje Bartosz Patkaniowski, Administrator Bezpieczeństwa Informacji w NetArt: „Przedsiębiorstwa często lekceważą kwestię bezpieczeństwa usług, które do nich należą. Odpowiednie zabezpieczenie paneli do zarządzania firmowymi domenami jest niezmiernie ważne. Usługodawcy standardowo zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. Najczęściej przejęcie danych do usług następuje jednak z powodu zaniedbań ze strony użytkowników. Zaniedbania te mogą skutkować niepożądanymi zmianami, a nawet utratą usługi. Osoba, która ma dostęp do panelu zarządzania może na przykład zmienić dane osoby kontaktowej (wtedy wszystkie informacje na temat usługi mogą nie docierać do firmy) lub dokonać zmiany delegacji domeny na inny serwer (wtedy pod firmowym adresem może znaleźć się inna strona WWW). Osoba ta ma także możliwość zmiany hasła do panelu, bez wiedzy firmy. Użytkownik posiadający uprawnienia administratora serwera może skopiować lub skasować wszystkie dane, które się na nim znajdują, w tym firmowe dokumenty oraz bazy danych, a także stronę WWW przedsiębiorstwa.”

Przedstawiciel NetArt uczula firmy: „Wraz ze wzrostem liczby osób, które posiadają hasło dostępu, zmniejsza się poziom bezpieczeństwa usługi. Oczywiście bardzo często pracownicy muszą posiadać dostęp do administracji usługami. Jednak zalecana jest ostrożność w tego typu zabiegach. Warto ustalić procedury ograniczające dostęp, np. tylko dla pracowników, którym jest to konieczne do wykonywania obowiązków służbowych i pracują w przedsiębiorstwie określony czas. Dobrym sposobem kontroli jest wprowadzenie listy pracowników, którym udostępniany jest dany panel. Warto też zmieniać cyklicznie hasła (np. co miesiąc). W przypadku zakończenia współpracy z jednym z pracowników konieczna jest natychmiastowa zmiana haseł, do których miał on dostęp. Bardzo ważne są także szkolenia w zakresie podstawowych zasad bezpieczeństwa dla wszystkich pracowników, nawet tych najbardziej zaufanych, gdyż często problemy z bezpieczeństwem wynikają z niefrasobliwości, czy po prostu niewiedzy personelu.”

Polecamy Telefony dla firm

Wg Administratora Bezpieczeństwa Informacji w NetArt ostrożność ze strony firmy jest nieodzowna w przypadku usług, które mają wpływ na wizerunek oraz wyniki sprzedażowe przedsiębiorstwa.
Domena ma dla firmy wartość znacznie przewyższającą koszt jej rejestracji oraz koszt przedłużeń. Dlatego przedsiębiorstwa powinny dopilnować by proces rejestracji przebiegł prawidłowo, a dane podane w jego trakcie były pełne i prawdziwe. W ten sposób nikt nie będzie mógł poddać w wątpliwość prawa firmy do zarządzania usługą. Po dokonaniu rejestracji firma powinna także w pełni dbać o bezpieczeństwo usług. Dbałość ta przekłada się na dbałość o pozytywny wizerunek firmy oraz bezpieczeństwo firmowych dokumentów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA