| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Jak zmiejszyć ryzyko piractwa

Jak zmiejszyć ryzyko piractwa

Kontrola policji w firmie - co należy zrobić aby taka wizyta nie zakończyła się bolesnym zaskoczeniem dla pracodawcy? Istnieje wiele sposobów zredukowania do minimum zagrożenia związanego z używaniem oprogramowania bez licencji.

Rozwiązanie nie jest kwestią technologii, ale najlepszej praktyki biznesowej. Mając na uwadze zagrożenia związane z używaniem nielegalnego oprogramowania, istotne jest przede wszystkim podjęcie decyzji biznesowej o wdrożeniu odpowiednich procedur zarządzania oprogramowaniem.

Jako niezbędne minimum, wszystkie firmy powinny przeprowadzać regularne audyty oprogramowania zainstalowanego w firmowych komputerach. Powinny również ustalić jasne zasady korzystania przez pracowników ze sprzętu firmowego i oprogramowania. Należy dać jasny sygnał pracownikom, że zasady te powinny być przestrzegane i wyznaczyć w firmie osobę odpowiedzialną za ich nadzór.

Niespodziewanie aż 1/3 małych i średnich firm nigdy nie słyszała ozarządzaniu oprogramowaniem.Zarządzanie oprogramowaniem (ang. Software Asset Management) polega na ustaleniu i wdrożeniu w firmie procedur pozwalających zoptymalizować inwestycje w oprogramowanie. Bez względu na wielkość firmy i fazę jej rozwoju, procedury zarządzania oprogramowaniem pozwalają zdefiniować obszary, w których firma może być narażona na zagrożenia związane z używaniem nielegalnego oprogramowania i wdrożyć procesy mające na celu zapobieganie lub łagodzenie jego skutków, tak aby firma nie stała się ofiarą tego ryzyka.

Zarządzanie oprogramowaniem wymaga zaangażowania pracowników, ustalenia procedur, a czasem także wdrożenia rozwiązań technologicznych pozwalających mieć pewność, że oprogramowanie jest właściwie zarządzane i eksploatowane w sposób jak najbardziej efektywny. Korzyści biznesowe płynące z zarządzania oprogramowaniem są istotne: oprócz zapewnienia bezpieczeństwa, zmniejsza koszty technologii informatycznych a firmy mogą planować w dokładny sposób wydatki na oprogramowanie, w tym również na nowe programy i licencje na nowsze wersje (ang. upgrade).

Istnieje wiele sposobów wdrożenia w firmie procedur zarządzania oprogramowaniem. Nie trzeba od początku wprowadzać w życie wszystkich elementów – każdy z nich sam w sobie przyniesie pewne korzyści, ale punktem wyjścia każdorazowo powinna być świadomość, że oprogramowanie jest krytycznym składnikiem majątku firmy a zarządzanie nim jest kluczowym priorytetem biznesowym.

Źródło: (BSA) Business Software Alliance

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Madejczyk

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »