| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Komputer rozsyła SPAM

Komputer rozsyła SPAM

Co czwarty pecet na naszym globie służy do rozsyłania spamu na zlecenie internetowej mafii. Ataków dokonują hakerzy, a właściciele pecetów nie zdają sobie z tego sprawy. Co zrobić, by nie dołączyć do armii botów?

Badania firmy Symantec wykazują, że każdego dnia złośliwe programy przejmują kontrolę nad kolejnymi 50 000 komputerów i włączają je do botnetów. Czasem wystarczy, że wejdziemy na spreparowaną stronę internetową, by doszło do zakażenia.

Według jednego z ojców Internetu – Vintona Cerfa – już co czwarty pecet jest częścią botnetu. Oznacza to, że internetowa mafia niepostrzeżenie zbudowała armię liczącą aż 150 milionów maszyn, które znajdują się w każdym zakątku naszego globu. Najmniej dotkliwym skutkiem odczuwanym przez właścicieli urządzeń jest zredukowanie mocy obliczeniowej i przepustowości łącza internetowego: boty rozsyłają miliony wiadomości zawierających spam lub uczestniczą w sieciowych atakach typu Denial of Service.

W najgorszym wypadku przestępcy mogą wyczyścić konto bankowe ofiary. Komputer zombi zdradza bowiem swojemu władcy nawet najlepiej chronione tajemnice właściciela. Każde wprowadzane słowo może być zapisywane, a numery kont i kody PIN mogą trafić prosto w ręce bandytów. Niektórzy hakerzy budują botnety liczące nawet 500 000 komputerów, by czerpać zyski z udostępniania ich mafii.

– Większość ofiar nie zdaje sobie sprawy, że ich komputer został zainfekowany, a ich poufne dane wykradzione. Choć napastnicy przejęli kontrolę nad komputerem, działa on zupełnie normalnie. Przestępcza aktywność jest trudna do wykrycia nawet dla doświadczonego użytkownika peceta – mówi James Finch, zastępca kierownika wydziału przestępczości elektronicznej amerykańskiej policji federalnej, czyli FBI.

W zeszłym roku naukowcy z USA zbadali obejmującą 200 000 botów sieć Storm. Odkryli, że samo rozsyłanie spamu przynosi mafii 2 miliony dolarów zysku rocznie. Najwyższy czas zadbać o bezpieczeństwo – być może nasz komputer już stał się wiernym żołnierzem na usługach cyberprzestępców.

W serwisie Antywirus.wieszjak.pl lub w dziale Ochrona Danych znajdziemy informacje jak poradzić sobie z tym problemem.

reklama

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »