| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Jakie są typy oprogramowania?

Jakie są typy oprogramowania?

Dzisiejszy świat przemysłu i usług ukierunkowany jest na konsumenta wykorzystując przy tym innowacyjne technologie. Klienci wszelkich branży przywykli do obsługi na najwyższym poziomie oraz do indywidualnie konstruowanych ofert produktów i usług. Aby móc w pełni zaspokoić te potrzeby, należy dokładniej poznać wymagania użytkowników i reagować na nie szybciej, niż dotychczas. Organizacja pracy i czasu w przypadku dużych firm to sprawa kluczowa. Stale rosnąca konkurencja sprawia, że także utrzymanie dotychczasowych klientów staje się dużym wyzwaniem dla wszystkich przedsiębiorstw. Bardzo często w pośpiechu podczas wybierania oprogramowania zapominamy o prostej rzeczy - wymogi licencyjne.

Oprogramowanie dla firmy

Ze względu na wspomnianą wcześniej pogoń za czasem oraz wyścig z konkurencją, jak nigdy dotąd zmuszone są do ustawicznego poszukiwania nowych sposobów na pozyskanie, a co ważne utrzymanie istniejącego klienta. W związku z tym niezbędne są dobrze dopasowane narzędzia informatyczne i najnowsze technologie, między innymi oprogramowanie zarządzające czasem oraz przepływem informacji w firmie.

Najpopularniejszy kanał dystrybucji oprogramowania, jakim jest Internet, jest praktycznie zasypany najróżniejszymi programami. Przy tej ilości programów nie trudno zagubić się w takich pojęciach jak: demo, trial, shareware, freeware etc. A przecież to te pojęcia regulują prawo korzystania z programów, pobierania ich ze stron producentów i innych portali. Dlatego też zanim zakupimy lub ściągniemy jakikolwiek program z sieci, warto wcześniej dowiedzieć się o możliwość sprawdzenia wersji testowej. Na początku warto zapoznać się i zrozumieć poszczególne licencje na program, by móc w pełni legalnie i bez zbędnych niespodzianek z niego korzystać.

Zobacz również: Jak powinien wyglądać dobry newsletter?

Demo

Demo, lub wersja demonstracyjna, zazwyczaj dotyczy komercyjnego programu. Zazwyczaj wersja demonstracyjna charakteryzuje się ograniczoną funkcjonalnością w stosunku do pełnej wersji programu. Może to być ograniczenie lub wyłączenie większości funkcji oprogramowania. Bywa jednak, iż stanowi pełną wersję programu o ograniczonej czasowo możliwości korzystania z niego.

Trial

Wersja trial, zwana także wersją próbną, to licencjonowana w pełni funkcjonalna wersja oprogramowania nakładająca ograniczenia czasowe na pracę programu. Zazwyczaj jest to okres od 7 do nawet 90 dni. Bywa również, że producent wprowadza ilościową, w odniesieniu do liczby uruchomień, blokadę programu. Tak czy inaczej, wprowadzenie jakiegokolwiek ograniczenia nie wpływa na jego funkcjonalność. Programy na licencji trialowej pozwalają użytkownikowi możliwość poznania i sprawdzenia wszystkich funkcji oprogramowania, jednak po wykorzystaniu limitu czasu lub ilości uruchomień program przestaje działać i należy go odinstalować. Jednak jeśli użytkownik chce nadal korzystać z oprogramowania, musi wówczas wykupić licencję na program.

Zobacz również: Organizery i kalendarze - recepta na słabą pamięć?

Shareware

Shareware to rodzaj licencji na program, który jest rozpowszechniany bez opłat. Mimo to, na program nałożone są pewne ograniczenia lub do jego użytkowania wymagane jest wniesienie niewielkich opłat. Zazwyczaj po okresie próbnym, w przypadku wersji trial, lub po określonej liczbie uruchomień za taki program trzeba płacić lub zrezygnować z korzystania z niego. Oprogramowanie typu shareware z założenia jest rozpowszechniane w celu zapoznania się użytkownika z programem. Po zapoznaniu się z programem, użytkownik decyduje czy warto nabyć pełna legalną wersję.

Freeware

Freeware, jak już wiemy to tak zwane darmowe oprogramowanie. Licencja tego typu pozwala na nieodpłatne rozprowadzanie aplikacji bez ujawniania kodu źródłowego. W związku z tym jakiekolwiek modyfikacje programu na potrzeby własne są niemożliwe. Programy na licencji freeware można jednak nieodpłatnie wykorzystywać na potrzeby własne, jednak czerpanie korzyści finansowych z ich dystrybucji przez osoby trzecie jest zabronione.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK