REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są typy oprogramowania?

Kamil Rogala
Jakie są typy oprogramowania?
Jakie są typy oprogramowania?

REKLAMA

REKLAMA

Dzisiejszy świat przemysłu i usług ukierunkowany jest na konsumenta wykorzystując przy tym innowacyjne technologie. Klienci wszelkich branży przywykli do obsługi na najwyższym poziomie oraz do indywidualnie konstruowanych ofert produktów i usług. Aby móc w pełni zaspokoić te potrzeby, należy dokładniej poznać wymagania użytkowników i reagować na nie szybciej, niż dotychczas. Organizacja pracy i czasu w przypadku dużych firm to sprawa kluczowa. Stale rosnąca konkurencja sprawia, że także utrzymanie dotychczasowych klientów staje się dużym wyzwaniem dla wszystkich przedsiębiorstw. Bardzo często w pośpiechu podczas wybierania oprogramowania zapominamy o prostej rzeczy - wymogi licencyjne.

Oprogramowanie dla firmy

REKLAMA

Ze względu na wspomnianą wcześniej pogoń za czasem oraz wyścig z konkurencją, jak nigdy dotąd zmuszone są do ustawicznego poszukiwania nowych sposobów na pozyskanie, a co ważne utrzymanie istniejącego klienta. W związku z tym niezbędne są dobrze dopasowane narzędzia informatyczne i najnowsze technologie, między innymi oprogramowanie zarządzające czasem oraz przepływem informacji w firmie.

REKLAMA

Najpopularniejszy kanał dystrybucji oprogramowania, jakim jest Internet, jest praktycznie zasypany najróżniejszymi programami. Przy tej ilości programów nie trudno zagubić się w takich pojęciach jak: demo, trial, shareware, freeware etc. A przecież to te pojęcia regulują prawo korzystania z programów, pobierania ich ze stron producentów i innych portali. Dlatego też zanim zakupimy lub ściągniemy jakikolwiek program z sieci, warto wcześniej dowiedzieć się o możliwość sprawdzenia wersji testowej. Na początku warto zapoznać się i zrozumieć poszczególne licencje na program, by móc w pełni legalnie i bez zbędnych niespodzianek z niego korzystać.

Zobacz również: Jak powinien wyglądać dobry newsletter?

Demo

Demo, lub wersja demonstracyjna, zazwyczaj dotyczy komercyjnego programu. Zazwyczaj wersja demonstracyjna charakteryzuje się ograniczoną funkcjonalnością w stosunku do pełnej wersji programu. Może to być ograniczenie lub wyłączenie większości funkcji oprogramowania. Bywa jednak, iż stanowi pełną wersję programu o ograniczonej czasowo możliwości korzystania z niego.

Trial

Wersja trial, zwana także wersją próbną, to licencjonowana w pełni funkcjonalna wersja oprogramowania nakładająca ograniczenia czasowe na pracę programu. Zazwyczaj jest to okres od 7 do nawet 90 dni. Bywa również, że producent wprowadza ilościową, w odniesieniu do liczby uruchomień, blokadę programu. Tak czy inaczej, wprowadzenie jakiegokolwiek ograniczenia nie wpływa na jego funkcjonalność. Programy na licencji trialowej pozwalają użytkownikowi możliwość poznania i sprawdzenia wszystkich funkcji oprogramowania, jednak po wykorzystaniu limitu czasu lub ilości uruchomień program przestaje działać i należy go odinstalować. Jednak jeśli użytkownik chce nadal korzystać z oprogramowania, musi wówczas wykupić licencję na program.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Organizery i kalendarze - recepta na słabą pamięć?

Shareware

Shareware to rodzaj licencji na program, który jest rozpowszechniany bez opłat. Mimo to, na program nałożone są pewne ograniczenia lub do jego użytkowania wymagane jest wniesienie niewielkich opłat. Zazwyczaj po okresie próbnym, w przypadku wersji trial, lub po określonej liczbie uruchomień za taki program trzeba płacić lub zrezygnować z korzystania z niego. Oprogramowanie typu shareware z założenia jest rozpowszechniane w celu zapoznania się użytkownika z programem. Po zapoznaniu się z programem, użytkownik decyduje czy warto nabyć pełna legalną wersję.

Freeware

Freeware, jak już wiemy to tak zwane darmowe oprogramowanie. Licencja tego typu pozwala na nieodpłatne rozprowadzanie aplikacji bez ujawniania kodu źródłowego. W związku z tym jakiekolwiek modyfikacje programu na potrzeby własne są niemożliwe. Programy na licencji freeware można jednak nieodpłatnie wykorzystywać na potrzeby własne, jednak czerpanie korzyści finansowych z ich dystrybucji przez osoby trzecie jest zabronione.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA