| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Jak atakowane są banki ?

Jak atakowane są banki ?

Artykuł zawiera przegląd metod wykorzystywanych obecnie przez cyberprzestępców do atakowania instytucji finansowych, w szczególności banków. Opisane tu trendy i zagadnienia są kluczowe jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych, którymi dysponują współczesne instytucje finansowe Na koniec propozycja kilku sposobów mogących pomóc zapewnić ochronę przed zagrożeniami, które nieodłącznie wiążą się z bankowością online.

Gdy użytkownik wprowadzi TAN, szkodliwe oprogramowanie przechwyci te dane i wyświetli fałszywy komunikat o błędzie lub wyśle na stronę finansową nieprawidłowy TAN. W rezultacie, użytkownik może wprowadzić inny TAN. Czasami do przeprowadzenia transakcji mogą być wymagane dwa TAN-y - zależy to od organizacji i zaimplementowanych przez nią systemów bezpieczeństwa. Jeśli do dokonania transakcji wymagany jest tylko jeden TAN, opisany wyżej atak mógłby pozwolić cyberprzestępcy na dokonanie dwóch transakcji.

Powodzenie takiego ataku jest w dużym stopniu uzależnione od implementacji systemu TAN. Niektóre systemy nie posiadają daty wygaśnięcia TAN-u; kolejny TAN na liście musi być kolejnym TAN-em, który zostanie użyty. Jeśli kolejny TAN na liście nie zostanie wprowadzony na stronę banku, cyberprzestępca będzie mógł użyć go natychmiast lub zachować do późniejszego wykorzystania. Jednak skradzione TAN-y posiadają krótszy okres życia niż statyczna nazwa użytkownika i hasło ze względu na to, że użytkownik, który stale napotyka na problemy podczas sesji transakcji bankowych online, z pewnością zadzwoni do banku z prośbą o pomoc.

Jeżeli TAN-y są wysyłane do posiadacza konta za pośrednictwem SMS-a, dla każdej unikatowej transakcji może być wydany unikatowy TAN przy użyciu metody podobnej do uwierzytelnienia dwukierunkowego. Od tego momentu cyberprzestępcy muszą rozpocząć przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym za pomocą ataku Man-in-the-Middle.

Źródło: Kaspersky LAB

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK