| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Jak atakowane są banki ?

Jak atakowane są banki ?

Artykuł zawiera przegląd metod wykorzystywanych obecnie przez cyberprzestępców do atakowania instytucji finansowych, w szczególności banków. Opisane tu trendy i zagadnienia są kluczowe jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych, którymi dysponują współczesne instytucje finansowe Na koniec propozycja kilku sposobów mogących pomóc zapewnić ochronę przed zagrożeniami, które nieodłącznie wiążą się z bankowością online.

Finansowe szkodliwe programy odzwierciedlają główne trendy dotyczące wektorów infekcji wykorzystywanych przez inne zagrożenia IT - ogromna większość szkodników atakujących banki infekuje maszyny lub systemy podczas surfowania przez użytkownika po stronach internetowych. Chociaż niektóre z takich programów nadal przedostają się na maszyny za pośrednictwem poczty elektronicznej, istnieją wyraźne powody, dla których osoby atakujące instytucje finansowe wolą wykorzystywać do tego celu Internet.

Porady, triki i tutoriale  (Windows XP, Vista, MS Office,) - czytaj na komputer.wieszjak.pl

Po pierwsze, szkodliwe programy dostarczane za pośrednictwem poczty elektronicznej bardziej przyciągają uwagę producentów rozwiązań antywirusowych oraz instytucji finansowych, nie wspominając już o mediach i użytkownikach końcowych. Ukradkowość jest kluczowym czynnikiem decydującym o powodzeniu ataków na instytucje finansowe, dlatego atak typu drive-by download (atak mający miejsce podczas przeglądania stron WWW) przeprowadzony przy użyciu exploitów jest bez wątpienia atrakcyjną metodą. Jeśli użytkownik nie zauważy niczego podejrzanego, będzie korzystał ze swojego komputera tak jak zwykle - w tym przypadku, nadal będzie wprowadzał poufne dane, które mogą zostać skradzione i wykorzystane przez cyberprzestępców.

Drugim czynnikiem - istotnym jeśli chodzi o uniknięcie szybkiego wykrycia przez rozwiązanie antywirusowe - jest to, że szkodliwe programy infekujące systemy za pośrednictwem sieci są umieszczane na serwerze sieciowym. To oznacza, że cyberprzestępcy wykorzystujący te programy w celu przeprowadzania ataków mogą bardzo łatwo modyfikować szkodliwe pliki przy użyciu zautomatyzowanych narzędzi - metoda ta znana jest jako polimorfizm po stronie serwera. W przeciwieństwie do typowego polimorfizmu (gdy algorytm wykorzystywany do modyfikowania kodu jest zawarty w kodzie szkodliwego programu), mechanizm wykorzystywany do modyfikowania szkodliwego oprogramowania nie może być analizowany przez ekspertów z branży antywirusowej, ponieważ znajduje się on na serwerze.

Można naturalnie stworzyć procedury wykrywania generycznego dla programów wykorzystujących polimorfizm po stronie serwera, wymaga to jednak czasu.
Ponadto, niektóre z bardziej zaawansowanych trojanów downloaderów wykorzystywanych do dostarczania finansowego szkodliwego oprogramowania na komputery ulega samozniszczeniu, po tym jak uda im się lub nie pobrać finansowe szkodliwe programy. Naturalnie utrudnia to analizę przeprowadzaną przez specjalistów zajmujących się zwalczaniem szkodliwego oprogramowania.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK