| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Blog firmowy > Co jest największym wrogiem komputerów?

Co jest największym wrogiem komputerów?

Wiele osób zastanawia się, co, oprócz groźnych wirusów i złośliwych programów, jest największym wrogiem komputerów. Może to być bardzo silny mróz lub upał – skrajne temperatury, szczególnie te wysokie, nie wpływają pozytywnie na podzespoły komputera, choć sprzęt najwyższej jakości poradzi sobie z takimi temperaturowymi anomaliami. Największym powodem do zmartwień jest jednak wilgoć i powtarzające się, nagłe wyłączanie komputerów. Czy jest na to jakieś rozwiązanie?

Zdaniem specjalistów, komputer działa najstabilniej, gdy jest cały czas włączony. Okresowe systemowe restarty również są wskazane, w celu wyczyszczenia pamięci podręcznej. Warto zwrócić uwagę na nagłe wyłączenia sprzętu, które bywają bardzo szkodliwe. Tego typu nagłe wyłączenia mogą być spowodowane zarówno przez nas samych, jak i przez niestabilnie działającą instalację energetyczną, która z kolei wpływa na działanie urządzeń wspomagających działanie komputerów. Pamiętajmy, że jeśli zasilacz w komputerze jest kiepskiej jakości, częste włączanie i wyłączanie komputera powoduje tak zwane przepięcia, które negatywnie wpływają na pracę całego układu.

Zobacz również: Jakie są zalety i wady chmury antywirusowej?

Kolejnym bardzo niebezpiecznym zjawiskiem są wyładowania energetyczne, które również może wywołać gwałtowne i opłakane w skutkach wyłączenie komputera. Impuls generowany w sieci elektrycznej może uszkodzić zasilacz, a ten całą resztę komputera, a tego z pewnością każdy chciałby uniknąć. Oczywiście pogoda sama w sobie nie powinna mieć wpływu na działanie naszych telefonów komórkowych, aparatów fotograficznych czy laptopów. Na szczęście obecnie produkowane sprzęty elektroniczne, zanim opuszczą fabrykę i trafią na półki sklepów przechodzą szereg rygorystycznych testów. Na co jednak powinniśmy zwrócić uwagę?

Największym zagrożeniem dla sprzęty elektronicznego każdej maści jest woda i wilgotne powietrze. Dobrej jakości sprzęt elektroniczny powinien działać w każdych warunkach, ale jeśli wystawimy go na działanie dużej wilgotności (nie mówiąc o bezpośrednim kontakcie z wodą), z pewnością po pewnym czasie odmówi posłuszeństwa. Poza tym, wilgoć z powietrza osadza się między innymi na złączach i powoduje pokrywanie się elementów wykonanych ze stopów, tlenkami. W efekcie może się okazać, że nie przewodzą one w taki sposób, w jaki powinny i działanie całego urządzenia jest zakłócone.

Polecamy: Skradziony laptop – co zrobić?

Jeśli przenosimy komputer z zimnego pomieszczenia do ciepłego i odwrotnie, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze, nie wolno wtedy wyłączać komputera. Działanie temperatury powoduje, że powierzchnia dysku może być zawilgocona, co może spowodować uszkodzenie sprzętu. Producenci sprzętu zalecają w takich sytuacjach, aby z włączeniem sprzętu odczekać zanim uzyska on temperaturę otoczenia. Może to potrwać kilka minut, ale te kilka minut cierpliwości może oszczędzić nam kilkaset złotych za naprawę urządzenia.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dobrej jakości sprzęt elektroniczny powinien działać w każdych warunkach.
Dobrej jakości sprzęt elektroniczny powinien działać w każdych warunkach.

Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna sp.k. w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »