| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Bezpieczeństwo podpisu elektronicznego

Bezpieczeństwo podpisu elektronicznego

Podpis elektroniczny to narzędzie, służące identyfikacji uczestników wymiany dokumentów elektronicznych, przyjęciu odpowiedzialności za ich treść oraz weryfikacji treści zawartych w dokumentach. Podpis elektroniczny jest znacznie bezpieczniejszy niż podpis własnoręczny.

Podpis elektroniczny jest znacznie bezpieczniejszy i mniej podatny na fałszerstwa niż podpis własnoręczny. Charakteryzuje się tym, że jest przyporządkowany wyłącznie do osoby, która składa podpis i może być sporządzony wyłącznie przy pomocy dostępnych bezpiecznych urządzeń i danych. Niemniej jednak należy pamiętać, że bezpieczeństwo podpisu zależy w głównej mierze od samego użytkownika. Sam podpis jest źródłem danych, które można powiązać z jego użytkownikiem oraz treścią dokumentów. Weryfikowany jest za pomocą ważnego certyfikatu kwalifikacji.


Skutki prawe podpisu


Podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą certyfikatu zgodnie z art. 5 ustawy o podpisie elektronicznym (Dz.U.2013.262 -j.t.) wywołuje skutki prawne określone ustawą, jeżeli został złożony w okresie ważności tego certyfikatu. Bezpieczny podpis elektroniczny złożony w okresie zawieszenia kwalifikowanego certyfikatu wykorzystywanego do jego weryfikacji wywołuje skutki prawne z chwilą uchylenia tego zawieszenia. Dokument elektroniczny opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym jest równorzędny w skutkach prawnych, jakie wywołuje dokument w formie papierowej opatrzony własnoręcznym podpisem. Maksymalny okres ważności certyfikatu, za pomocą którego weryfikowany jest podpis wynosi nie więcej niż 2 lata (§ 12 rozporządzenia Rady Ministrów Dz.U.2002.128.1094). Unieważnienie certyfikatu może nastąpić na wniosek posiadacza w sytuacji podejrzenia utraty bądź ujawnienia danych służących do składania podpisu elektronicznego. Kwalifikowany podmiot świadczący usługi certyfikacyjne jest zobowiązany do zapewnienia odpowiednich gwarancji ubezpieczeniowych, które mają na celu przeciwdziałać fałszerstwom.


Polecamy:
Jak wpisać pełnomocnika do CEIDG?


Stosowanie bezpiecznego podpisu elektronicznego


Bezpieczny podpis elektroniczny może być stosowany do dokonywania wielu czynności, a w tym do:


· podpisywania umów,

· składania podań i pism,

· podpisywania faktur elektronicznych,

· zarejestrowania działalności gospodarczej (CEIDG)

· składania deklaracji celnych i podatkowych,

· zgłoszeń ubezpieczenia społecznego (również system PUE ZUS).


Najważniejszą regulacją, która wskazuje na równorzędność podpisów jest treść art. 78 § 2 kodeksu cywilnego, która wskazuje, iż oświadczenie woli złożone w postaci elektronicznej opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu jest równoważne z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej. Oznacza to, iż złożenie oświadczenia woli w formie elektronicznej nie będzie stanowić odrębnej formy czynności prawnej, a jedynie odmienny pod względem technicznym sposób składania oświadczenia woli.


Zadaj pytanie na naszym FORUM:
Moja firma - Działalność gospodarcza

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK