| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Bezpieczeństwo podpisu elektronicznego

Bezpieczeństwo podpisu elektronicznego

Podpis elektroniczny to narzędzie, służące identyfikacji uczestników wymiany dokumentów elektronicznych, przyjęciu odpowiedzialności za ich treść oraz weryfikacji treści zawartych w dokumentach. Podpis elektroniczny jest znacznie bezpieczniejszy niż podpis własnoręczny.

Podpis elektroniczny jest znacznie bezpieczniejszy i mniej podatny na fałszerstwa niż podpis własnoręczny. Charakteryzuje się tym, że jest przyporządkowany wyłącznie do osoby, która składa podpis i może być sporządzony wyłącznie przy pomocy dostępnych bezpiecznych urządzeń i danych. Niemniej jednak należy pamiętać, że bezpieczeństwo podpisu zależy w głównej mierze od samego użytkownika. Sam podpis jest źródłem danych, które można powiązać z jego użytkownikiem oraz treścią dokumentów. Weryfikowany jest za pomocą ważnego certyfikatu kwalifikacji.


Skutki prawe podpisu


Podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą certyfikatu zgodnie z art. 5 ustawy o podpisie elektronicznym (Dz.U.2013.262 -j.t.) wywołuje skutki prawne określone ustawą, jeżeli został złożony w okresie ważności tego certyfikatu. Bezpieczny podpis elektroniczny złożony w okresie zawieszenia kwalifikowanego certyfikatu wykorzystywanego do jego weryfikacji wywołuje skutki prawne z chwilą uchylenia tego zawieszenia. Dokument elektroniczny opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym jest równorzędny w skutkach prawnych, jakie wywołuje dokument w formie papierowej opatrzony własnoręcznym podpisem. Maksymalny okres ważności certyfikatu, za pomocą którego weryfikowany jest podpis wynosi nie więcej niż 2 lata (§ 12 rozporządzenia Rady Ministrów Dz.U.2002.128.1094). Unieważnienie certyfikatu może nastąpić na wniosek posiadacza w sytuacji podejrzenia utraty bądź ujawnienia danych służących do składania podpisu elektronicznego. Kwalifikowany podmiot świadczący usługi certyfikacyjne jest zobowiązany do zapewnienia odpowiednich gwarancji ubezpieczeniowych, które mają na celu przeciwdziałać fałszerstwom.


Polecamy:
Jak wpisać pełnomocnika do CEIDG?


Stosowanie bezpiecznego podpisu elektronicznego


Bezpieczny podpis elektroniczny może być stosowany do dokonywania wielu czynności, a w tym do:


· podpisywania umów,

· składania podań i pism,

· podpisywania faktur elektronicznych,

· zarejestrowania działalności gospodarczej (CEIDG)

· składania deklaracji celnych i podatkowych,

· zgłoszeń ubezpieczenia społecznego (również system PUE ZUS).


Najważniejszą regulacją, która wskazuje na równorzędność podpisów jest treść art. 78 § 2 kodeksu cywilnego, która wskazuje, iż oświadczenie woli złożone w postaci elektronicznej opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu jest równoważne z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej. Oznacza to, iż złożenie oświadczenia woli w formie elektronicznej nie będzie stanowić odrębnej formy czynności prawnej, a jedynie odmienny pod względem technicznym sposób składania oświadczenia woli.


Zadaj pytanie na naszym FORUM:
Moja firma - Działalność gospodarcza

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Wójcik

Doradca techniczny firmy Altax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »