| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Spory gospodarcze - alternatywne metody rozstrzygania

Spory gospodarcze - alternatywne metody rozstrzygania

Spory gospodarcze. Dostrzegając problem długotrwałych i kosztownych procesów gospodarczych, Ministerstwo Gospodarki, w celu zdiagnozowania problemu oraz ewentualnego kreowania dalszych rozwiązań, zrealizowało projekt badawczy. Przedsiębiorcy wobec alternatywnych form rozstrzygania sporów gospodarczych.

Z przeprowadzonego przez MG badania wynika, że co drugi badany przedstawiciel firmy, który wszedł w konflikt z innym przedsiębiorcą, ma wiedzę na temat pozasądowych form rozstrzygania sporów gospodarczych. Respondenci widzą również potrzebę działania profesjonalnych ośrodków zajmujących się pomocą w sporach. W zdecydowanej większości deklarują również chęć skorzystania z pozasądowych form rozstrzygania sporów gospodarczych (83%) w przypadku wystąpienia konfliktu.

Przedsiębiorcy, którzy doświadczyli sporu w ostatnich pięciu latach w 60,1% skorzystali z pozasądowych form, w tym 40,6% w formie negocjacji, 12,2% w formie mediacji oraz 7,3% w formie arbitrażu.

Badanie zostało zrealizowano w lutym 2013 r. za pomocą ankiety opracowanej przez Departament Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Gospodarki. Przekazano ją do wybranej próby z bazy Głównego Urzędu Statystycznego - 445 przedstawicieli mikro, małych, średnich i dużych firm z 16 województw Polski. Ankietę przeprowadzono metodą ilościową CAWI (Computer Assisted Web Interviews).

Zobacz: Ułatwienia dla przedsiębiorców - czwarta ustawa deregulacyjna

W przypadku konfliktu strony mają do wyboru dwa rozwiązania - rozprawa w sądzie powszechnym lub droga pozasądowa, np. mediacje lub negocjacje. Ta druga metoda jest jednak tańsza, krótsza i prostsza. Dodatkowo postępowanie pozasądowe zwiększa szanse na zrozumienie drugiej strony, zażegnanie lub złagodzenie powstałego konfliktu oraz kontynuowanie współpracy.

 Zobacz: Zakładam firmę - inkubatory przedsiębiorczości

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »