| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Spory gospodarcze - alternatywne metody rozstrzygania

Spory gospodarcze - alternatywne metody rozstrzygania

Spory gospodarcze. Dostrzegając problem długotrwałych i kosztownych procesów gospodarczych, Ministerstwo Gospodarki, w celu zdiagnozowania problemu oraz ewentualnego kreowania dalszych rozwiązań, zrealizowało projekt badawczy. Przedsiębiorcy wobec alternatywnych form rozstrzygania sporów gospodarczych.

Z przeprowadzonego przez MG badania wynika, że co drugi badany przedstawiciel firmy, który wszedł w konflikt z innym przedsiębiorcą, ma wiedzę na temat pozasądowych form rozstrzygania sporów gospodarczych. Respondenci widzą również potrzebę działania profesjonalnych ośrodków zajmujących się pomocą w sporach. W zdecydowanej większości deklarują również chęć skorzystania z pozasądowych form rozstrzygania sporów gospodarczych (83%) w przypadku wystąpienia konfliktu.

Przedsiębiorcy, którzy doświadczyli sporu w ostatnich pięciu latach w 60,1% skorzystali z pozasądowych form, w tym 40,6% w formie negocjacji, 12,2% w formie mediacji oraz 7,3% w formie arbitrażu.

Badanie zostało zrealizowano w lutym 2013 r. za pomocą ankiety opracowanej przez Departament Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Gospodarki. Przekazano ją do wybranej próby z bazy Głównego Urzędu Statystycznego - 445 przedstawicieli mikro, małych, średnich i dużych firm z 16 województw Polski. Ankietę przeprowadzono metodą ilościową CAWI (Computer Assisted Web Interviews).

Zobacz: Ułatwienia dla przedsiębiorców - czwarta ustawa deregulacyjna

W przypadku konfliktu strony mają do wyboru dwa rozwiązania - rozprawa w sądzie powszechnym lub droga pozasądowa, np. mediacje lub negocjacje. Ta druga metoda jest jednak tańsza, krótsza i prostsza. Dodatkowo postępowanie pozasądowe zwiększa szanse na zrozumienie drugiej strony, zażegnanie lub złagodzenie powstałego konfliktu oraz kontynuowanie współpracy.

 Zobacz: Zakładam firmę - inkubatory przedsiębiorczości

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 03.02.2014

Źródło:

Ministerstwo Gospodarki

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelarie Radców Prawnych Cyran Polak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK