REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie warunki trzeba spełniać, żeby skorzystać z ulgi na Internet?

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker
Odsetek osób, korzystających z ulgi na Internet, rośnie z roku na rok.
Odsetek osób, korzystających z ulgi na Internet, rośnie z roku na rok.

REKLAMA

REKLAMA

Co drugi mieszkaniec większego miasta sięga po zwrot podatku za Internet w rocznym rozliczeniu PIT za 2010 rok, co trzeci mieszczanin korzysta z ulgi na dzieci. Eksperci przyznają, że dużą popularnością cieszy się również wspólne rozliczanie małżonków. W jaki sposób odzyskać część wydanych pieniędzy?

Ulga na Internet będzie zdecydowanie najpopularniejszą w rozliczeniu rocznym PIT za 2010 rok. Skorzysta z niej aż 49,6% podatników – wskazują badania ankietowe, zrealizowane w dniach 15-22 kwietnia w oddziałach Tax Care i Home Broker w dużych miastach Polski. Badanie przeprowadzone było anonimowo na grupie 2500 respondentów.

REKLAMA

REKLAMA

Na dane Ministerstwa Finansów, dotyczące rozliczeń podatku za 2010 rok, trzeba jeszcze poczekać kilka miesięcy. Resort zwyczajowo podaje je do wiadomości dopiero w okresie wakacyjnym. I choć publikacje te z pewnością będą odbiegać od wyników ankiety, już dziś można powiedzieć, że odsetek korzystających z ulgi na Internet rośnie. Według danych MF z ulgi tej skorzystało w rozliczeniu podatku za 2009 rok 15% podatników.

Wysoki odsetek takich osób wynika stąd, że badaniu poddani zostali mieszkańcy większych miast i jednocześnie osoby stosunkowo młode, które częściej korzystają z dostępu do sieci w domu. Wśród respondentów, odpowiadających na pytania w oddziałach Home Broker, aż 66% stanowiły osoby w wieku od 26 do 46 lat. 

Aby skorzystać z odliczenia na Internet, trzeba posiadać odpowiednią fakturę – papierową lub elektroniczną, a także dowód poniesienia wydatku , np. dowód przelewu bankowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co trzeci podatnik skorzysta z ulgi na dzieci

Na drugim miejscu wśród popularności uplasowała się ulga na dzieci. Zamierza po nią sięgnąć 28,6% badanych. Jest to o tyle korzystne odliczenie, że jej zastosowanie powoduje zmniejszenie podatku, a nie dochodu. Stąd kwota odliczenia jest relatywnie duża, tym bardziej, że odliczenie dotyczy liczby wychowywanych dzieci. Im więcej dzieci wychowuje podatnik, tym większe odliczenie od podatku. W tym wypadku, o dość wysokim odsetku korzystających z odliczenia też mógł przesądzić wysoki udział w grupie respondentów osób w wieku 26-45 lat. Z ulgi na dzieci mogą korzystać rodzice, wychowujący dzieci w wieku do 18 roku życia, a także dzieci starsze, uczące się i nieosiągające dochodów, opodatkowanych skalą podatkową i dochodów z obrotu papierami wartościowymi w kwocie, przewyższającej 3089 zł rocznie. Według Ministerstwa Finansów w rozliczeniu podatku za 2009 rok z ulgi na dzieci skorzystało 18% podatników.

Dowiedz się także: Czym jest inflacja i jak z nią walczyć?

Co czwarty podatnik rozliczy się za Internet razem z małżonkiem

REKLAMA

Wyniki badania wskazują także na to, że ankietowani korzystają z preferencyjnego opodatkowania, skierowanego do małżeństw. Prawie 25% badanych wybiera ten sposób opodatkowania, aczkolwiek odsetek ten jest nieco niższy, niż wskazują dane MF za 2009 rok. To znów może być efekt dość młodego wieku badanych czy też rosnącego udziału związków partnerskich wśród mieszkańców większych miast.

Ankietowani rzadziej sięgają natomiast po takie odliczenia jak: ulga z tytułu przekazywanych darowizn, ulga rehabilitacyjna czy też możliwość preferencyjnego opodatkowania dla osoby samotnie wychowującej dziecko.

Większy odsetek Polaków, świadomych istnienia ulgi

Porównując wyniki badania Tax Care i Home Broker z danymi Ministerstwa Finansów za rok 2009, dotyczącymi rozliczenia podatku dochodowego, można dojść do wniosku, że mieszkańcy dużych miast mają większą świadomość optymalizacji podatku dzięki zastosowaniu ulg w rocznym rozliczeniu PIT. Z ulg zamierza skorzystać 73,4% respondentów Home Broker. Według wyników ankiet, przeprowadzonych w oddziałach Tax Care, po odliczenia sięgnie 66,7% Polaków. Ten niższy odsetek może być efektem wysokiego udziału w grupie badawczej osób, prowadzących własną działalność gospodarczą, opodatkowaną podatkiem liniowym, który wyłącza możliwość odliczeń ulg.

Polecamy serwis: Kredyty

Popularność ulg a wiek ankietowanych HB

Badanie wykazało też inne, ciekawe zależności. W grupie ankietowanych HB największą popularnością, niezależnie od wieku, cieszy się ulga internetowa. Najczęściej korzystają z niej osoby młode, w wieku 26-45 lat.

W grupie wiekowej 36-45 lat ponad połowa ankietowanych sięga po ulgę na dzieci. W pozostałych grupach odsetek korzystających z tej ulgi jest niższy. Wynika to przede wszystkim z warunków, jakie trzeba spełnić, aby można było odliczyć Internet od podatku. Niezbędne jest wychowywanie dzieci małoletnich. Szanse objęcie ulgą maleją więc wraz z wiekiem dzieci.

Starsi małżonkowie preferują wspólne rozliczenie

Wraz ze wzrostem wieku podatników rośnie natomiast zainteresowanie wspólnym rozliczeniem podatku przez małżonków. Najwięcej, bo 33% ankietowanych, korzysta z tego sposobu opodatkowania. Są to osoby starsze, w wieku powyżej 55 lat. Natomiast najwięcej osób, uprawnionych do preferencyjnego opodatkowania, skierowanego do samotnych rodziców, jest w grupie wiekowej 36-45 lat. Odsetek takich podatników wynosi 7%. Wraz ze wzrostem wieku ankietowanych rośnie także zainteresowanie ulgą rehabilitacyjną.

Więcej zarabiamy, chętniej korzystamy z ulg

Wraz ze wzrostem dochodów rośnie zainteresowanie ulgami. Podatnicy szukają różnych form zmniejszania podatku, a jedną z nich jest wykorzystanie ulg, odliczanych od dochodu i podatku. Zależność ta nie występuje jednak w ostatniej grupie badanych, osiągających dochody powyżej 9000zł netto miesięcznie. Może to wynikać z faktu, że kwoty odliczanych ulg nie są w większości przypadków zależne od dochodów podatników. Odliczeniu podlegają kwoty stałe (ulga internetowa, ulga na dzieci). Przy wysokich dochodach zmniejszenie podatku poprzez wykorzystanie stałych kwot odliczeń powoduje, że atrakcyjność takiego odliczenia maleje, z uwagi na minimalne zmniejszenie podatku do zapłaty. Większą popularnością w grupie respondentów o najwyższych dochodach cieszą się ulgi, których odliczenie wzrasta wraz ze wzrostem dochodów. Jest to np. ulga z tytułu przekazywanych darowizn. W tym przypadku aż 11 % badanych korzysta z tego odliczenia.

Katarzyna Siwek, Home Broker
Joanna Szlęzak-Matusewicz, Tax Care

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

REKLAMA