| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Rodzina na Swoim w pigułce – poradnik

Rodzina na Swoim w pigułce – poradnik

Czas pokaże, ile beneficjenci stracą na zmianach ustawy o Rodzinie na Swoim, eksperci są sceptycznie nastawieni do programu. Pod koniec sierpnia zasady udzielania rządowych dopłat do kredytów zmieniły się diametralnie – do RnS m.in. zostały włączone single. Jakie obostrzenia wprowadzono?

Wskaźniki te mają wpływ na maksymalną cenę metra kwadratowego domu lub mieszkania, którego budowę albo zakup można sfinansować kredytem. Ich obniżenie oznacza więc dla osób zainteresowanych konieczność szukania na rynku tańszych nieruchomości i może przełożyć się na niższą sprzedaż kredytów, zwłaszcza tych, udzielanych na zakup nieruchomości z rynku wtórnego, cieszących się dotychczas największym zainteresowaniem.

Ograniczenia wiekowe nie dotyczą tylko singli. Także małżonkowie będą mogli wnioskować o kredyt przed ukończeniem 35 lat. Warunek nie przekroczenia 35 roku życia dotyczy starszego z małżonków lub, jeżeli są w jednakowym wieku, obojga. Wiek nie gra roli tylko w przypadku osób samotnie wychowujących dzieci.

Porównaj kredyty w programie Rodzina na Swoim

Czy program Rodzina Na Swoim nadal jest atrakcyjny?

Osoby, spełniające wymagania ustawowe, które z różnych powodów nie mogą skorzystać z oferty kredytów mieszkaniowych, udzielanych na warunkach komercyjnych, na pewno powinny rozważyć przystąpienie do Rodziny na Swoim. Program ten – mimo wszystko – nadal oferuje dość atrakcyjne zasady kredytowania: dopłaty do odsetek przez pierwszych 7 lat czy możliwość przystąpienia do kredytu preferencyjnego osób z najbliżej rodziny, co może być istotną pomocą dla ludzi, nieposiadających wystarczającej zdolności kredytowej. Oczywiście, tak jak w przypadku każdego produktu finansowego, warto zrobić rozeznanie na rynku.

W programie uczestniczą 22 banki – należy więc porównać oferowane przez nie warunki kredytowania (nie muszą być jednakowe). Można też zestawić ofertę kredytu w ramach programu Rodzina na Swoim z kredytem, udzielanym na warunkach komercyjnych.

W niektórych sytuacjach ten drugi może okazać się korzystniejszy. Porównując te dwa kredyty, należy zwrócić uwagę na wysokość raty po 8 latach – tj. po okresie, w którym korzysta się z dopłat z budżetu państwa. Pośpiech nigdy nie jest dobrym doradcą, a zwłaszcza w sytuacji, kiedy wiążemy się z bankiem na kilkadziesiąt lat. Warto więc poświęcić trochę czasu i energii na znalezienie najlepszej dla nas oferty.

Rodzina na Swoim w liczbach

Preferencyjne kredyty mieszkaniowe, przyznawane w ramach programu Rodzina na Swoim, z uwagi na ograniczenia, nałożone na potencjalnych kredytobiorców, nigdy nie znajdowały się w czołówce sprzedaży. Niemniej jednak stanowiły one uzupełnienie oferty kredytów, udzielanych na zasadach komercyjnych. Na podstawie informacji, dostępnych na stronie internetowej BGK: w 2010 r. banki, uczestniczące w programie, udzieliły 43 120 kredytów. W I półroczu 2011 r. udzielonych zostało 27 475 kredytów. Z tej liczby 15 410 (56,09 proc.) kredytów przeznaczonych było na zakup nieruchomości na rynku wtórnym, 6 834 (24,87 proc.) – na zakup domu/mieszkania na rynku pierwotnym, a 5 231 (19,04 proc.) – na budowę domu jednorodzinnego.

W I półroczu 2011 r. kredyty, udzielane w ramach programu Rodzina na Swoim, były najbardziej popularne wśród klientów w wieku 30-34 lat (36,31 proc.) i 25-29 lat (35,73 proc.). Największą sprzedaż kredytów, przyznawanych w ramach Rodziny na Swoim w I półroczu 2011 r., odnotowano w województwie Śląskim (bez Katowic) – udzielono tam 10 613, na drugim miejscu znalazło się woj. mazowieckie (bez Warszawy) – z sumą 9 708 kredytów, a na trzecim – województwo wielkopolskie (bez Poznania) – z liczbą 8 169 kredytów.

Eksperci TotalMoney.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK