| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Kogo dotyczą zmiany w „Rodzinie na Swoim”?

Kogo dotyczą zmiany w „Rodzinie na Swoim”?

Sejm przyjął na początku czerwca projekt nowelizacji ustawy, regulującej warunki programu „Rodzina na Swoim”. Który kredytobiorca będzie mógł liczyć na pomoc finansową Skarbu Państwa? Ekspert przypomina, że niektórzy powinni pośpieszyć się ze złożeniem wniosku o kredyt.

Nowelizacja ustawy zapewne ucieszy singli. Dlaczego? Przegłosowany w Sejmie dokument stwierdza, iż dopłaty mogą być stosowane także w stosunku do „osoby niepozostającej w związku małżeńskim”. Z jednej strony ograniczy to „proceder” przyspieszania decyzji o ślubie w celu „załapania się” na kredyt z dopłatą, z drugiej jednak – ustawa mówi o „osobie”, a nie „osobach”. Należy więc oczekiwać, że dla tych, którzy zapragną skorzystać ze wspólnej zdolności kredytowej, nadal niezbędnym wymogiem pozostanie ślubny certyfikat.

Polecamy serwis: Kredyty

Ustawa przynosi jeszcze jedno, poważne utrudnienie dla kredytobiorców. Otóż znacząco zmniejszy się liczba mieszkań, na zakup których będą oni mogli otrzymać kredyt z dopłatą. Spadek ten zostanie spowodowany przez obniżenie wskaźnika cen mieszkań, objętych programem dopłat.

Ale o jaki współczynnik chodzi? Raz na pół roku każdy z wojewodów ogłasza tzw. wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia metra kwadratowego w budynkach mieszkalnych na terenie danego województwa. Średnia dwóch ostatnich odczytów, przemnożona przez rzeczony wskaźnik cen dla programu „Rodzina na Swoim”, daje maksymalną cenę jednego metra kwadratowego mieszkania, na zakup którego można będzie zaciągnąć kredyt z dopłatami.

Wskaźnik spadnie, i to mocno: z aktualnego poziomu 1,4 do 1,0 w przypadku mieszkania z rynku pierwotnego, i zaledwie do 0,8 dla mieszkań, pochodzących z rynku wtórnego. A to oznacza, że o ile na razie przykładowe mieszkanie w Warszawie, według tabeli limitów cen na II kwartał b.r., może kosztować nawet 9 816,10 zł za metr, to przy obniżonych limitach jego cena nie będzie miała prawa przekroczyć 7 011,50 zł (z rynku pierwotnego) lub 5 609,20 zł (z rynku wtórnego), aby do rat kredytu hipotecznego dopłacał Skarb Państwa. To duża różnica, która znacznie ograniczy pulę dostępnych mieszkań, zwłaszcza w największych miastach.

Mikołaj Fidziński

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK