REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego warto korzystać z usług mniejszych deweloperów?

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Mniejszy deweloper jest bardziej skłonny do negocjacji. Można nawet zyskać balkon.
Mniejszy deweloper jest bardziej skłonny do negocjacji. Można nawet zyskać balkon.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Mniejsze firmy deweloperskiej są bardziej skłonne iść na ustępstwa. Dla klienta może to oznaczać korzystniejszą cenę kupna, a nawet zmiany w planach inwestycyjnych, np. możliwość dobudowania balkonu. Prowadząc rozmowy z małym deweloperem, komunikujemy się bezpośrednio z osobą, która zajmuje wyższe stanowisko w przedsiębiorstwie.

Niestandardowe ustępstwa u małych deweloperów

REKLAMA

REKLAMA

Mniejsze firmy deweloperskie są bardziej elastyczne. Znacznie łatwiej negocjuje się z nimi warunki zakupu mieszkania. - W Bydgoszczy takie firmy jak PW Lech czy Przedsiębiorstwo Budowlane PBR częściej skłonne są do ukłonów w kierunku klientów w zakresie terminów płatności, wielkości zadatku, ceny czy zmian w aranżacji, o co trudniej w większym Budlexie oraz AWZ – mówi Dawid Płociński, doradca Home Broker z Bydgoszczy. Na jakie rozwiązania można liczyć, kupując mieszkanie od mniejszego gracza na rynku?

Mniejsi deweloperzy mają dużą skłonność do negocjacji w obszarze finansowania. Znacznie rzadziej niż duzi gracze poruszają oni tematy tabu. -Za każdym razem, siadając do stołu negocjacyjnego z deweloperem INWEST KO z warszawskiego Wawra, można podjąć rozmowy na temat ceny, wysokości zadatku czy formy finansowania, a każda racjonalna propozycja zostanie rozważona – zauważa Kinga Rogalska, doradca Home Broker z Warszawy. Dodatkowo, reagując na potrzeby kupujących, mali deweloperzy skłonni są przystać na inne ustępstwa. - Na przykład Gór-Pis z Ząbek k. Warszawy w standardowej umowie zawarł zapis o zwrocie wpłaconych kwot, jeżeli kupujący nie otrzyma kredytu – mówi Bartosz Szydłowski, doradca Home Broker z Warszawy. Warto zauważyć, że wśród największych, rynkowych graczy takie rozwiązanie nie jest standardem.

Dowiedz się także: Dlaczego polski rynek najmu jest słabo rozwinięty?

Rozkład pokojów do negocjacji

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W większości firm można zmieniać podział mieszkania na pokoje, o ile dochodzi do tego na wczesnych etapach realizacji projektu. W tej kwestii, także w gronie mniejszych firm deweloperskich, można znaleźć ciekawe przykłady niecodziennej elastyczności. - W Zielonej Górze firma PKM Zachód jest gotowa nie tylko zmienić rozkład pomieszczeń, ale nawet dobudować balkon do mieszkania, w którym go nie ma – mówi Joanna Kowalska, doradca Home Broker z Zielonej Góry.

Klauzula, dotycząca wykończenia mieszkania

Niezależnie od wielkości firmy, od której kupujemy mieszkanie, należy nalegać, aby częścią umowy z deweloperem był opis wykończenia budynku i aranżacji obszaru inwestycji. Jak pokazuje doświadczenie, także i w tej kwestii mali deweloperzy potrafią iść dalej. - Poznańska Europa Inwestycje indywidualnie umawiała się z klientami co do warunków wykończenia mieszkania, co stanowiło część umów przedwstępnych – zaznacza Izabela Mańczak, doradca Home Broker z Leszna. Takie zapisy lepiej zabezpieczają prawa kupujących w przypadku jakiegokolwiek konfliktu z deweloperem.

Polecamy serwis: Inwestycje

Negocjujesz na wysokim szczeblu

REKLAMA

Powyższe rozwiązania są charakterystyczne dla małych firm, ale nie weszły do standardu. - Elastyczność dewelopera zależy znacznie bardziej od aktualnego poziomu sprzedaży i sytuacji finansowej niż od samej wielkości przedsiębiorstwa – podkreśla Włodzimierz Wielogórski. Jednak, jak dodaje, cechą charakterystyczną mniejszych firm jest krótszy czas podejmowania decyzji o zmianach w standardowym szablonie umowy. Wynika to z faktu, że w mniejszych firmach negocjacje prowadzone są często z osobami decyzyjnymi, a nie jednym z wielu handlowców. - W przypadku pruszkowskiego inwestora BA-WA, to deweloper wspólnie z klientem ustalają harmonogram wpłat, wybierają miejsce postojowe i ustawienie ścian wewnętrznych. Natomiast w firmie DAMARO w Radzyminie po inwestycji oprowadza nabywcę sam kierownik budowy – tłumaczy Krzysztof Michałowski, doradca Home Broker z Warszawy.

Przytoczone powyżej przykłady należą do jednych z bardziej liberalnych na rynku pierwotnym. Nie można oczekiwać tego typu ustępstw od każdej firmy, budującej nieruchomości. Świadczą one jednak o tym, że negocjacje z deweloperem są naturalną częścią zakupu nieruchomości. -Najbardziej elastyczni w negocjacjach są deweloperzy na wczesnym etapie zaawansowania projektu. Szczególnie wtedy łatwo z ich strony o ustępstwa, a niestety część kupujących nie wykorzystuje w pełni swojej pozycji i odrobinę obawia się negocjacji – pointuje Tomasz Lewicki, doradca Home Broker z Warszawy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

REKLAMA