REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy opłaca się spłacać kredyt bezpośrednio w walucie?

 Comperia.pl
Porównywarka finansowa nr 1
Spłata kredytu bezpośrednio w danej walucie jest najbardziej opłacalna dla osób, które otrzymują w tej walucie wynagrodzenie.
Spłata kredytu bezpośrednio w danej walucie jest najbardziej opłacalna dla osób, które otrzymują w tej walucie wynagrodzenie.

REKLAMA

REKLAMA

W życie weszła tzw. ustawa „antyspreadowa”, która daje kredytobiorcom szansę na spłacanie zobowiązań w walucie, w której denominowany jest kredyt. Dla kogo takie rozwiązanie jest opłacalne? Ekspert analizuje plusy i minusy nowych przepisów.

Co ulega zmianie w prawie bankowym?

REKLAMA

Mówi się, że najważniejszą zmianą, jaką naniesiono w prawie bankowym, jest ta, iż bezpośrednio w walucie, w której denominowane jest zobowiązanie, można zarówno uiszczać raty kredytu walutowego, jak i dokonywać jego wcześniejszej spłaty.

Nie jest to do końca prawdą, bo taka możliwość istniała już wcześniej. Co prawda, była ona zapisana w Rekomendacji T Komisji Nadzoru Finansowego, a więc stanowiła jedynie wskazówkę dla banków, ale jednak instytucje finansowe dostosowywały się do niej. Co więcej, raz w okresie kredytowania można było nawet zmienić system spłat, sporządzając stosowny aneks do umowy kredytowej. Niestety, taki dokument kosztował zazwyczaj kilkaset (100-500) złotych. Teraz, na mocy ustawy „antyspreadowej”, kredytodawcy nie będą mogli pobierać żadnych opłat z tego tytułu. Bank nie ma też prawa do „wprowadzenia dodatkowych ograniczeń” dla kredytobiorcy.

Dowiedz się także: Na co uważać podczas wymiany waluty w kantorze?

Czy warto spłacać raty bezpośrednio w walucie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Otóż, kiedy uiszcza się ratę kredytu walutowego w złotówkach, bank tak naprawdę sprzedaje tę walutę. Niestety, do rynkowej ceny waluty „dorzuca” swoją marżę i na każdym sprzedanym euro czy franku zarabia kilka, a nawet kilkanaście groszy (średnio 10-15 gr.). Dlatego też politycy postanowili ulżyć kredytobiorcom i dać im możliwość nabywania waluty gdzie indziej. Można zatem udać się do kantoru, innego („tańszego”) banku, a nawet zakupić walutę od znajomego. Dla niektórych kredytobiorców takie transakcje są bardzo opłacalne.

Analiza rat przy najwyższych oraz średnich kursach sprzedaży w bankach pokazuje, że nieraz kwestia nie rozbija się o kilka złotych, ale kilkadziesiąt. Przykładowej osobie z kredytem we franku szwajcarskim w Getin Banku co miesiąc w kieszeni zostawałoby ponad 100 zł więcej, gdyby zakupiła walutę w kantorze (albo paru innych bankach) i wpłaciła te środki w oddziale.

Jakie formalności nas czekają?

REKLAMA

Oczywiście każdy powinien przeanalizować swoją sytuację indywidualnie, bo tak naprawdę spłata bezpośrednio w walucie kredytu bezwzględnie najlepsza będzie dla osób, zarabiających w tej walucie. Każdy inny musi rozważyć, czy comiesięczna wizyta w kantorze (albo innym banku), a następnie wpłacanie środków w banku na rachunek, służący do spłat kredytu, to gra warta świeczki. Można też walutę nabyć taniej, np. na internetowych platformach walutowych albo na portalach wymiany walut w sieci, ale wszystkie operacje wiążą się – jeśli nie z rzeczywistymi opłatami, to przynajmniej z kosztem podróży do kantoru i banku, czy po prostu kosztem alternatywnym. Dlatego powinniśmy z ołówkiem i kartką w ręku zrobić rachunek zysków i strat.

Przyjmując jednak, że zapadnie decyzja o zmianie systemu spłat, należy udać się do kredytodawcy w celu naniesienia zmian w warunkach umowy i podpisania aneksu. Choć będzie to usługa darmowa, to nie ekspresowa - na aneks przyjdzie nam poczekać nawet kilka dni.

Polecamy serwis: Kredyty

Wytyczne dla sporządzających umowę

Ustawa antyspreadowa wprowadza także inne, ważne nakazy. Choć wydają się one błahe, mogą stanowić dla przyszłych kredytobiorców pewne zabezpieczenie. Mowa o tu szczegółowych zapisach w umowie kredytowej – banki będą musiały zawrzeć w niej informację o maksymalnym spreadzie walutowym. Akurat na tym polu mogą w dalszym ciągu pozwalać sobie na pewną swobodę, będąc w stanie manipulować kursem kupna i sprzedaży w narzuconych granicach.

Generalnie umowa powinna zawierać klarowne zapisy, określające m.in. sposoby i terminy ustalania kursu wymiany walut czy spłaty rat oraz zasady przeliczania na walutę wypłaty albo spłaty kredytu. Banki będą musiały także uwzględnić w dokumencie reguły otwarcia i prowadzenia rachunku, służącego do gromadzenia środków, przeznaczonych na spłatę kredytu oraz sprecyzować zasady dokonywania spłaty za pośrednictwem tego rachunku.

Mikołaj Fidziński

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA