| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > PKB w 2012 roku wzrośnie tylko o 3%?

PKB w 2012 roku wzrośnie tylko o 3%?

Mniej inwestycji i spadek konsumpcji - takie będą przyczyny obniżenia wzrostu PKB w 2012 roku do 3 proc. według PKPP Lewiatan.

Brak zmian w tych obszarach w 2012 r. spowoduje silne osłabienie zdolności polskiej gospodarki do wzrostu, a przedsiębiorstw - do rozwoju. Spadnie bowiem zbyt silnie dynamika konsumpcji i inwestycji, kluczowych dla wzrostu PKB czynników.

I trzeci obszar, który wymaga zmian, aby udało się utrzymać wzrost PKB na poziomie 3 proc. to zmiana procesu stanowienia prawa i procesu egzekwowania prawa. Przedsiębiorstwa, w tym szczególnie firmy mikro, małe i średnie, widzą największe zagrożenia dla swojej działalności, w niejasnych, nieprzejrzystych, niedostosowanych do zmienionych warunków gospodarowania regulacjach prawnych, a także w procedurach administracyjnych i kosztach z nimi związanych oraz w trudnej współpracy przedsiębiorstw z instytucjami administracji publicznej. Chodzi m.in. o regulacje dotyczące VAT oraz podatku dochodowego od działalności gospodarczej. Wysoki stopień niejednoznaczności tych regulacji generuje ryzyka, które przekładają się nawet w okresie dobrej koniunktury gospodarczej na problemy dla firm. MSP zwracają także uwagę na uciążliwość procedur administracyjnych i koszty z tym związane. Uproszczenie prawa podatkowego i zlikwidowanie wielu niepotrzebnych obowiązków administracyjnych zmniejszyłoby nie tylko ryzyko działalności MSP, ale także obniżyło koszty funkcjonowania firm. A to przełoży się na wzrost gospodarczy" - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Polecamy: Ważne zmiany dla przedsiębiorców w 2012 roku

Źródło: PKPP Lewiatan

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »