| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Firmowe księgi wejść i wyjść legalne

Firmowe księgi wejść i wyjść legalne

Instytucje mają prawo spisywać dane osób wchodzących do budynków, tworząc w ten sposób księgi wejść i wyjść.

- Powody i podstawy prawne prowadzenia księgi wejść i wyjść mogą być bardzo różne – mówił dr Wojciech Rafał Wiewiórowski, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO).

Najczęściej księgi wejść i wyjść tworzone są na potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa w określonym miejscu lub obiekcie - tłumaczył. Wskazywał, że w niektórych przypadkach wynika to wprost ze szczególnych przepisów prawa. Ich przykładem jest ustawa o ochronie informacji niejawnych, która wprost nakazuje, by jednostki organizacyjne przetwarzające informacje niejawne na potrzeby ich ochrony stworzyły system kontroli wejść i wyjść. Do wypełnienia tego obowiązku niezbędne jest sprawdzenie tożsamości osób wchodzących do budynku, a więc ich legitymowanie, a co za tym idzie przetwarzanie ich danych osobowych – wskazywał GIODO. Wyjaśniał, że z punktu widzenia zasad ochrony danych osobowych, uznać należy, że dane osobowe są zbierane w związku z prawnie uzasadnionym celem.

Istotne jest jednak to, jaki jest ich zakres. – Zazwyczaj pozyskiwane są dane umożliwiające zidentyfikowanie konkretnej osoby, co może być związane z koniecznością okazania dokumentu tożsamości. Trzeba jednak pamiętać, że to nie oznacza możliwości przetwarzania wszystkich zawartych w nim danych osobowych – mówił dr Wojciech Rafał Wiewiórowski. - Zatem kserowanie dokumentu tożsamości na potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa jakiegoś obiektu jest przesadą, natomiast odczytanie z niego bądź zapisanie danych identyfikujących osobę, która wchodzi do budynku może być uzasadnione – dowodził.

Polecamy:  Jak chronić dobra osobiste przedsiębiorcy w mediach?

Źródło: GIODO

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK