REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Gospodarka rośnie, ale firmy zwalniają

Gospodarka rośnie, ale firmy zwalniają
Gospodarka rośnie, ale firmy zwalniają

REKLAMA

REKLAMA

W lipcu ogólny klimat koniunktury w przemyśle oceniany jest pozytywnie - wynika z informacji GUS. Firmy zapowiadają jednak zwolnienia. Dlaczego?

REKLAMA

REKLAMA

„Ostatnie dane dotyczące produkcji sprzedanej przemysłu w Polsce, a także sygnalizowana przez indeks PMI sytuacja w przemyśle w krajach europejskich oraz w Chinach niepokoją" - ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

„Jednak dzisiejsze informacje dotyczące koniunktury w najważniejszych sektorach polskiej gospodarki w lipcu 2011 r. niepokój ten zdecydowanie osłabiają. Aczkolwiek trudno nie zwrócić uwagi na zapowiedzi firm dotyczące zmniejszenia zatrudnienia. Ciągle więcej firm przemysłowych sygnalizuje poprawę koniunktury niż jej pogorszenie, aczkolwiek obawiają się zmniejszenia popytu. Przedsiębiorstwa dostrzegają zagrożenia związane z problemami w strefie euro, niepewność wynikającą z ogólnej sytuacji gospodarczej uznają za jedną z trzech najważniejszych barier rozwoju, ale jednocześnie widać wyraźnie, że siła negatywnego wpływu tego czynnika słabnie. Zapewne firmy powoli oswajają się z tym zagrożeniem. Należy się spodziewać, że po czwartkowych uzgodnieniach przez przywódców unijnych kolejnego pakietu ratunkowego dla Grecji zagrożenie z tej strony będzie maleć.

REKLAMA

W budownictwie, ale tylko w dużych firmach, koniunktura oceniana jest lepiej niż w ostatnich miesiącach. W pozostałych oceny są nieco gorsze niż w czerwcu. Generalnie firmy budowlane sygnalizują problemy w ściąganiu należności. I ciągle w budownictwie problemem są wysokie koszty - pracy i materiałów. To efekt prowadzenia na raz wielu prac budowlanych, które zwiększając zapotrzebowanie na czynniki produkcji, wpływają także na wzrost cen.

Gorsze nastroje panują w handlu detalicznym. Kolejny miesiąc z rzędu przedsiębiorstwa, poza dużymi, sygnalizują słabnący klimat koniunktury. Jedynie wśród dużych firm handlowych optymiści przeważają nad pesymistami. Jednak, jak wynika z analiz PKPP Lewiatan mimo, iż sprzedaż w dużych firmach handlowych rośnie, to zmienia się jej struktura. Klienci kupują więcej, ale tańszych towarów. Jeśli obecny ogólny klimat koniunktury utrzyma się na dotychczasowym poziomie, to możemy liczyć w tym roku na 4 proc. wzrost gospodarczy." .- dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Koszty kredytu dla firm - porada

Źródło: PKPP Lewiatan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA