REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ważą się losy amerykańskiej administracji

REKLAMA

REKLAMA

Wczoraj wieczorem w Białym Domu miało miejsce specjalne posiedzenie, podczas którego powinny zapaść konkretne decyzje w kwestii budżetu USA na bieżący rok. Niestety Demokratom i Republikanom nie udało się dojść do żadnego konsensusu. Obradujących nie był w stanie pogodzić nawet prezydent Obama.

Jeżeli do północy nie dojdzie do porozumienia między liderami obu partii, amerykańska administracja przestanie funkcjonować. Obawy o spełnienie się czarnego scenariusza sparaliżowały dolara i kurs EUR/USD przebił granicę 1,44.

REKLAMA

Tak silnych reakcji nie wywołała wczorajsza decyzja EBC o podwyższeniu stóp procentowych. Inwestorzy spodziewali się jej. Zdecydowanie większą wagę przywiązywano do zorganizowanej o 14.30 konferencji prasowej. Prezes Trichet najpierw posłał kurs EUR/USD do góry z 1,4288 do 1,4325, by następnie obniżyć go o 81 pipsów, do 1,4242.

Zawahanie inwestorów wynikało z dwuznaczności komunikatu. Użyty zwrot monitoring very closely oznaczał w przeszłości kolejną podwyżkę w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy. Z drugiej strony, brak decyzji EBC co do tego, czy ta podwyżka rozpoczyna cykl restrykcji monetarnych, osłabił europejską walutę.

Dowiedz się także: Jakie zmiany zaszły na zagranicznym rynku walutowym w lutym?

Kwietniowy wzrost notowań głównej pary o prawie 250 pipsów wpłynął również na złotego. Kurs USD/PLN zareagował spadkiem z poziomu 2,8691 do 2,7395 dziś, po godzinie 9.00. W ujęciu godzinnym widoczna jest pięciofalowa struktura kwietniowych spadków. Rozpoczęty wczoraj impuls fali piątej ma dobrą okazję do wygaśnięcia. Kurs zatrzymał się w okolicach 61,8% ekspansji fali 3, co tworzy silne wsparcie. Dodatkowo uwiarygodnia je rysująca się formacja gwiazdy porannej. Jeżeli kurs nie zejdzie poniżej obszaru wsparcia 2,7395-2,7440, para USD/PLN może skorygować wcześniejsze spadki i umocnić się do 2,77-2,79.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Kredyty

Dziś o godzinie 13.00 poznamy sytuację na kanadyjskim rynku pracy, a trzy godziny później opublikowane będą dane o zapasach hurtowników w USA.

Z kolei fundamentalnym hitem przyszłego tygodnia będą odczyty inflacji. Dane na temat wzrostu cen dla konsumentów podadzą: we wtorek Niemcy (8.00) i Wielka Brytania (10.30), w środę Polska (14.00), a w piątek Chiny (4,00), strefa euro (11.00) i USA (14.30). Wskaźniki inflacji producenckiej będą ogłaszane przez USA (czwartek 14.30) i Chiny (piątek 4.00). Odczyty wyższe od prognoz mogą zmusić banki centralne poszczególnych krajów do zacieśniania polityki monetarnej, co będzie skutkowało umacnianiem się danej waluty.

Bartosz Boniecki
Główny Ekonomista Alchemii Inwestowania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA