| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Inwestorzy obojętni na dzisiejsze publikacje

Inwestorzy obojętni na dzisiejsze publikacje

Opublikowane dzisiaj dane makroekonomiczne nie stanowiły dla inwestorów dużej zachęty do działania. Notowania poszczególnych spółek zachowywały się ospale. Trend panujący na giełdzie utrzymuje się, a dzisiejsze informacje stanowiły zbyt słaby impuls do zmian.

Wtorkowa sesja na warszawskiej giełdzie zaczęła się od niewielkiego spadku indeksów. WIG20 na otwarciu zniżkował o 0,3 proc., znajdując się niebezpiecznie blisko 2700 punktów. To zmobilizowało byki do działania i jeszcze przed upływem pierwszej godziny indeksowi udało się wyjść nad kreskę. Utrzymać się nad nią nie było łatwo. Przez kilka następnych godzin trwała przepychanka wokół poziomu zamknięcia z poprzedniej sesji.

W pierwszej fazie handlu stawka największych spółek była dość wyrównana. Większość z nich traciła po kilka dziesiątych procent. Podobnie jak w poniedziałek, bardzo dobre wyniki miały papiery Lotosu, zyskując prawie 2,5 proc. W czwartym kwartale ubiegłego roku spółka wypracowała 223 mln zł zysku netto, nieznacznie mniej niż w tym samym czasie w 2009 r., jednak znacznie więcej niż się spodziewano. Zysk za cały rok wyniósł 651 mln zł wobec 900 mln zł w 2009 r. I podobnie jak dzień wcześniej, z początkowej sporej zwyżki po kilkudziesięciu minutach niewiele zostało. Rano, po podniesieniu przez ING wyceny akcji banku z 346,9 do 377,2 zł, o 1 proc. w górę szły akcje BRE. Po południu skala zwyżki została zredukowana o połowę. Jedynym obrońcą indeksu blue chipów były walory PKO, które po porannym, niewielkim spadku, zyskiwały około 1 proc. Drugi dzień z rzędu spadkowiczom przewodziły papiery Polimexu. Po poniedziałkowej przecenie o ponad 2 proc., dziś traciły niemal 3 proc.

Dowiedz się także: Jak zachowywał się rynek finansowy pod koniec stycznia?

Indeksy w Paryżu, Frankfurcie i Londynie zaczęły dzień w okolicach poniedziałkowego zamknięcia. Dwa pierwsze przez większą część dnia jedynie nieznacznie zmieniały swoją wartość, trzymając się nad kreską. FTSE systematycznie zniżkował, tracąc wczesnym popołudniem 0,7 proc. Zaszkodziły mu dane o inflacji, która wyniosła 4 proc. i była dwukrotnie wyższa niż cel inflacyjny Banku Anglii. Najmocniej, po ponad 1 proc. w dół, szły wskaźniki w Atenach i Budapeszcie.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Choć europejskie dane makroekonomiczne były dość słabe, nie spowodowały większej reakcji na giełdach. Rozczarowała nieznacznie dynamika gospodarki strefy euro. Wyniosła ona w czwartym kwartale 2 proc., podczas gdy liczono na zwyżkę o 2,1 proc. W Niemczech sięgnęła 4 proc., także o 0,1 punktu procentowego mniej niż oczekiwano. Indeks nastrojów niemieckich inwestorów instytucjonalnych ZEW wyniósł jedynie 15,7 punktu, podczas gdy spodziewano się jego wzrostu do 20 punktów. Inwestorzy nie przejęli się też nadmiernie pierwszą dawką informacji zza oceanu. Dynamika sprzedaży detalicznej wyniosła w styczniu 0,3 proc., podczas gdy spodziewano się jej wzrostu o 0,5 proc. Wskaźnik aktywności gospodarczej w rejonie Nowego Jorku wzrósł z 11,9 do 15,4 punktu, nieznacznie mocniej od oczekiwań. Prawie dwukrotnie bardziej niż się spodziewano zwiększyły się ceny importu i eksportu. W pierwszym przypadku wzrost wyniósł 1,5 proc., w drugim – 1,2 proc. Zapasy niesprzedanych towarów wzrosły w grudniu o 0,8 proc., nieco powyżej prognoz.

Nastroje popsuły nieznacznie spadające w pierwszych minutach handlu, po 0,3-0,4 proc., indeksy na Wall Street. Ostatecznie WIG20 stracił 0,51 proc., a WIG poszedł w dół o 0,21 proc. Lepiej poradziły sobie małe i średnie spółki. mWIG40 wzrósł o 0,23 proc., a sWIG80 o 0,32 proc. Obroty wyniosły 832 mln zł.

Roman Przasnyski, Open Finance

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dzisiejsze dane makroekonomiczne nie stanowiły wystarczającej zachęty dla inwestorów.
Dzisiejsze dane makroekonomiczne nie stanowiły wystarczającej zachęty dla inwestorów.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Controlling i Zarządzanie

Controlling i Zarządzanie to fachowy magazyn kierowany do profesjonalistów rachunkowości zarządczej, controllingu, analizy finansowej i sprawozdawczości zewnętrznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK