| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Ponowne osłabienie dolara

Ponowne osłabienie dolara

Podczas wczorajszej sesji kurs EUR/PLN powrócił w okolice 3,9900 i poszedł w dół. Czwartkowe notowania rozpoczęły się od niewielkiego umocnienia złotego. Para EUR/PLN znalazła się nawet tymczasowo w rejonie 3,9540.

W notowaniach franka szwajcarskiego sytuacja nie uległa większej zmianie. Kurs CHF/PLN w dalszym ciągu utrzymuje się w okolicach tegorocznych maksimów, czyli poziomu 3,2000. Zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego potencjał dla dalszego umocnienia franka jest już niewielki. Rzeczywiście, wiele wskazuje na to, iż w obecnym momencie szwajcarska waluta dyskontuje niepewność, związaną z kondycją najsłabszych gospodarek strefy euro i obawami inwestorów, przewidujących silniejszą korektę na początku roku.

Nawet, jeśli pierwsze tygodnie stycznia przyniosłyby pogorszenie nastrojów inwestycyjnych i odreagowanie na szerokim rynku, frank ma szansę wyhamować umocnienie lub nawet ustabilizować się wokół obserwowanych obecnie poziomów. W dużym stopniu scenariusz korekty został już uwzględniony w notowaniach szwajcarskiej waluty. Zagrożenie może stanowić ewentualne osłabienie złotego względem głównych walut, co byłoby efektem podążania za ewentualnym odreagowaniem na giełdach.

Dowiedz się także: Jak kształtował się kurs złotego wobec innych walut?

Dziś z krajowej gospodarki napłyną kwartalne dane o bilansie na rachunku obrotów bieżących. Ponieważ jednak dotyczą one III kwartału, nie powinny mieć większego wpływu na kursy walut.

Na zagranicznym rynku ponownie obserwujemy osłabienie dolara względem głównych walut. Notowania EUR/USD już po wczorajszym zamknięciu notowań w Europie dynamicznie zwyżkowały. Natomiast na początku dzisiejszej sesji doszły ponownie w okolice poziomu 1,3250. Ruchy te nie mają żadnych, fundamentalnych podstaw. Są spowodowane głównie przez małą płynność na rynku.

Polecamy serwis: Kredyty

W trakcie azjatyckiej sesji napłynęły dane o aktywności gospodarczej w sektorze przemysłowym Chin oraz Japonii. Chiński PMI nieco rozczarował. Jego grudniowy odczyt spadł do 54,4 pkt. z 55,3 pkt. miesiąc wcześniej, głównie za sprawą mniejszej dynamiki produkcji oraz zamówień w przemyśle. Wzrost zanotował japoński PMI. Zwyżkował on w grudniu do 48,3 pkt. z 47,3 pkt. w listopadzie. W dalszym ciągu jego wartość utrzymuje się poniżej poziomu 50 pkt., co oznacza, iż sektor przemysłowy Japonii wciąż pozostaje w recesji.

Dzisiaj na rynek napłynie kilka interesujących publikacji makroekonomicznych. Poznamy m.in. odczyt indeksu Chicago PMI, mierzącego aktywność gospodarczą w sektorze wytwórczym w rejonie Chicago, jednego z największych regionów przemysłowych na świecie. Jak co tydzień zostanie opublikowana liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych. Poznamy także publikację listopadowego indeksu podpisanych umów kupna domów.

Czytaj także

Ekspert:

Joanna Pluta

analityk w Departamencie Analiz TMS Brokers

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Od wczorajszej sesji kontynuowane jest nieznaczne umocnienie złotego. Dolar traci na wartości.
Od wczorajszej sesji kontynuowane jest nieznaczne umocnienie złotego. Dolar traci na wartości.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK