| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Wzrósł Indeks Biznesu

Wzrósł Indeks Biznesu


Wrzesień br. przyniósł wzrost Indeksu Biznesu PKPP Lewiatan o dwa punkty. Dzięki temu osiągnął 44 pkt w kwartalnie i 43 pkt z perspektywy roku. Czy jest to jednoznaczne ze stabilną poprawą koniunktury?

Spada dynamika eksportu, który rośnie szybciej od importu, co daje ujemny eksport netto, ale rośnie dynamika konsumpcji na skutek pozytywnych tendencji w zatrudnieniu i ponownego wzrostu płac realnych. Negatywny eksport netto, a być może także spadek tempa wzrostu zapasów, które silnie przyczyniły się do ożywienia w pierwszej połowie roku, zastąpi teraz silniejszy wzrost wydatków konsumpcyjnych ludności. Niestety, mimo dobrych wyników finansowych przedsiębiorstw obserwujemy nadal zahamowanie działalności inwestycyjnej i na ożywienie popytu w tym segmencie rynku będziemy musieli poczekać jeszcze kilka kwartałów.

Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3-3,5 % PKB rocznie.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan we wrześniu zyskał dwa punkty, tak kwartalny jak i roczny, osiągając notowania odpowiednio 44 i 43 punkty. Oznacza to stabilizację oczekiwań w miarę trwałej ale umiarkowanej poprawy koniunktury, bo oba indeksy już od kwietnia plasują się wokół tego poziomu. Indeks kwartalny nadal o jeden punkt przewyższa indeks roczny, co sugeruje raczej stabilizację tempa wzrostu niż dalszą poprawę.

Wyniki PKB za drugi kwartał wskazują na utrwalanie się lepszej koniunktury, ale też sygnalizują określone trendy zmian w kompozycji czynników wzrostu. Potwierdzają je dane z pierwszych miesięcy trzeciego kwartału. Z jednaj strony spada dynamika eksportu, który teraz rośnie szybciej od importu, co daje ujemny eksport netto. Z drugiej strony rośnie dynamika konsumpcji, na skutek pozytywnych tendencji w tempie zatrudnienia i ponownego wzrostu płac realnych, a w konsekwencji funduszu płac. 

Polecamy: Jakie są wymogi sanitarne dla działalności gospodarczej

Negatywny eksport netto, a być może także spadek tempa wzrostu zapasów, które silnie przyczyniły się do ożywienia w pierwszej połowie roku, zastąpi teraz silniejszy wzrost wydatków konsumpcyjnych ludności. Świadczy o tym utrzymujące się wysokie tempo wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu przy jednoczesnym przyspieszeniu tempa sprzedaży detalicznej. Niestety mimo dobrych wyników finansowych przedsiębiorstw obserwujemy nadal zahamowanie działalności inwestycyjnej w sektorze przedsiębiorstw i na ożywienie popytu w tym segmencie rynku będziemy musieli jeszcze chyba kilka kwartałów poczekać.

Źródło: PKPP Lewiatan

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Daniel Kotyras

Dyrektor ds. Marketingu i PR w NetArt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK