| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Czy przedsiębiorcy łatwiej przeniosą pracowników

Czy przedsiębiorcy łatwiej przeniosą pracowników

Wniosek dyrektywy mającej na celu uczynienie prostszym dla przedsiębiorstw wielonarodowych tymczasowego przenoszenia pracowników pochodzących z państw trzecich z przedsiębiorstwa mającego siedzibę poza UE do spółek zależnych lub oddziałów w państwach członkowskich, przedstawiła Komisja Europejska.

Wniosek dyrektywy odnosi się do kategorii pracowników, którą stanowią przede wszystkim specjaliści i kadra kierownicza, dysponujący wiedzą poszukiwaną przez dane przedsiębiorstwo. Przeniesienie takich wykwalifikowanych pracowników do UE może przyczynić się do zwiększenia przepływu inwestycji, zwiększenia skuteczności zarządzania, eksportu UE oraz konkurencyjności unijnych podmiotów na rynkach zagranicznych, jak również konkurencyjności Europy jako całości.

Tego rodzaju migrację tymczasową powstrzymują dziś różnego rodzaju bariery. Przedsiębiorstwa spoza UE, które chcą wysłać swój kluczowy personel do spółek zależnych w państwach członkowskich Unii, muszą się zmierzyć z licznymi różniącymi się zasadami i procedurami. Ponadto procedury uzyskiwania pozwoleń na pracę w niektórych państwach UE są długotrwałe i złożone, a pracownicy przenoszeni wewnątrz przedsiębiorstwa napotykają trudności w przemieszczaniu się między państwami członkowskimi.

Polecamy: Jak otrzymać dofinansowanie na e-usługę

Zaproponowany przez Komisję wniosek wprowadza zestaw zasad dotyczących przyspieszonej procedury wjazdu (trzydziestodniowy termin, łączone pozwolenie na pobyt i pracę) dla określonej grupy wysoko wyspecjalizowanego personelu (kadra kierownicza, specjaliści i absolwenci odbywający staż) z krajów spoza UE. Ma na celu również wprowadzenie bardziej korzystnych warunków pobytu dla takich pracowników i ich rodzin oraz uproszczenie systemu zapewniającego ich mobilność wewnątrz Unii.

W razie przyjęcia dyrektywy w proponowanym kształcie państwa członkowskie w dalszym ciągu decydowałyby o liczbie przenoszonych pracowników, a przepisy gwarantowałyby tymczasowy charakter migracji (maksymalnie 3 lata w przypadku specjalistów i kadry kierowniczej, rok w przypadku absolwentów odbywających staż).

Źródło: PKPP Lewiatan

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK