| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Po pieniądze na mieszkania do małych banków

Po pieniądze na mieszkania do małych banków

W I kwartale br. najwięcej kredytów hipotecznych sprzedały małe banki - wynika z analizy firmy doradztwa finansowego Gold Finance.

W pierwszej piątce instytucji najhojniej finansujących zakupy nieruchomości były tylko dwie duże instytucje. PKO BP zajął pozycję lidera z kwotą ponad 2,8 mld zł, a Pekao znalazł się na piątym miejscu z pulą kredytów o wartości 711 mln zł. Pomiędzy nimi byli: Deutsche Bank PBC, Getin Noble Bank i Nordea Bank – każdy z nich pożyczył grubo ponad 700 mln zł. Łącznie banki z pierwszej piątki wyłożyły pieniądze na 60 proc. zakupów nieruchomości dokonanych przez Polaków w I kwartale.

Dopiero od szóstego miejsca w dół pod względem wartości nowo udzielonych kredytów znaleźli się tak znaczący gracze bankowego rynku jak: BRE, do którego należą mBank i MultiBank, ING Bank Śląski, BZ WBK, Kredyt Bank czy Millennium.

Polecamy: Rynek nieruchomości Wieszjak.pl

Gold Finance zebrał dane z 15 banków, które udzieliły 8,6 mld zł kredytów. Stanowiło to 88 proc. sprzedaży na całym rynku od stycznia do marca. Zgodnie z danymi Związku Banków Polskich, w I kw. tego roku było to powyżej 43 tys. umów na ponad 9,8 mld zł. W I kw. 2009 r. sprzedanych zostało prawie 38 tys. kredytów o łącznej wartości 7,6 mld zł.

W zestawieniu uderza ogromny dystans, jaki powstał między pierwszym na rynku PKO BP, a resztą banków. Do hasła z reklamy PKO BP mówiącego, że co trzeci kredyt udzielany jest właśnie w tym banku, w I kwartale można było jedynie dodać słowo „prawie”.

Na PKO BP przypadało w pierwszych trzech miesiącach roku 29 proc. całej sprzedaży. Aby tego dokonać, bank podwoił sprzedaż z zeszłego roku walnie przyczyniając się do ożywienia na rynku kredytów hipotecznych. Na poprawę sytuacji na rynku kredytów mieszkaniowych wpływ mieli także: Getin Noble Banku, BZ WBK, Millennium czy DNB Nord. Banki te udzielają obecnie 3-4 razy więcej kredytów niż jeszcze rok temu. 

Wyścig po klientów poszukujących kredytów mieszkaniowych ruszył. Można przypuszczać, że każdy kwartał będzie przynosił przetasowania i nieoczekiwaną zmianę miejsc w czołówce zestawienia banków finansujących nieruchomości. Wystarczy spojrzeć na promocję BRE na kredyty w euro, przerwaną 18 maja z powodu nadmiernej popularności oferty i przytłoczenia banku nawałem wniosków.

Z miesiąca na miesiąc trudniej mogą mieć jednak banki pożyczające tylko w złotych. A wyłącznie taką ofertę ma co drugi bank. Wśród nich jest: Allianz Bank, BGŻ, BPS, BNP Paribas Fortis, Citi Handlowy, Euro Bank, ING BSK, Bank Pocztowy, Pekao i Pekao Bank Hipoteczny.

Polecamy: Kredyty.wieszjak.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »