| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Metody finansowania transakcji fuzji i przejęć w Polsce

Metody finansowania transakcji fuzji i przejęć w Polsce

Transakcje fuzji i przejęć na rynku polskim są powszechne. Dążenie do zwiększania grupy kapitałowej związane jest z oczekiwaniami akcjonariuszy co do wzrostu pozycji rynkowej podmiotu, w który zainwestowali swoje pieniądze.

Transakcja polega na tym, że spółka, która w przyszłości zamierza realizować strategię przejęć innych podmiotów z branży, emituje na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych nowe akcje.

Pozyskiwanie kapitału przez emisje akcji na polskiej giełdzie, który to kapitał będzie przeznaczony na fuzje i przejęcia, nie dotyczy tylko i wyłącznie polskich debiutantów giełdowych. Na polskiej giełdzie odnotowano kilka debiutów zagranicznych spółek, które deklarowały chęć wykorzystania w ten sposób pozyskanych środków miedzy innymi na transakcje przejęć (por. przykład 4).

Paradoksalnie w niektórych przypadkach zagraniczne firmy planowały dzięki pozyskanemu kapitałowi z polskiej giełdy przejmować nawet ... polskie firmy (por. przykład 5).

Przykłady

4.

W października 2006 roku na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zadebiutowała słowacka spółka Asseco Slovakia zajmująca się produkcją oprogramowania i integracją systemów informatycznych. Z emisji akcji spółka zebrała blisko 80 milionów złotych zamierzając przeznaczyć te środki finansowe na przejęcia i powiększenie swojej grupy kapitałowej o cztery kolejne spółki: dwie ze Słowacji i dwie z Czech.

5.

W października 2004 roku na GPW w Warszawie zadebiutowała węgierska firma chemiczna BorsodChem. Firma deklarowała, iż pozyskane z emisji pieniądze przeznaczy m.in. na inwestycje w nowoczesne moce produkcyjne oraz na sfinansowanie przejęć innych podmiotów. Przejęcia tego węgierskiego giganta miały dotyczyć oprócz firm w Rumunii, również i firm w Polsce. Firmę BorsodChem interesowały w Polsce producenci toluenu i benzenu, bydgoski Zachem, producent TDI oraz firmy produkujące PCW.

Praktyka giełdowa wykształciła wiele metod określanych ogólnym mianem transakcji typu „Buy-Back” lub „Buy-Out” (tłum.: wykup, odkup). W pierwszym przypadku mamy do czynienia z transakcjami wykupu akcji własnych przez daną spółkę giełdową, w drugim zaś z transakcjami wykupu akcji obcych przedsiębiorstw.

Transakcje typu „Buy-Out” charakteryzują dwie zasadnicze cechy. Po pierwsze są to transakcje polegające na nabywaniu większościowych pakietów akcji przedsiębiorstwa w celu uzyskania nad nim strategicznej kontroli. Po drugie przy wszystkich transakcjach typu „Buy-Out” wysokość bankowych środków kredytowych uzyskanych na nabycie akcji danej spółki jest ściśle uzależniona od kondycji finansowej nabywanej spółki, od której nabyte akcje będą też stanowić zabezpieczenie udzielonego kredytu. Innymi słowy - wysokość udzielanych środków nie jest uzależniona od kondycji finansowej spółki nabywającej.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Odzyskaj.info

Odszkodowania i wypadki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK