| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Metody finansowania transakcji fuzji i przejęć w Polsce

Metody finansowania transakcji fuzji i przejęć w Polsce

Transakcje fuzji i przejęć na rynku polskim są powszechne. Dążenie do zwiększania grupy kapitałowej związane jest z oczekiwaniami akcjonariuszy co do wzrostu pozycji rynkowej podmiotu, w który zainwestowali swoje pieniądze.

Transakcja polega na tym, że spółka, która w przyszłości zamierza realizować strategię przejęć innych podmiotów z branży, emituje na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych nowe akcje.

Pozyskiwanie kapitału przez emisje akcji na polskiej giełdzie, który to kapitał będzie przeznaczony na fuzje i przejęcia, nie dotyczy tylko i wyłącznie polskich debiutantów giełdowych. Na polskiej giełdzie odnotowano kilka debiutów zagranicznych spółek, które deklarowały chęć wykorzystania w ten sposób pozyskanych środków miedzy innymi na transakcje przejęć (por. przykład 4).

Paradoksalnie w niektórych przypadkach zagraniczne firmy planowały dzięki pozyskanemu kapitałowi z polskiej giełdy przejmować nawet ... polskie firmy (por. przykład 5).

Przykłady

4.

W października 2006 roku na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zadebiutowała słowacka spółka Asseco Slovakia zajmująca się produkcją oprogramowania i integracją systemów informatycznych. Z emisji akcji spółka zebrała blisko 80 milionów złotych zamierzając przeznaczyć te środki finansowe na przejęcia i powiększenie swojej grupy kapitałowej o cztery kolejne spółki: dwie ze Słowacji i dwie z Czech.

5.

W października 2004 roku na GPW w Warszawie zadebiutowała węgierska firma chemiczna BorsodChem. Firma deklarowała, iż pozyskane z emisji pieniądze przeznaczy m.in. na inwestycje w nowoczesne moce produkcyjne oraz na sfinansowanie przejęć innych podmiotów. Przejęcia tego węgierskiego giganta miały dotyczyć oprócz firm w Rumunii, również i firm w Polsce. Firmę BorsodChem interesowały w Polsce producenci toluenu i benzenu, bydgoski Zachem, producent TDI oraz firmy produkujące PCW.

Praktyka giełdowa wykształciła wiele metod określanych ogólnym mianem transakcji typu „Buy-Back” lub „Buy-Out” (tłum.: wykup, odkup). W pierwszym przypadku mamy do czynienia z transakcjami wykupu akcji własnych przez daną spółkę giełdową, w drugim zaś z transakcjami wykupu akcji obcych przedsiębiorstw.

Transakcje typu „Buy-Out” charakteryzują dwie zasadnicze cechy. Po pierwsze są to transakcje polegające na nabywaniu większościowych pakietów akcji przedsiębiorstwa w celu uzyskania nad nim strategicznej kontroli. Po drugie przy wszystkich transakcjach typu „Buy-Out” wysokość bankowych środków kredytowych uzyskanych na nabycie akcji danej spółki jest ściśle uzależniona od kondycji finansowej nabywanej spółki, od której nabyte akcje będą też stanowić zabezpieczenie udzielonego kredytu. Innymi słowy - wysokość udzielanych środków nie jest uzależniona od kondycji finansowej spółki nabywającej.

reklama

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PolishProperty.eu

PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »