| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Egzekucja należności pien. > Egzekucja z innych praw majątkowych

Egzekucja z innych praw majątkowych

Przez prawa majątkowe, których dotyczy ten sposób egzekucji należy rozumieć prawa majątkowe inne niż wierzytelność, prawo własności i użytkowania wieczystego.

Jeżeli na rachunku brak jest pieniędzy to makler wzywa dłużnika by ten złożył zlecenie sprzedaży papierów (wskazując jednocześnie, które z nich należy sprzedać) celem zaspokojenia wierzyciela. Jeżeli dłużnik nie wskaże tych papierów albo, jeżeli ich sprzedaż nie dojdzie do skutku makler powiadamia wierzyciela (za pośrednictwem komornika), jakie papiery wartościowe umieszczone są na rachunku.

Wierzyciel ma prawo wtedy wskazać, jakie papiery należy sprzedać (składa zlecenie ich sprzedaży). Jeżeli wierzyciel nie wskaże tych papierów albo ich sprzedaż nie dojdzie do skutku to postępowanie egzekucyjne umarza się. Uzyskane ze sprzedaży środki finansowe makler powinien przekazać komornikowi lub złożyć na rachunek depozytowy sądu.

Komornik wszczął egzekucję przeciwko dłużnikowi posiadającemu udziały w spółce z ograniczona odpowiedzialnością. Na wniosek wierzyciela komornik zajął udziały dłużnika w spółce, powiadomił o tym fakcie spółkę oraz sąd rejestrowy spółki. Z uwagi na fakt, iż strony nie były w stanie zgodnie ustalić wartości udziałów w spółce komornik powołał biegłego, który dokonał ich wyceny. Komornik wyznaczył licytację zajętych udziałów i w jej wyniku dokonał ich sprzedaży. Na podstawie sporządzonego przez komornika protokół sprzedaży udziałów na licytacji nabywca powinien w odpowiednim rejestrze sądowym uwidocznić fakt, iż jest obecnym właścicielem udziałów w spółce.

Czytaj także

Ekspert:

Jacek Janusz

Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli z charakteru zajętego prawa wynika, że nie ma osoby obciążonej względem dłużnika to zajęcie dokonane jest z chwilą doręczenia zawiadomienia dłużnikowi.
Jeżeli z charakteru zajętego prawa wynika, że nie ma osoby obciążonej względem dłużnika to zajęcie dokonane jest z chwilą doręczenia zawiadomienia dłużnikowi.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Kliś

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa handlowego - m.in rejestracje, szeroko pojęte zmiany w spółkach oraz zdarzenia restrukturyzacyjne - przekształcenia, podziały oraz połączenia spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »