REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Finanse publiczne w 2018 r.

Finanse publiczne w 2018 r./ fot. Shutterstock
Finanse publiczne w 2018 r./ fot. Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dług sektora instytucji rządowych i samorządowych w latach 2018-19 ustabilizuje się na poziomie 53,0% PKB. Deficyt w roku 2018 będzie na historycznie niskim poziomie.

Zgodnie z jesiennymi prognozami KE, tempo wzrostu gospodarczego w Polsce przyspieszy w tym roku do 4,2% wobec 2,9% zanotowanych rok wcześniej. Prognozowane przyspieszenie PKB to w głównej mierze efekt zakładanej odbudowy nakładów inwestycyjnych oraz szybszego tempa wzrostu konsumpcji prywatnej. Eksperci Komisji oczekują, że wysokie tempo wzrostu PKB utrzyma się w przyszłym roku, choć jego poziom (3,8%) będzie już nieco niższy niż w roku bieżącym (głównie za sprawą niższego tempa wzrostu konsumpcji prywatnej, podczas gdy inwestycje mają przyspieszyć). W horyzoncie prognozy Polska pozostanie liderem pod względem tempa wzrostu gospodarczego wśród dziesięciu największych gospodarek UE, będzie też w grupie ośmiu najszybciej rozwijających się krajów UE. Bieżące prognozy KE na lata 2017-18 są istotnie wyższe niż w wiosennej edycji prognoz.

REKLAMA

Mocne fundamenty gospodarki

Eksperci Komisji wyraźnie podnieśli też dla Polski prognozy dotyczące tempa wzrostu potencjalnego PKB. Oczekują oni, że w horyzoncie do 2019 r. tempo to będzie stopniowo przyspieszać, co wskazuje na rosnące zdolności rozwoju kraju bez generowania nierównowag i jest pozytywną oceną fundamentów polskiej gospodarki.

Opublikowane przez KE prognozy wzrostu PKB na lata 2017-19 są zbliżone do prognoz ekonomistów ankietowanych przez Reuters i prognozy NBP.

Według ekonomistów ankietowanych przez Reuters (mediana, październik 2017), wzrost PKB w Polsce latach 2017-19 wyniesie odpowiednio 4,1 - 3,9 - 3,5%. Według projekcji NBP roczne tempo wzrostu PKB w 2017 r. znajdzie się natomiast z 50-proc. prawdopodobieństwem w przedziale 3,8 - 4,6% (środek przedziału 4,2%), w 2018 r. - w przedziale 2,8 - 4,5% (środek przedziału 3,7%), a w 2019 r. – w przedziale 2,3 - 4,3% (środek przedziału 3,3%).

Zobacz: Podatki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stabilna sytuacja finansów publicznych

REKLAMA

Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych zmniejszy się w 2017 r., zgodnie z prognozą Komisji, do 1,7% PKB wobec 2,5% PKB w 2016 r. W latach 2018-19 wyniesie odpowiednio 1,7% i 1,9% PKB. Jeśli szacunek KE na rok bieżący się potwierdzi, oznaczać to będzie rekordowo niski deficyt. W okresie członkostwa Polski w UE jedynie w 2007 r. deficyt osiągnął zbliżony poziom (1,9% PKB).

Niższy niż oczekiwany przez MF (2,6% PKB w jesiennej notyfikacji przesłanej do Eurostatu) deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2017 r. wynika przede wszystkim z bardziej optymistycznych prognoz Komisji odnośnie do wzrostu gospodarczego w Polsce, determinowanego głównie wzrostem popytu krajowego. KE bardziej optymistycznie ocenia w związku z tym wpływy z podatków, w szczególności z podatków pośrednich. Jednocześnie Komisja, biorąc pod uwagę zrealizowane wydatki budżetu państwa, dość konserwatywnie ocenia możliwości znaczącego wzrostu wydatkowania w IV kwartale br.

KE w 2018 r. zakłada utrzymanie deficytu sektora finansów publicznych w relacji do PKB na zbliżonym poziomie do 2017 r. Dobry punkt wyjściowy w 2017 r. oznacza również, że dla 2018 r. prognoza Komisji jest bardziej optymistyczna od prognoz MF (2,7% PKB w ustawie budżetowej na 2018 r.). Różnica ta ma źródło m.in. w wykorzystywanym przez Ministerstwo podejściu do prognozowania wydatków sektora instytucji rządowych i samorządowych, tj. w założeniu o pełnym wykorzystaniu limitu wydatków wynikającego ze stabilizującej reguły wydatkowej.

Dług sektora instytucji rządowych i samorządowych zmniejszy się w 2017 r. do 53,2% PKB wobec 54,1% PKB w 2016 r. W latach 2018-19 ustabilizuje się na poziomie 53,0% PKB.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

REKLAMA