REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Decyzje środowiskowe dla instalacji fotowoltaicznych. O czym warto wiedzieć?

fotowoltaika
fotowoltaika
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W życie weszło rozporządzenie Rady Ministrów z 10 sierpnia 2023 roku usprawniające proces powstawania farm, aby ułatwić realizowanie inwestycji z obszaru odnawialnych źródeł energii. Czy wszystkie inwestycje w farmy fotowoltaiczne wymagają od przedsiębiorcy, by posiadał decyzje środowiskowe? Co się dokładnie zmieni? 

W życie weszło rozporządzenie Rady Ministrów z 10 sierpnia 2023 roku usprawniające proces powstawania farm, aby ułatwić realizowanie inwestycji z obszaru odnawialnych źródeł energii. 

REKLAMA

OZE coraz popularniejsze

REKLAMA

Wzrost popularności odnawialnych źródeł energii, a także dążenie do zeroemisyjności, którą Polska ma osiągnąć w ciągu ok. 30 lat mobilizuje do zmian w prawie. Podejmowane są kroki, by inwestycja w odnawialne źródła energii była prostsza i wymagała załatwiania mniejszej liczby formalności. Obecna biurokracja może czasem zniechęcać inwestorów do zakładania farm fotowoltaicznych lub spowalniać ten proces. Niemniej jednak warto podkreślić, że Polacy coraz chętniej inwestują w OZE, na co wskazują dane. Z paneli PV korzysta już 1,2 mln konsumentów. 

Według danych Agencji Rynku Energii, do października 2022 roku OZE w Polsce wytworzyły 31 320 GWh, co oznacza wzrost o 125% w porównaniu do ubiegłego roku (24 928 GWh). Nadal fotowoltaika pozostaje na pierwszym miejscu, a – zarówno firmy, jak i osoby indywidualne – coraz częściej inwestują w instalacje fotowoltaiczne, zarówno na dachach, jak i na gruncie. Wzrost popularności OZE w Polsce mobilizuje rząd do wprowadzania zmian w prawie, by zakładanie farm lub paneli było jeszcze prostsze. Co warto wiedzieć o nadchodzących zmianach? 

Decyzje środowiskowych dla OZE - zmiany

W niektórych przypadkach, gdy chcemy zainwestować w farmy fotowoltaiczne na gruncie czy panele na dachu, konieczne jest posiadanie decyzji środowiskowych. Otrzymanie ich jest wymagane dla planowanych przedsięwzięć, które mogą znacząco wpływać na środowisko naturalne lub przedsięwzięć, które mogą potencjalnie znacząco wpływać na środowisko naturalne. Aby uzyskać decyzję niezbędne jest złożenie wniosku o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych, a także przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko – tu w wybranych przypadkach.

Kiedy należy mieć decyzję środowiskową? Do przedsięwzięć, które mogą zawsze znacząco wpływać na środowisko zalicza się: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • instalacje wykorzystujące do wytwarzania energii elektrycznej energię wiatru o łącznej mocy nominalnej nie mniejszej niż 100 MW; 
 • zlokalizowane na obszarach morskich naszego państwa. 

Do przedsięwzięć, które mogą potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko zalicza się: 

 • inne elektrownie wiatrowe lokalizowane na obszarach objętych formami ochrony przyrody o całkowitej wysokości nie wyższej niż 30 metrów. 

A jak to wygląda w przypadku fotowoltaiki? 

  – Dotychczas, aby uniknąć konieczności uzyskania decyzji środowiskowej dla instalacji fotowoltaicznej jej zabudowa musi wynosić mniej niż 0,5 ha na obszarach ochrony przyrody wskazanych w odpowiednim rozporządzeniu, a także 1 ha na pozostałych obszarach. Nowe zmiany podnoszą wymagany próg z 1ha do 2 ha – mówi Grzegorz Mękarski z INERGIS. Bardzo ważne jest, że wyłączono obowiązek uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla zabudowy systemami fotowoltaicznymi lokalizowanej na dachach i elewacjach obiektów budowlanych. Zmienił się także sposób liczenia wspomnianych 2 hektarów. Wcześniej bardzo często powierzchnia ta liczona była jako całość ogrodzonej powierzchni inwestycji. Zgodnie ze zmianami ma być to obrys wyznaczony przez zewnętrzne skrajne moduły.

A co z projektami, które są do 2 ha i już rozpoczął się proces udzielania decyzji środowiskowych? Niestety prawo nie działa wstecz, zatem stosowane są przepisy dotychczasowe. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Informacja prasowa
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA