REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przedsiębiorcy mogą skorzystać na nowelizacji ustawy o OZE?

OZE
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Co zmieni nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii? Kto chce inwestować w OZE? Jak firmy mogą skorzystać na nowych regulacjach? 

Nowelizacja ustawy o OZE 

REKLAMA

Niedawno podpisana nowelizacja ustawy ma na celu stworzenie warunków umożliwiających realizację obowiązków wynikających z REDII w zakresie udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto w 2030 r. Promuje ona m.in. rozwój klastrów energii oraz zwalnia z pozwolenia na budowę instalacji fotowoltaicznych o mocy do 150 kW. Obecnie zwolnienie z ubiegania się o pozwolenie na budowę obowiązuje dla systemów OZE o mocy nie przekraczającej 50 kW.

REKLAMA

Takich zmian powinno być coraz więcej. Według najnowszych danych Eurostatu udział energii ze źródeł odnawialnych (OZE) w końcowym zużyciu energii brutto wynosi w Polsce 15,6%. Warto pamiętać, że w marcu 2023 r. Parlament wynegocjował z Radą wstępne porozumienie w sprawie zwiększenia wiążącego celu UE w zakresie energii ze źródeł odnawialnych na 2030 r. do co najmniej 42,5% z myślą o osiągnięciu 45%, co prawie podwaja obecny udział energii ze źródeł odnawialnych w UE. Jak widać mamy więc jeszcze wiele do nadrobienia. 

Szansa dla firm

Efektem nowelizacji ustawy będzie nie tylko przyspieszenie transformacji energetycznej kraju poprzez zwiększenie mocy instalacji przyłączonych do systemu, ale także otwarcie nowych możliwości dla polskich przedsiębiorstw. Zmiana ta stanowi szansę dla firm na budowanie farm fotowoltaicznych, co z kolei przyczyni się do zmniejszenia kosztów i zwiększenia konkurencyjności na rynku. Stawiając na energię odnawialną, Polska odpowiada nie tylko na globalne wyzwania i unijne przepisy, ale także tworzy lepsze warunki do prowadzenia działalności gospodarczej – podkreśla Tomasz Walczak, CTO Euros Energy. Energia odnawialna pozwala na redukcję emisji gazów cieplarnianych, zwiększa naszą niezależność od importowanych surowców energetycznych i jest krokiem ku większej suwerenności oraz stabilności ekonomicznej. W ramach nowelizacji ustawy, przewidziano również utworzenie krajowego punktu kontaktowego do spraw odnawialnych źródeł energii. Jego celem jest zapewnienie pełnego wsparcia informacyjnego dla każdego podmiotu, który planuje rozpocząć produkcję energii elektrycznej z instalacji OZE – dodaje.

Co wprowadzą nowe regulacje?

REKLAMA

Co więcej, nowelizacja ustawy wprowadza bardziej szczegółowe zasady dotyczące zakupu ciepła z odnawialnych źródeł energii oraz udzielania gwarancji jego pochodzenia. Zmiany te nakładają na przedsiębiorstwa ciepłownicze obowiązek publikacji danych na temat efektywności energetycznej. Doprecyzowuje się również przepisy dotyczące pierwszeństwa zakupu ciepła ze źródeł odnawialnych i instalacji termicznego przekształcania odpadów oraz wprowadza się zasady wydawania i rozliczania gwarancji pochodzenia ciepła i chłodu z OZE w celu wypromowania i zainteresowania ekologicznymi dostawami ciepła.

Nowe regulacje wprowadzają również m.in. dwuetapowy system rozliczeń dla prosumentów lokatorskich, czyli podmiotów wytwarzających energię dla wspólnych części budynku wielolokalowego. Za energię, którą prosument wytworzy i zużyje w ciągu tej samej godziny, nie będzie płacił, włączając w to zmienną część opłat dystrybucyjnych. Nadmiar wytworzonej energii zostanie przekształcony w depozyt prosumencki, który będzie wyceniany przez sprzedawcę – do 1 lipca 2024 r. według ceny miesięcznej, a po tym terminie według ceny godzinowej. Zebrane środki zostaną przelane na wyznaczone przez prosumenta konto na koniec okresu rozliczeniowego. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowelizacja obejmuje również inne istotne rzeczy, jak np. ustanowienie definicji biometanu oraz wyłączenie pojęcie biogazu rolniczego z definicji biogazu. Pełną treść zmian można znaleźć tutaj: https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/prezydent-podpisal-siedem-ustaw,73723 

Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce jest konieczny. Dostrzegają go również obywatele. Z niedawno przeprowadzonego badania przez firmę Opinia24 na zlecenie Euros Energy wynika, że znacząca większość Polaków jest za inwestowaniem w odnawialne źródła energii (OZE). Aż 91% respondentów odpowiedziało "zdecydowanie tak" lub "raczej tak" na pytanie, czy Polska powinna inwestować w rozwój OZE. Zaledwie 7% respondentów jest przeciwna takim inwestycjom.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA