REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inflacja - maj 2021 r.

Inflacja - maj 2021 r.
Inflacja - maj 2021 r.

REKLAMA

REKLAMA

Inflacja - maj 2021 r. - ile wyniosła? GUS zaprezentował wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2021 r. Inflacja w maju okazała się niższa od wskaźnika podanego na początku czerwca w szybkim szacunku.

Inflacja - maj 2021 r. - ile wyniosła?

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2021 r.

REKLAMA

Ceny przeciętnie okazały się o 0,3% wyższe niż w kwietniu i jednocześnie wyższe niż przed rokiem o 4,7% (w kwietniu wskaźnik dwunastomiesięczny wynosił 4,3%).

Dane te są nieznacznie niższe od konsensusu rynkowego oraz niższe od wskaźnika podanego na początku czerwca w szybkim szacunku (wzrost szacowany na 4,8%).

Na poziom inflacji ogółem w ujęciu miesięcznym wpływ miały wyższe ceny w kategoriach: restauracje i hotele (wzrost o 0,9%), zdrowie (wzrost o 0,6%), żywność i napoje bezalkoholowe (0,6%), wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego (wzrost o 0,5%). W stosunku do kwietnia zdrożały również: inne towary i usługi (o 0,4%), rekreacja i kultura (o 0,4%), użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii (o 0,3%), odzież i obuwie (o 0,2%), napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe (o 0,2%). Na poziomie z kwietnia utrzymały się ceny w kategorii edukacja. Spadek cen w ujęciu miesięcznym zanotowano w przypadku transportu (o 0,4%) oraz łączności (o 0,9%).

Inflacja w maju 2021 - co podrożało?

REKLAMA

W ujęciu rocznym na czele listy największych wzrostów pozostają ceny w transporcie i łączności, które w maju były odpowiednio o 19,5% oraz 6,6% wyższe niż przed rokiem. Wzrosty cen zanotowano również w pozostałych kategoriach analizowanych przez GUS, takich jak: użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii (o 6,0%), edukacja (o 5,8%), rekreacja i kultura (o 5,7%), restauracje i hotele (o 5,0%), wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego (o 3,0%), zdrowie (o 2,6%), napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe (o 1,8%), żywność i napoje bezalkoholowe (o 1,7%), inne towary i usługi (o 1,6%) oraz odzież i obuwie (o 0,8%)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spośród towarów i usług które szczególnie mocno podrożały od ubiegłego roku wypada wymienić m.in.: paliwa do prywatnych środków transportu (wzrost o 33.0%), wywóz śmieci (wzrost o 26,9%), usługi związane z rekreacją i kulturą (wzrost o 11,0%) czy energia elektryczna (o 9,5%). Warto też zauważyć duży wzrost cen mięsa drobiowego (o 18,5% r/r), który jest prawdopodobnie efektem działań mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się ognisk ptasiej grypy.

Poziom inflacji w maju kolejny miesiąc z rzędu wydaje się być w znacznej mierze efektem kształtowania się cen paliw a także cen energii elektrycznej oraz niektórych usług (np. wywóz śmieci czy niektóre usługi zdrowotne). Ale widać też coraz mocniejszy udział wzrostu cen towarów – związany z istotnym wzrostem kosztów wytwarzania.

Czynnikiem ryzyka pozostaje kurs walutowy (w sytuacji utrzymania się w dłuższym czasie słabej wyceny złotego inflacja może wzrosnąć, umocnienie złotego zaś może zbijać inflację).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Krajowa Izba Gospodarcza
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  REKLAMA

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  REKLAMA