reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kwota maksymalnej subwencji PFR – kalkulator

Kwota maksymalnej subwencji PFR – kalkulator

Subwencja PFR ma w znacznej mierze charakter bezzwrotny, zależy to jednak od spełnienia przez przedsiębiorcę dodatkowych warunków. Wyjaśniamy do kiedy można składać wnioski? Czy subwencja PFR to pomoc de minimis?

Co to jest subwencja z PFR?

Subwencja z PFR to jeden z instrumentów Tarczy Antykryzysowej, który został opracowany w celu wsparcia mikrofirm oraz MŚP, które ucierpiały na skutek pandemii wirusa SARS-CoV-2.

Głównym celem jest udostępnienie mikrofirmom oraz MŚP finansowania na warunkach preferencyjnych, w znacznej części bezzwrotnego.

Czy subwencja PFR jest bezzwrotna?

Subwencja finansowa udzielana jest na podstawie umowy o udzielenie subwencji finansowej. Subwencja finansowa będzie miała w znacznej mierze charakter bezzwrotny, uzależniony jednak od spełnienia przez przedsiębiorcę dodatkowych warunków. Po spełnieniu warunków aż do 75% otrzymanej subwencji może nie podlegać zwrotowi.

Do kiedy można składać wnioski o subwencję z PFR?

Wnioski o subwencję finansową można składać od 15 stycznia 2021 r. do 28 lutego 2021 r. Procedura odwoławcza będzie trwała od 1 lutego 2021 r. do 31 marca 2021 r.

Czy subwencja jest pomocą publiczną?

Tak, wsparcie udzielane w ramach Tarczy Finansowej 2.0 jest pomocą publiczną.

W przypadku, gdy przedsiębiorca prowadzi działalność w sektorze:

  • rybołówstwa i akwakultury - maksymalna wysokość subwencji finansowej nie może przekroczyć 120 tys. EUR,
  • produkcji podstawowej produktów rolnych - maksymalna wysokość subwencji finansowej nie może przekroczyć 100 tys. EUR.

W przypadku, gdy beneficjent, który prowadzi działalność w sektorze rybołówstwa i akwakultury lub produkcji podstawowej produktów rolnych, prowadzi również inną działalność gospodarczą, to limit, o którym mowa powyżej, nie będzie miał zastosowania do tej innej działalności gospodarczej pod warunkiem, że:

  1. beneficjent prowadzi rozdzielną księgowość dla obydwu tych działalności oraz
  2. inna działalność gospodarcza nie jest działalnością, o której mowa powyżej.

W przypadku, gdy przedsiębiorca prowadzi działalność w sektorach innych niż wymienione powyżej, maksymalna wysokość subwencji finansowej nie może przekroczyć:

  1. 800 tys. EUR dla Mikrofirmy, przy czym do limitu wliczane są również inne środki pomocy publicznej otrzymane w ramach wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19 lub
  2. 3 mln EUR dla MŚP, przy czym do limitu wliczane są również inne przyznane środki pomocy publicznej, zatwierdzone na podstawie Sekcji 3.12 Tymczasowych Ram Pomocy. Środki pochodzące z subwencji finansowej nie mogą być kumulowane z inną pomocą na poczet tych samych kosztów kwalifikowalnych.

Czy subwencja PFR stanowi przychód do opodatkowania dla przedsiębiorcy?

Tak, w świetle obecnie obowiązujących przepisów – umorzona część subwencji stanowi dla przedsiębiorcy przychód do opodatkowania odpowiednio PIT lub CIT. Możliwość dokonania częściowego zwolnienia z podatku CIT/ PIT dokonanych umorzeń będzie analizowana przez Ministerstwo Finansów we współpracy z PFR.

Ile maksymalnie można otrzymać subwencji z PFR?

Aby policzyć, ile można otrzymać wsparcia z PFR polecamy Kalkulator maksymalnej kwoty subwencji - Tarcza Antykryzysowa PFR. Kliknij, aby policzyć.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama