reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Tysiące pracowników firm pożyczkowych pójdą na bruk

Tysiące pracowników firm pożyczkowych pójdą na bruk

Firmy pożyczkowe nie mają się z czego cieszyć. Rząd chce dobić branżę pożyczkową. W efekcie wpędzi najbiedniejsze gospodarstwa domowe w ręce podziemia pożyczkowego, które może otwierać szampana. Tylnymi drzwiami, bo w projekcie nowelizacji ustawy covidowej, władze chcą przedłużyć obowiązujące od końca marca ograniczenie kosztów pozaodsetkowych kredytu konsumenckiego aż do końca przyszłego roku.

Firmy pożyczkowe i projekt nowelizacji ustawy covidowej

Bez żadnych konsultacji, nagle i prawdopodobnie z instrukcją szybkiego trybu procedowania 9 grudnia wpłynął do Sejmu projekt nowelizacji tzw. ustawy covidowej. Pierwotnie akt ten został uchwalony w marcu br. i od tego momentu podlegał licznym nowelizacjom. Przepisy przewidują rozmaite rozwiązania, od tych skierowanych do organów administracji i instytucji publicznych, po instrumenty wspierające przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku pandemii.

Polecamy: PPK Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy

Ograniczenia kosztów pozaodsetkowych kredytu

Niestety, ustawa zawiera też przepisy zupełnie niezwiązane z epidemią, natomiast wprowadzone niejako przy okazji, by nie powiedzieć, że tylnymi drzwiami. Wśród takich przepisów szczególną uwagę zwracają wprowadzone w ustawie z 31 marca, na okres 365 dni od uchwalenia ustawy, ograniczenia kosztów pozaodsetkowych kredytu konsumenckiego.

- Tak znacząca ingerencja państwa w działalność przedsiębiorstw przyczyniła się do problemów branży pożyczkowej, przed czym Pracodawcy RP przestrzegali na wiosnę. Wobec ograniczenia możliwości oferowania legalnych pożyczek, głównie krótkoterminowych, klienci stają przed sytuacją, w której potrzebne środki mogą pozyskać wyłącznie w ramach szarej strefy – ze wszystkimi negatywnymi konsekwencjami tego zjawiska zarówno dla nich, jak również dla państwa oraz budżetu – mówi Piotr Wołejko, ekspert Pracodawców RP ds. społeczno-gospodarczych.

Jak nie pożyczka to lombard

W projekcie wniesionym do Sejmu 9 grudnia br. rząd proponuje, by ograniczenia kosztów kredytu zostały przedłużone do końca 2021 r.

Jest to zadziwiające, tym bardziej, iż trwająca obecnie druga fala zakażeń nie wywołała tak negatywnych skutków społeczno-gospodarczych, jak wiosenne zamrożenie gospodarki. Sytuacja na rynku pracy, według oficjalnych danych oraz licznych wypowiedzi członków rządu, jest stabilna – mówi ekspert Pracodawców RP.

Sytuacja przedsiębiorstw również wygląda nieco lepiej niż wiosną. Nie widać więc uzasadnienia dla przedłużania ograniczeń uderzających w legalnie działający biznes. Nie ma powodu, by zmniejszać możliwość udzielania pożyczek i odcinać od nich potencjalnych klientów.

Według badania ankietowego Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH (IRG SGH) i Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) prawie co 5. obywatel, któremu odmówiono udzielenia kredytu lub pożyczki, zwróci się do podziemia pożyczkowego lub odwiedzi lombard. Rząd w ogóle tego aspektu nie uwzględnił, nie przeprowadził żadnych analiz i konsultacji z branżą. Posługuje się lakonicznymi stwierdzeniami i półprawdami.

Stanowczo sprzeciwiamy się proponowanemu rozwiązaniu oraz trybowi pracy, jaki strona rządowa narzuca w przypadku projektu nowelizacji tzw. ustawy covidowej. Oczekujemy, że regulacje dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej będą podlegały konsultacjom z organizacjami pracodawców, z Radą Dialogu Społecznego. Chcemy, by otoczenie regulacyjne biznesu było przedmiotem dyskusji oraz uzgodnień, a nie rządowego dyktatu – podsumowuje Piotr Wołejko.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama