REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tysiące pracowników firm pożyczkowych pójdą na bruk

Pracodawcy RP: rząd znów  uderza w branżę pożyczkową
Pracodawcy RP: rząd znów uderza w branżę pożyczkową

REKLAMA

REKLAMA

Firmy pożyczkowe nie mają się z czego cieszyć. Rząd chce dobić branżę pożyczkową. W efekcie wpędzi najbiedniejsze gospodarstwa domowe w ręce podziemia pożyczkowego, które może otwierać szampana. Tylnymi drzwiami, bo w projekcie nowelizacji ustawy covidowej, władze chcą przedłużyć obowiązujące od końca marca ograniczenie kosztów pozaodsetkowych kredytu konsumenckiego aż do końca przyszłego roku.

Firmy pożyczkowe i projekt nowelizacji ustawy covidowej

Bez żadnych konsultacji, nagle i prawdopodobnie z instrukcją szybkiego trybu procedowania 9 grudnia wpłynął do Sejmu projekt nowelizacji tzw. ustawy covidowej. Pierwotnie akt ten został uchwalony w marcu br. i od tego momentu podlegał licznym nowelizacjom. Przepisy przewidują rozmaite rozwiązania, od tych skierowanych do organów administracji i instytucji publicznych, po instrumenty wspierające przedsiębiorców poszkodowanych w wyniku pandemii.

Polecamy: PPK Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy

Ograniczenia kosztów pozaodsetkowych kredytu

Niestety, ustawa zawiera też przepisy zupełnie niezwiązane z epidemią, natomiast wprowadzone niejako przy okazji, by nie powiedzieć, że tylnymi drzwiami. Wśród takich przepisów szczególną uwagę zwracają wprowadzone w ustawie z 31 marca, na okres 365 dni od uchwalenia ustawy, ograniczenia kosztów pozaodsetkowych kredytu konsumenckiego.

- Tak znacząca ingerencja państwa w działalność przedsiębiorstw przyczyniła się do problemów branży pożyczkowej, przed czym Pracodawcy RP przestrzegali na wiosnę. Wobec ograniczenia możliwości oferowania legalnych pożyczek, głównie krótkoterminowych, klienci stają przed sytuacją, w której potrzebne środki mogą pozyskać wyłącznie w ramach szarej strefy – ze wszystkimi negatywnymi konsekwencjami tego zjawiska zarówno dla nich, jak również dla państwa oraz budżetu – mówi Piotr Wołejko, ekspert Pracodawców RP ds. społeczno-gospodarczych.

Jak nie pożyczka to lombard

W projekcie wniesionym do Sejmu 9 grudnia br. rząd proponuje, by ograniczenia kosztów kredytu zostały przedłużone do końca 2021 r.

Jest to zadziwiające, tym bardziej, iż trwająca obecnie druga fala zakażeń nie wywołała tak negatywnych skutków społeczno-gospodarczych, jak wiosenne zamrożenie gospodarki. Sytuacja na rynku pracy, według oficjalnych danych oraz licznych wypowiedzi członków rządu, jest stabilna – mówi ekspert Pracodawców RP.

Sytuacja przedsiębiorstw również wygląda nieco lepiej niż wiosną. Nie widać więc uzasadnienia dla przedłużania ograniczeń uderzających w legalnie działający biznes. Nie ma powodu, by zmniejszać możliwość udzielania pożyczek i odcinać od nich potencjalnych klientów.

Według badania ankietowego Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH (IRG SGH) i Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) prawie co 5. obywatel, któremu odmówiono udzielenia kredytu lub pożyczki, zwróci się do podziemia pożyczkowego lub odwiedzi lombard. Rząd w ogóle tego aspektu nie uwzględnił, nie przeprowadził żadnych analiz i konsultacji z branżą. Posługuje się lakonicznymi stwierdzeniami i półprawdami.

Stanowczo sprzeciwiamy się proponowanemu rozwiązaniu oraz trybowi pracy, jaki strona rządowa narzuca w przypadku projektu nowelizacji tzw. ustawy covidowej. Oczekujemy, że regulacje dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej będą podlegały konsultacjom z organizacjami pracodawców, z Radą Dialogu Społecznego. Chcemy, by otoczenie regulacyjne biznesu było przedmiotem dyskusji oraz uzgodnień, a nie rządowego dyktatu – podsumowuje Piotr Wołejko.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Pracodawcy RP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA