| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pracownik nie płaci PIT, jeżeli nie był na imprezie integracyjnej

Pracownik nie płaci PIT, jeżeli nie był na imprezie integracyjnej

Tylko udział pracownika w firmowej imprezie integracyjnej, a nie samo zaproszenie go do tego udziału przez pracodawcę, powoduje, że pracownik uzyskuje przychód, od którego trzeba zapłacić zaliczkę na podatek - wyjaśniło Ministerstwo Finansów.

Ministerstwo Finansów przedstawiło w komunikacie swoje stanowisko w sprawie przychodów pracowników z tytułu imprez integracyjnych. Z komunikatu wynika, że samo zaproszenie pracownika do udziału w imprezie integracyjnej nie powoduje jeszcze, że u tego pracownika powstaje przychód. Zdaniem resortu przychód jest tylko wtedy, "gdy pracownik weźmie udział w takiej imprezie nie ponosząc z tego tytułu kosztów".

Z komunikatu MF wynika co innego niż z niektórych interpretacji publikowanych na stronie internetowej resortu. Przykładowo w interpretacji z 19 października 2010 r. (nr IBPBII/1/415-653/10/HK) Izba Skarbowa w Katowicach stwierdziła, że "o powstaniu przychodu ze stosunku pracy nie przesądza fakt skorzystania przez pracownika z oferowanych przez pracodawcę spotkań integracyjnych oraz wszelkich atrakcji zapewnionych podczas tych imprez, lecz samo otrzymanie przez pracownika możliwości skorzystania z imprez integracyjnych o określonej wartości pieniężnej". Spółka zatem "w oparciu o listę pracowników, którzy wyrażą chęć uczestnictwa w takiej imprezie integracyjnej - jeśli obowiązywałyby zgłoszenia lub zaproszenia, bądź tylko w oparciu o listę pracowników, do których oferta została skierowana - jeśli nie wymagano potwierdzeń obecności bądź nie wystawiono zaproszeń - winna ustalić wartość nieodpłatnego świadczenia dla każdego z nich, bez względu na to, który pracownik weźmie udział w spotkaniu" - napisała Izba w interpretacji dostępnej wciąż na stronie MF.

Zamów e-book: Przedsiębiorca w kontaktach z urzędem skarbowym >>

Nie ma wyroków sądów w sprawie przychodu pracownika z tytułu samego tylko zaproszenia do udziału w imprezie integracyjnej. Zapadł natomiast niedawno wyrok, w którym Naczelny Sąd Administracyjny orzekł w kwestii przychodu pracowników biorących faktycznie udział w spotkaniach integracyjnych organizowanych przez pracodawcę. W wyroku tym - z 17 stycznia 2012 r. (sygn. II FSK 2740/11) NSA stwierdził, że pracownik, który bierze udział w imprezie integracyjnej ma z tego tytułu przychód, co oznacza, że pracodawca powinien pobrać i odprowadzić od niego zaliczkę na podatek dochodowy. Przychodem nie są w tym wypadku pieniądze, tylko nieodpłatne świadczenie wynikające z tego, że pracodawca zapewnia pracownikowi podczas imprezy dojazd, zakwaterowanie, wyżywienia.

"Nie może budzić wątpliwości, że ponoszone przez pracodawcę koszty związane z takimi wyjazdami stanowią dla pracownika realną korzyść i konkretne przysporzenie o wymiarze finansowym, którego ciężaru sam pracownik ponosić nie musi" - stwierdził NSA wskazując jako podstawę art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Sąd wyjaśnił również, jak w takiej sytuacji pracodawca ma wyliczyć przychód pracownika, skoro nie wypłaca mu pieniędzy. Zdaniem NSA pracodawca może podzielić cenę, jaką płaci za wszystkie kupowane usługi związane z imprezą integracyjną (dojazd, zakwaterowanie, wyżywienie itd.) przez liczbę uczestników tej imprezy. NSA przypomniał, że podobny sposób wyliczania przychodu pracownika zasugerował w uchwale dotyczącej tzw. abonamentów medycznych - w uchwale całej Izby Finansowej NSA z 24 października 2011 r. (sygn. II FPS 7/10).

Katarzyna Jędrzejewska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Szlachcic

Analityk Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »