REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownik nie płaci PIT, jeżeli nie był na imprezie integracyjnej

Katarzyna Jędrzejewska
Katarzyna Jędrzejewska

REKLAMA

Tylko udział pracownika w firmowej imprezie integracyjnej, a nie samo zaproszenie go do tego udziału przez pracodawcę, powoduje, że pracownik uzyskuje przychód, od którego trzeba zapłacić zaliczkę na podatek - wyjaśniło Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów przedstawiło w komunikacie swoje stanowisko w sprawie przychodów pracowników z tytułu imprez integracyjnych. Z komunikatu wynika, że samo zaproszenie pracownika do udziału w imprezie integracyjnej nie powoduje jeszcze, że u tego pracownika powstaje przychód. Zdaniem resortu przychód jest tylko wtedy, "gdy pracownik weźmie udział w takiej imprezie nie ponosząc z tego tytułu kosztów".

REKLAMA

Z komunikatu MF wynika co innego niż z niektórych interpretacji publikowanych na stronie internetowej resortu. Przykładowo w interpretacji z 19 października 2010 r. (nr IBPBII/1/415-653/10/HK) Izba Skarbowa w Katowicach stwierdziła, że "o powstaniu przychodu ze stosunku pracy nie przesądza fakt skorzystania przez pracownika z oferowanych przez pracodawcę spotkań integracyjnych oraz wszelkich atrakcji zapewnionych podczas tych imprez, lecz samo otrzymanie przez pracownika możliwości skorzystania z imprez integracyjnych o określonej wartości pieniężnej". Spółka zatem "w oparciu o listę pracowników, którzy wyrażą chęć uczestnictwa w takiej imprezie integracyjnej - jeśli obowiązywałyby zgłoszenia lub zaproszenia, bądź tylko w oparciu o listę pracowników, do których oferta została skierowana - jeśli nie wymagano potwierdzeń obecności bądź nie wystawiono zaproszeń - winna ustalić wartość nieodpłatnego świadczenia dla każdego z nich, bez względu na to, który pracownik weźmie udział w spotkaniu" - napisała Izba w interpretacji dostępnej wciąż na stronie MF.

Zamów e-book: Przedsiębiorca w kontaktach z urzędem skarbowym >>

REKLAMA

Nie ma wyroków sądów w sprawie przychodu pracownika z tytułu samego tylko zaproszenia do udziału w imprezie integracyjnej. Zapadł natomiast niedawno wyrok, w którym Naczelny Sąd Administracyjny orzekł w kwestii przychodu pracowników biorących faktycznie udział w spotkaniach integracyjnych organizowanych przez pracodawcę. W wyroku tym - z 17 stycznia 2012 r. (sygn. II FSK 2740/11) NSA stwierdził, że pracownik, który bierze udział w imprezie integracyjnej ma z tego tytułu przychód, co oznacza, że pracodawca powinien pobrać i odprowadzić od niego zaliczkę na podatek dochodowy. Przychodem nie są w tym wypadku pieniądze, tylko nieodpłatne świadczenie wynikające z tego, że pracodawca zapewnia pracownikowi podczas imprezy dojazd, zakwaterowanie, wyżywienia.

"Nie może budzić wątpliwości, że ponoszone przez pracodawcę koszty związane z takimi wyjazdami stanowią dla pracownika realną korzyść i konkretne przysporzenie o wymiarze finansowym, którego ciężaru sam pracownik ponosić nie musi" - stwierdził NSA wskazując jako podstawę art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sąd wyjaśnił również, jak w takiej sytuacji pracodawca ma wyliczyć przychód pracownika, skoro nie wypłaca mu pieniędzy. Zdaniem NSA pracodawca może podzielić cenę, jaką płaci za wszystkie kupowane usługi związane z imprezą integracyjną (dojazd, zakwaterowanie, wyżywienie itd.) przez liczbę uczestników tej imprezy. NSA przypomniał, że podobny sposób wyliczania przychodu pracownika zasugerował w uchwale dotyczącej tzw. abonamentów medycznych - w uchwale całej Izby Finansowej NSA z 24 października 2011 r. (sygn. II FPS 7/10).

Katarzyna Jędrzejewska

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA