| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > W grudniu upadłość ogłosiły 63 firmy

W grudniu upadłość ogłosiły 63 firmy

W grudniu ubiegłego roku upadłość ogłosiły 63 firmy, a w ciągu ostatniego roku było to 720 przedsiębiorstw - podała w komunikacie Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). Jej eksperci przewidują, że w br. upadnie 760 firm.

"Z danych pochodzących z sądów gospodarczych wynika, że w grudniu upadłość ogłosiły 63 firmy. Było to o 16,7 proc. więcej niż w listopadzie, w którym zanotowano 54 upadłości oraz 16,7 proc. więcej niż w grudniu 2010 r., kiedy to upadły również 54 firmy" - napisano w komunikacie.

"W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy na skutek niewypłacalności, działalność gospodarczą zakończyło 720 przedsiębiorstw. Suma upadłości z ostatnich dwunastu miesięcy po grudniu okazała się o 1,3 proc. wyższa od zanotowanej po listopadzie (711). Przed rokiem, tj. w grudniu 2010 r. roczna krocząca suma upadłości wynosiła 685 firm. Wynik bieżący jest więc o 5,1 proc. gorszy. W ostatnich dwunastu miesiącach najmniejszą liczbę upadłości w pojedynczym miesiącu ogłoszono w styczniu (43 firmy), natomiast w lipcu upadło najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 69" - dodano.

KUKE ocenia, że w całym 2012 roku może upaść 760 firm.

"Korporacja oczekuje, że wzrost gospodarczy w roku 2012 (choć niższy niż spodziewany 4,3 proc. z roku 2011) wciąż prezentować się będzie dobrze, wynosząc 3,6 proc. Widoczne w wynikach drugiego i trzeciego kwartału 2011 r. inwestycje firm, będą wymagać kontynuacji przez kilka kolejnych kwartałów, co nie powinno znacząco wpłynąć na osłabienie ich rentowności w najbliższym czasie, nawet w obliczu spodziewanego osłabienia koniunktury w państwach europejskich. Zakładając obniżenie tempa wzrostu gospodarczego oraz utrzymanie wskaźnika rentowności obrotu netto firm zbliżonego do 4,4 proc., oczekiwany jest wzrost liczby upadków przedsiębiorstw do około 760" - napisano.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Agata Klima - Nowak

Adwokat Agata Klima - Nowak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »