| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Senat nie wniósł poprawek do podwyższenia składki rentowej

Senat nie wniósł poprawek do podwyższenia składki rentowej

Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy, która od lutego 2012 r. podwyższa składkę rentową o 2 pkt. proc. po stronie pracodawcy. Za przyjęciem nowelizacji bez poprawek głosowało w czwartek 57 senatorów, 30 było przeciwnych.

Przyjęcie nowelizacji bez poprawek zaproponowały senackie komisje, które w pilnym trybie pracowały nad nowelizacją uchwaloną w środę przez Sejm. W głosowaniu przepadł wniosek mniejszości komisji o odrzucenie ustawy w całości.

Nowelizacja dotyczy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z nowymi przepisami, składka rentowa ma zostać podwyższona o 2 pkt. proc. po stronie pracodawcy. Zmiana ma wejść w życie od 1 lutego 2012 roku. Składka wzrośnie z obecnych 6 do 8 proc.; pracownik będzie płacił jak dotychczas 1,5 proc. pensji brutto, natomiast pracodawca - 6,5 proc., zamiast obecnych 4,5 proc.

Senatorowie koalicji apelowali w debacie o poparcie nowych rozwiązań i niewnoszenie poprawek. Wiceminister pracy Marek Bucior podkreślał, że takie rozwiązanie, to powrót do już stosowanej wysokości składki. O dwa punkty procentowe obniżył ją rząd PiS - przypominał. Obecny rząd chce przez podwyższenie składki poprawić sytuację sektora finansów publicznych i ograniczyć deficyt w funduszu rentowym - tłumaczył podczas czwartkowych obrad Senatu.

Jan Rulewski zaproponował we wniosku mniejszości, by przez rok z obowiązku płacenia wyższej składki zwolnione były osoby samozatrudniające się. Mówił, że pozwoli to osobom, które z miesiąca na miesiąc same za siebie będą musiały płacić wyższą składkę, przygotować się do tego. "Rozwiązanie, które zaproponował rząd i przyjął Sejm, to kosiarka do trawy - tnie wszystkich równo. Rok wyłączenia dla samozatrudniających się pozwoliłby im odnaleźć się w reformach rządu Donalda Tuska" - mówił.

Wiceminister Bucior prosił o odrzucenie zmian zaproponowanych przez Rulewskiego. Głosowania wniosku Rulewskiego nie było - wcześniej Senat zdecydował, że nie będzie wnosił żadnych poprawek do noweli.

Teraz zmiany w ustawie trafią do prezydenta.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK