| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Tryb wydawania świadectwa pracy niekorzystny dla przedsiębiorców

Tryb wydawania świadectwa pracy niekorzystny dla przedsiębiorców

Celem nowelizacji zmieniającej reguły wydawania świadectw pracy miało być uproszczenie tych zasad. Okazuje się jednak, że projektowane przepisy nie są korzystne dla przedsiębiorców.

Zdaniem PKPP Lewiatan projekt rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej dotyczący szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania, a także prostowania zamiast upraszczać, komplikuje te reguły. Propozycja zmian w części dotyczącej sposobu wypełniania świadectwa pracy nakłada bowiem na pracodawcę zbędny obowiązek powtórzenia informacji z wydanego już wcześniej świadectwa pracy w dokumencie wystawionym na podstawie art. 97 § 11 k.p.


Zgodnie z tym przepisem jeżeli pracownik jest zatrudniony u tego samego pracodawcy na podstawie umów terminowych np. przez równo 24 miesiące i wystąpi z żądaniem wydania świadectwa pracy, np. po pierwszej z nich (trwającej pół roku), to po 24 miesiącach od zawarcia pierwszej umowy pracodawca ma obowiązek wydać świadectwo pracy, w którym musi wskazać cały okres zatrudnienia pracownika w czasie tych 24 miesięcy (łącznie z okresem zatrudnienia, który już uwzględnił w innym świadectwie pracy), zaznacza dr Grażyna Spytek-Bandurska, z-ca dyrektora departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy PKPP Lewiatan.


Obowiązek wpisywania do świadectwa pracy okresów, za które wystawiono już świadectwo pracy powoduje tylko zbędne komplikacje. Korzystniej byłoby, aby kwestia ta była uregulowana w inny sposób. Pracownik po otrzymaniu świadectwa wydanego na swoje żądanie posiada już dokument potwierdzający określony okres zatrudnienia. Pracodawca przechowuje również w aktach osobowych kopię wydanego na żądanie pracownika świadectwa pracy. W związku z tym, nie ma już potrzeby potwierdzania tego samego okresu zatrudnienia w kolejnym świadectwie pracy.


PKPP Lewiatan uważa, że konieczne są również zmiany w Kodeksie pracy. Obowiązujące od 21 marca 2011 r. nowe regulacje w zakresie wydawania świadectw pracy powodują szereg wątpliwości pracodawców, nie są jasne i będą powodować w przyszłości wiele problemów. Powstaje np. pytanie, czy przypadku zakończenia umów terminowych przed upływem 24 miesięcy od zawarcia pierwszej z tych umów oraz zawarcia następnie umowy na czas nieokreślony, świadectwo pracy należy wystawić po zakończeniu ostatniej umowy terminowej, czy też z upływem 24 miesięcy od zawarcia pierwszej umowy terminowej, co nastąpi już w trakcie obowiązywania umowy na czas nieokreślony.


Zdaniem dr Grażyny Spytek-Bandurskiej warto byłoby wrócić do poprzednich regulacji. Nowe zasady wprowadzone nowelizacją Kodeksu pracy, która weszła w życie 21 marca 2011 r. są zdaniem PKPP Lewiatan skomplikowane i niekorzystne zarówno dla pracodawców, jak też pracowników.

oprac. Alicja Fal

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Fiuk

Doradca ekonomiczny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »