| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wkrótce założenia do ustawy ograniczającej obowiązki informacyjne firm

Wkrótce założenia do ustawy ograniczającej obowiązki informacyjne firm

Do końca lutego mają być gotowe założenia do ustawy ograniczającej obowiązki informacyjne firm - poinformowało w czwartek Ministerstwo Gospodarki. Resort chce np., by pracodawcy nie musieli co miesiąc wystawiać raportów informujących o opłaceniu składki zdrowotnej.

Minister gospodarki Waldemar Pawlak wskazał podczas czwartkowej konferencji prasowej, że dzięki planowanym zmianom spadną koszty przedsiębiorców związane z przekazywaniem obowiązkowych informacji. Więcej z nich ma być przesyłanych elektronicznie.

Na pierwszy ogień mają iść zmiany związane z wystawianiem dokumentów potwierdzających, że pracodawca wysłał składki na ubezpieczenie zdrowotne (RMUA), co uprawnia do korzystania z publicznej służby zdrowia. Zdaniem Pawlaka w praktyce wszyscy Polacy mają prawo do takiego ubezpieczenia, także ci, którzy nie pracują - po zarejestrowaniu się jako bezrobotni.

Według wicepremiera "wydaje się", że potwierdzenia takie można znieść bez szkody dla systemu. Wystarczyłby dowód osobisty, lub paszport, albo potwierdzenie zatrudnienia, czy rejestracji jako bezrobotny.

"To mogłoby być rozwiązanie, które w dość znaczący sposób zmniejszy obciążenia informacyjne, a poza tym uprości życie ludziom i usprawni funkcjonowanie ochrony zdrowia. Nie będzie potrzeby tak dużej +papierkologii+" - powiedział wicepremier Pawlak.

Wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak poinformował, że resort analizuje sto najbardziej uciążliwych dla przedsiębiorców obciążeń. "Na razie mamy rozpracowanych 26" - powiedział. Według Kasprzaka likwidacja tylko tych obciążeń da 3 mld zł oszczędności.

Dodał, że oprócz zmian dotyczących RMUA, resort planuje m.in.: znieść obowiązek przekazywania przez firmy zwolnień lekarskich do ZUS, zastąpić miesięczne raporty wysyłane do ZUS raportami kwartalnymi, znieść wymóg posiadania opinii rzeczoznawcy o przystosowaniu miejsca do pracy, znieść obowiązek publikacji sprawozdań finansowych w Monitorze Polskim B, w przypadku, gdy sprawozdania takie składane są do sądu rejestrowego.

Kasprzak poinformował, że w przyszłym tygodniu resort przystąpi do rozmów na temat zmian z pracodawcami. "Oczekujemy, że oni nam jeszcze coś przedstawią (...) To głównie pracodawcy jak i obywatele oczekują na pozytywne rozwiązanie" - powiedział. Zaznaczył, że prace nad przygotowaniem założeń do projektu ustawy ograniczającej obowiązki informacyjne są na końcowym etapie. "Myślę, że założenia do tego projektu trafią na Radę Ministrów pod koniec lutego" - dodał. (PAP)

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »