REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawcy przeciwni propozycji podwyższenia składki rentowej

Aneta Oksiuta

REKLAMA

Pracodawcy negatywnie odnoszą się do rządowego pomysłu ewentualnego podniesienia składki rentowej. Takie rozwiązanie zaproponował minister Michał Boni w liście otwartym o reformie OFE. Pracodawcy boją się, że wywoła to wzrost bezrobocia i szarej strefy.

REKLAMA

Boni w liście opublikowanym w poniedziałkowej "GW" zapewnia, że OFE w wyniku zmian zaproponowanych przez rząd nie upadną. Jego zdaniem trzeba jednak dokończyć reformę emerytalną, zrównać wiek emerytalny kobiet i mężczyzn i być może ponieść składkę rentową oraz zmodyfikować KRUS.

REKLAMA

Boni tłumaczy, że Polski nie stać już na przekazywanie do OFE składki w obecnej wysokości 7,3 proc. Po wprowadzeniu zapowiadanych przez rząd zmian fundusze dostaną tylko 2,3 proc. składki. Jednak doradca premiera podkreśla, że "drugi filar zostaje w formie zintegrowanej, tylko lokowanie walorów odbywa się inaczej: w gotówce do OFE oraz w zobowiązaniu na indywidualnym koncie w specjalnym subfunduszu. Nikt tych zobowiązań nie może wymazać, a jak trzeba, to należy nawet w tej materii wprowadzić zapisy konstytucyjne". Według niego należy też szukać formuły prawnej, która pozwoliłaby te pieniądze dziedziczyć, tak jak to się dzieje dziś w całym II filarze, nie rujnując przy tym finansów publicznych.

Zdaniem ekspertki Pracodawców RP Magdaleny Janczewskiej, pomysł wyższej składki rentowej, nie rozwiąże problemów emerytalnych. "Jesteśmy tej propozycji przeciwni. Obecna polityka rządu w stosunku do pracodawców jest krótkowzroczna, świadczy o tym np. podniesieniu VAT, czy obecna propozycja zwiększenia składki rentowej. Rząd powinien się skupić na reformie finansów publicznych, a nie na tego typu działaniach, gdyż one nie rozwiążą problemu w naszym państwie, który ma charakter systemowy" - powiedziała Janczewska.

REKLAMA

W jej ocenie powstanie subfunduszu w ZUS jest jedynie kosmetyczną zmianą i oznacza włączenie zapisywanych tam pieniędzy do pierwszego filara. "Różnica między pieniędzmi w pierwszym filarze, a tymi w subfunduszu, będzie polegała tylko na poziomie waloryzacji" - powiedziała. Podkreśliła, że nie ma na razie informacji odnośnie ich dziedziczenia.

"Pieniędzy realnie nie będzie. One zostaną przeznaczone na wypłatę obecnych emerytur. A potem, kiedy przyjdzie czas emerytur za 30 lat, to państwo będzie musiało skądś wziąć pieniądze. To jest pogwałcenie zasad bezpieczeństwa" - zauważyła. W jej ocenie, kluczem proponowanych rozwiązań, nie jest emeryt, ani jego przyszłe świadczenie. "Problemem jest to, żeby został zmniejszony dług publiczny - to jest teraz dla państwa najważniejsza sprawa" - podsumowała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W opinii eksperta BCC Wojciecha Nagela propozycja podwyższenia składki rentowej nie jest dobra. "To jest decyzja, którą przewidywałem trzy lata temu, kiedy obniżano składkę. (...) Wskazywałem wówczas, że obniżenie może być chwilowe. Nie uważam, że to jest dobra decyzja, ale należało się jej spodziewać" - powiedział PAP Nagel.

Przeciw pomysłowi podwyższenia składki rentowej opowiada się również PKPP Lewiatan. "To jest wzrost kosztów pracy, który raczej będzie powodował m.in. wzrost bezrobocia i szarej strefy. Szczególnie dla mniejszych firm będzie to bardzo istotna zmiana" - powiedział ekspert z PKPP Lewiatan Jacek Adamski. Dyrektor Departamentu ekonomicznego PKPP Lewiatan zwrócił uwagę, że pomysł Boniego jest "asymetryczny", czyli że koszty wyższej składki mieliby ponieść jedynie pracodawcy.

Podobnie uważa prezes KIG Andrzej Arendarski, wskazał, na możliwość zwiększenia szarej strefy z powodu podwyższenia składki rentowej. "Żadne podwyżki składek, czy podatków nie są dobre. (...) Myślę, że tego nie unikniemy. Wolę, aby podniesiono tego typu składkę, niż inne podatki np. VAT" - powiedział Arendarski.

Aneta Oksiuta

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA