REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polscy pracodawcy: firmy w dobrej kondycji, są szanse na rozwój

REKLAMA

Kondycja finansowa polskich firm jest dobra; jeśli kłopoty finansów publicznych i warunki zewnętrzne nie wstrzymają inwestycji, 2011 r. będzie czasem rozwoju - ocenia Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Konfederacja podsumowała sytuację polskich firm na koniec 2010 r. W jej ocenie uśredniona sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest bardzo dobra. Potwierdza to chociażby duża płynność gotówkowa, czyli zdolność do natychmiastowej realizacji krótkoterminowych zobowiązań. Ale świadczy też ona, że w 2010 r. firmy miały niską skłonność do inwestowania - wskazują pracodawcy.

REKLAMA

Według Lewiatana przedsiębiorstwa deklarują swoją gotowość do przyspieszenia rozwoju, a utwierdzają je w tej postawie swoimi decyzjami konsumenci, konsumpcja bowiem była w mijającym roku głównym motorem wzrostu.

REKLAMA

Jeżeli decyzji inwestycyjnych przedsiębiorstw nie będzie hamować rozwiązywanie problemów finansów publicznych, a także czynniki zewnętrzne, to przyszły rok może być lepszy, choć nie będzie "wielkiego wybuchu", tylko dalsze mozolne pięcie się do góry - ocenia konfederacja.

"To, czego na pewno zabrakło w 2010 r., to wzrost inwestycji przedsiębiorstw. A eksport netto, mimo wysokiej dynamiki eksportu, nie przełożył się na wzrost PKB, bowiem istotnie przyspieszył import" - oceniła główna ekonomistka Lewiatana Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Jak wskazują pracodawcy, jedyny rodzaj ryzyka, którego wzrost firmy odczuły w 2010 r., to ryzyko wynikające z pogłębiającej się konkurencji. A to wyraźny sygnał, że gospodarka zaczęła się ożywiać - ocenia Lewiatan. Konfederacja podkreśla też, że w 2010 r. osłabło wiele rodzajów ryzyka, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej: ryzyko niemożności rozpoczęcia planowanych inwestycji, zatoru płatniczego, osłabienia popytu na eksportowane towary, nieuczciwych zachowań kontrahentów czy braku dostępu do kapitału.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jak podkreśla konfederacja, za najmocniej odbiegające od "standardowego" dla działalności gospodarczej ryzyka, firmy uznawały w 2010 r. ryzyko zmian regulacji prawnych. W ocenie Lewiatana to zły sygnał, świadczący o postrzeganiu otoczenia politycznego jako niestabilnego i mogącego dla doraźnych celów wprowadzać niekorzystne dla rozwoju firm zmiany w prawie.

Według Lewiatana firmy małe, średnie i duże, czyli dające łącznie pracę ok. 60 proc. wszystkich zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw, zwiększą w 2010 r. zatrudnienie w stosunku do 2009 r. o ok. 115 tys. osób. Z kolei na skutek wzrostu wynagrodzeń do gospodarstw domowych trafiło w br. o ok. 10 mld zł więcej niż w 2009 r., co miało istotny wpływ na popyt konsumpcyjny.

Wskaźniki GUS nt. wyników finansowych netto Lewiatan interpretuje, jako trwającą w firmach akumulację dochodów, co oznacza, że planują one inwestycje, czekają tylko na silny sygnał z rynku. Konfederacja zwraca też uwagę na ograniczenie popytu przedsiębiorstw na kapitał, od końca 2009 r. depozyty firm w instytucjach finansowych wzrosły o 6 mld zł, a wartość ich kredytów - o 3,5 mld zł.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA