reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Będzie można szybciej założyć firmę

Będzie można szybciej założyć firmę

Działalność gospodarczą będzie można rozpocząć już po złożeniu wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej bądź Krajowego Rejestru Sądowego.

Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ustawy - Prawo działalności gospodarczej. Nowelizacja ma na celu usprawnienie działania tzw. „jednego okienka”.


Resort gospodarki zaproponował odejście od formy nadawania numeru NIP w formie decyzji administracyjnej, jak ma to miejsce obecnie i nadanie go niezwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia, jedynie po dokonaniu formalnej oceny wniosku. W formie decyzji administracyjnej dokonywana byłaby tylko odmowa nadania numeru NIP.


Nadanie NIP w formie decyzji administracyjnej pociąga za sobą konieczność dopełnienia wielu wymogów formalnych, takich jak: doręczenie, odwołanie, ostateczność, prawomocność. A przecież nadanie tego numeru nie przesądza jeszcze o żadnych uprawnieniach przedsiębiorcy.


Nowelizacja zakłada ponadto nałożenie na sądy rejestrowe obowiązku przekazywania wniosku przedsiębiorcy do urzędu skarbowego i statystycznego niezwłocznie po ich otrzymaniu. Teraz wnioski te są przekazywane dopiero po dokonaniu wpisu, co generuje liczne opóźnienia.


Projekt przewiduje również nadanie sądowi rejestrowemu uprawnień do wpisywania numer NIP przedsiębiorcy z urzędu. Obecnie potrzebny jest do tego odrębny wniosek przedsiębiorcy, pomimo że sąd rejestrowy otrzymuje informację o NIP bezpośrednio z urzędu skarbowego.


MG chce także zrezygnować z określania w akcie normatywnym elektronicznego wzoru wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Praktyka wykazała bowiem, że normy takie są zbędne i zamieszczenie w akcie prawnym kodu xml wzoru rodzi różne techniczne problemy.

Alicja Fal

mojafirma.infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Mojafirma.infor.pl
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mecenas Adrian Achtelik jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w kancelarii ACHTELIK SIWKA I WSPÓLNICY ADWOKACI I RADCY PRAWNI Sp.p. z Katowic specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach prawnych dla spółek handlowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz podmiotów sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama