REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gotowy jest projekt ustawy zakładający podwyżkę podatku VAT

REKLAMA

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, przewidujący podwyżkę stawek tego podatku od 1 stycznia 2011 r., jest gotowy. Resort finansów opublikował go na stronie internetowej. Zmiany mają dać budżetowi ok. 6,2 mld zł.

W efekcie nowelizacji od 1 stycznia przyszłego roku w Polsce mają obowiązywać stawki VAT w wysokości 23 proc., 8 proc. i 5 proc.

REKLAMA

REKLAMA

Resort poinformował, że "z uwagi na obecny stan finansów publicznych i stwierdzony deficyt strukturalny" tymczasowo na trzy lata (do 31 grudnia 2013 r.) o 1 pkt proc. wzrosną wszystkie stawki VAT. "Wzrost stawek nie obejmie podstawowych produktów żywnościowych, co pozwoli uchronić mniej zamożną część społeczeństwa, dla której wydatki na żywność stanowią istotny element budżetu domowego" - napisano w uzasadnieniu.

MF tłumaczy w uzasadnieniu do projektu, że w sierpniu br. rząd przyjął Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2010-2013. Wyjaśnił w nim, że w związku z wygaśnięciem od stycznia 2011 r. derogacji unijnej na nieprzetworzoną żywność oraz książki i czasopisma specjalistyczne, wprowadzona zostanie najniższa dopuszczona prawem UE stawka VAT w wysokości 5 proc. Obecnie na wyroby te opodatkowane są stawkami w wysokości odpowiednio 3 proc. i 0 proc.

Resort informuje, że aby przeciętna stawka na żywność nie wzrosła, obniżona zostanie z 7 proc. do 5 proc. stawka na podstawowe produkty żywnościowe. Obejmie ona m.in.: chleb, nabiał, przetwory mięsne, produkty zbożowe (mąka, kasza, makaron) oraz soki, obecnie opodatkowane wg stawki 7 proc. - zapewnia MF.

MF wyjaśnia, że projekt dostosowuje do nowych stawek (podwyższa) zryczałtowany podatek dla rolników (do końca 2013 r. wyniesie on 7 proc.) i "urealnia" stawkę ryczałtu dla taksówkarzy, którzy wybrali tę formę opodatkowania. Obecnie wynosi ona 3 proc., ale 1 stycznia 2011 r. wzrośnie do 4 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Projektowane rozwiązania w zakresie zmiany stawek VAT, przewidziane do wprowadzenia z dniem 1 stycznia 2011 r., wpłyną na wzrost dochodów budżetu państwa z tytułu podatku od towarów i usług w skali roku o ok. 6,2 mld zł" - prognozuje MF.

REKLAMA

W związku z podniesieniem stawek VAT konieczne będzie dostosowanie starych przepisów i wprowadzenie regulacji, związanych ze zwrotem osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. MF przewiduje zmianę wskaźników, na podstawie których obliczana jest kwota zwrotu wydatków na materiały budowlane. Resort zapewnia, że pozwoli to utrzymać na obecnym poziomie kwotę, jaką może otrzymać osoba ubiegająca się o zwrot części podatku VAT na materiały budowlane.

Zmiany mają dotyczyć także kontroli kas fiskalnych. Badania, czy kasy spełniają określone przepisami funkcje i warunki techniczne, jak również wydawanie potwierdzeń o spełnieniu tych wymagań, będzie leżało w kompetencji prezesa Głównego Urzędu Miar, a nie ministra finansów - jak obecnie.

Zgodnie z projektem, producenci i importerzy kas będą mieć obowiązek utrzymania serwisu tych urządzeń. Za wprowadzenie do obrotu kasy, która nie spełnia określonych w przepisach kryteriów, będzie grozić kara w wysokości 5 tys. zł.

Według MF projekt zawiera przepisy, które mają na celu zapobieżenie nadużyciom podatkowym. Chodzi o regulacje dotyczące obrotu złomem oraz uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Ich celem - informuje MF - jest m.in. wyeliminowanie mechanizmów rozliczania VAT, wykorzystywanych przez nadużywających prawo do odliczenia podatku naliczonego za pomocą tzw. słupów, jak i wystawiania "pustych" faktur.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA