REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy o dwóch latach rządu Donalda Tuska

REKLAMA

Obniżenie składki rentowej i podatku dochodowego to - zdaniem przedsiębiorców - przykłady korzystnych dla nich rozwiązań, przyjętych w ciągu dwóch lat rządów Donalda Tuska. Za minusy uznali oni m.in. brak reformy finansów publicznych, istotnych zmian w prawie pracy i systemie ubezpieczeń społecznych.

"Premier Tusk obiecywał zahamowanie wzrostu długu publicznego. To się nie udało. Obiecywał przyspieszenie wzrostu gospodarczego - oczywiście mamy spowolnienie. Mamy też znaczny wzrost bezrobocia" - powiedział ekspert BCC, prof. Stanisław Gomułka. Do niepowodzeń rządu zaliczył również "brak postępu w procesach prywatyzacji, jak również w sferze uproszczeń biurokratycznych i podatkowych".

REKLAMA

REKLAMA

Według ekspertów KPP nieudane działania rządu to m.in. niektóre zapisy tzw. pakietu antykryzysowego, które powodują, że niewielu przedsiębiorców jest nimi zainteresowanych, brak reform finansów publicznych oraz istotnych zmian w prawie pracy.

KPP zwróciła też uwagę na chaotyczną politykę w ochronie zdrowia. "Wprowadzony koszyk świadczeń został przygotowany w niezwykłym pośpiechu i nie wprowadził żadnej rewolucji, a jedynie usankcjonował stan obecny. Rządowi nie udało się także doprowadzić do oczekiwanego przez przedsiębiorców przyspieszenia prywatyzacji" - podkreślili eksperci KPP.

Eksperci PKPP Lewiatan zauważają, że rząd nie doprowadził m.in. do zmniejszenia subsydiowania niskorentownych sektorów gospodarki, usprawnienia funkcjonowania rynku kapitałowego, odłożył wejście Polski do strefy euro.

Zdaniem KPP rząd nie przedstawił dotychczas wiarygodnego planu równoważenia finansów publicznych. Konfederacja podkreśliła w przesłanym PAP komunikacie, że oczekuje, iż rząd taki plan wkrótce zaprezentuje, a także, że spełni warunki przystąpienia Polski do strefy euro.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedsiębiorcy dostrzegają również sukcesy rządu.

Zdaniem Gomułki należy do nich zaliczyć dokończenie reformy emerytalnej, kontynuowanie polityki poprzedników m.in. w kwestii finansów publicznych (obniżenie składki rentowej i PIT, wprowadzenie nowej ustawy o finansach publicznych).

REKLAMA

KPP pozytywnie ocenia zwiększenie przez rząd ochrony przedsiębiorców przed nadużywaniem prawa przez organy kontroli, uchwalenie nowej ustawy o Partnerstwie Publiczno-Prywatnym, zmiany w systemie emerytur pomostowych, ograniczające liczbę tzw. wcześniejszych emerytów.

"Znaczącą poprawę, szczególnie w stosunku do poprzedniego rządu, widać w dialogu społecznym" - podkreśliła KPP. Zdaniem konfederacji plusem dwuletniej działalności rządu jest też uchwalenie tzw. pakietu antykryzysowego, choć - jak podkreślają eksperci KPP - nie do końca satysfakcjonuje on przedsiębiorców.

Lewiatan podkreślił, że rząd efektywnie wykorzystuje unijne środki. Pozytywnie ocenił też sposób przeprowadzenia nowelizacji budżetu 2009 oraz działania antykryzysowe rządu.

"Najpilniejszą potrzebą staje się budowa wiarygodnej średnioterminowej perspektywy stabilizacji finansów publicznych" - podkreślają w komunikacie przesłanym PAP eksperci PKPP Lewiatan. Ich zdaniem szybciej powinny być wdrożone działania mające pomóc przedsiębiorcom w sytuacji ograniczenia dostępu do kredytu i spadku zamówień.

Według Lewiatana dobre jest to, że - w przeciwieństwie do wielu poprzedników - rząd tworzy dokumenty strategiczne, które mają konsolidować strategie branżowe, regionalne, społeczne; próbuje też organizować wokół tych dokumentów debatę społeczną.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA